YERLİ VE MİLLİ BİR SANAYİ İNŞA EDİYORUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "99 yıl önce kısıtlı imkanlarla destan yazan Türkiye, bugün dünya standartlarında teknolojilerle ve yöntemlerle vatan savunması yapıyor. Hamdolsun teknolojik kapasite ve kabiliyetleriyle her türlü savunma ürününü üretebilen ülkemiz var. Bugün Cumhurbaşka...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
YERLİ VE MİLLİ BİR SANAYİ İNŞA EDİYORUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "99 yıl önce kısıtlı imkanlarla destan yazan Türkiye, bugün dünya standartlarında teknolojilerle ve yöntemlerle vatan savunması yapıyor. Hamdolsun teknolojik kapasite ve kabiliyetleriyle her türlü savunma ürününü üretebilen ülkemiz var. Bugün Cumhurbaşkanımız liderliğinde ortaya koyduğumuz Milli Teknoloji Hamlesi ışığında yerli ve milli bir sanayi inşa ediyoruz. " dedi.

Varank, Kütahya'nın Altıntaş ilçesindeki Zafertepeçalköy Zafer Anıtı'nda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neler yapabileceğinin en güzel örneklerinden birinin 30 Ağustos Zaferi olduğunu söyledi. Türk milletinin 99 yıl önce, imanla beslenen vatan sevgisinin engel tanımadığını yedi düvele gösterdiğini anlatan Varank, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri rahmetle andı.

MİLLİ SANAYİ İNŞA EDİYORUZ

Bugün artık açık cephe savaşları yerine terör piyonları, ekonomik saldırılar ve vekalet savaşları ile Türkiye'nin sıkıştırılmaya çalışıldığını dile getiren Bakan Varank, "99 yıl önce kısıtlı imkanlarla destan yazan Türkiye, bugün dünya standartlarında teknolojilerle ve yöntemlerle vatan savunması yapıyor. Hamdolsun teknolojik kapasite ve kabiliyetleriyle her türlü savunma ürününü üretebilen, parmakla gösterilen bir ülkemiz var. Kendi söküğünü kendisi dikebilme yetkinliğine erişmiş bir Türkiye var. Bunu hazmedemeyenlerin ülkemiz üzerinde sinsi oyunlar oynadığını ve türlü ambargolar uygulayarak egemenlik haklarımıza saldırdığını biliyoruz. Ülkemizi böyle ucuz yöntemlerle doğru bildiğinden döndürebileceğini sanan zavallılar şunu çok iyi bilmeliler ki artık eski Türkiye yok. Geçmişte tüm gücümüzle savunduğumuz vatanımızı bugün de topumuzla tüfeğimizle, tankımızla, İHA'larımızla, SİHA'larımızla, helikopterlilerimizle ve savaş uçaklarımızla savunacağız. Özellikle yeni teknolojimizle savunacağız. Bugün Cumhurbaşkanımız liderliğinde ortaya koyduğumuz Milli Teknoloji Hamlesi ışığında yerli ve milli bir sanayi inşa ediyoruz. Torunlarımıza bırakacağımız büyük ve güçlü Türkiye’nin temellerini sağlamlaştırıyoruz. Bakınız savunma sanayimizin geldiği nokta bizleri hem gururlandırıyor hem de heyecanlandırıyor." dedi.

GÖKYÜZÜNE ÇELİKTEN KUBBELER ÖRÜYORUZ

Dünyada söz sahibi olabilmenin yolunun savunma sanayisinden geçtiğine dikkati çeken Varank, "Bu bağlamda iktidara geldiğimiz 2002 yılından itibaren savunma sanayine çok büyük yatırımlar yaptık. Bundan 19 yıl önce yüzde 20'lerle başlayan yerlilik oranlarımız, şu anda yüzde 80’lere yaklaştı. Hamdolsun vatan savunmasında hava, kara ve deniz gücümüz giderek artıyor. Karada Altay tanklarımız, denizde MİLGEM’lerimizle vatanımızın bekçiliğini yapıyoruz. ANKA’lar, TB2’ler ve şimdi de Cumhurbaşkanımızın dün teslimatını gerçekleştirdiği AKINCI’larla gökyüzüne çelikten kubbeler örüyoruz. Malumunuz AKINCI, yazılımından elektroniğine, mekaniğinden aerodinamiğine kadar, tümüyle Türk mühendislerimiz tarafından tasarlanıp üretildi. Bu teknoloji harikası robot uçak, kapasitesi ve görev gücü dolayısıyla ülkemizi dünya İHA liginde ilk 3 ülke arasına sokacak." diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İnsansız hava araçlarının göklerdeki ezici üstünlüğünü birilerinin göremediğini anlatan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz 'Dünya, F-35’leri değil Türkiye’nin geliştirdiği savaşan İHA'ları konuşacak' dediğimizde ses dış dünyadan değil maalesef ülkemizden geliyor. 'Böyle bir şey olamaz' diyorlar, dar ufuklarıyla dünyadaki büyük değişimleri göremiyorlar ama bugün geldiğimiz noktada tüm dünya bizim söylediklerimizi teyit ediyor. Şahsen bir kere daha üstüne basa basa ifade etmek istiyorum; önümüzdeki dönem, yeni nesil insansız ve otonom hava araçlarının gökleri domine ettiği bir dönem olacak. Bu teknolojilerde önde gelen ülkeler, dünya siyasetini de şekillendirecekler. Türkiye de insansız hava aracı teknolojilerindeki oyun kurucu rolüyle gündemi tayin eden bir ülke olacak. Vatanımızı esir etme çabası içinde olanların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bunu da hamasetle değil, yerli ve milli savunma sanayimizle başaracağız. Savaşmak için değil, barış içinde yaşamak için savunma sanayimizi güçlendirmeye devam edeceğiz."

Bakan Varank, konuşmasının ardından askeri geçit törenini ve Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK’ün yaptığı gösteriyi izledi. Çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini veren Varank, gençlerle sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dumlupınar ilçesine geçen Bakan Varank, şehitlikte dua ederek karanfil bıraktı.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/