YERLEŞİM MERKEZLERİNİN KADEMELENMESİ ARAŞTIRMASINDA SAHA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi Araştırması kapsamında köy, belde ve ilçelere yönelik saha çalışması tamamlandı....

1 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
YERLEŞİM MERKEZLERİNİN KADEMELENMESİ ARAŞTIRMASINDA SAHA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi Araştırması kapsamında köy, belde ve ilçelere yönelik saha çalışması tamamlandı.

Yerleşimler arası sosyo-ekonomik ilişkileri, etkileşimleri,  bölge merkezlerini ve her bir merkezin etkisi altında kalan alt yerleşim birimlerini belirlemeyi amaçlayan Araştırma kapsamında yaklaşık 38 bin köy, belde ve ilçede anket uygulandı.

2019 yılı ilk çeyreğinde pilot çalışmalar ile başlayan anket uygulamaları yerelde kalkınma ajanslarının koordinasyonunda yürütüldü. Anketler kaymakamlıklarda, belediye başkanlıklarında ve terminallerde muhtar, belediye başkanı ve terminal yetkilileri ile yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirildi.

Saha çalışmasından elde edilen sonuçlar merkezi kurumlardan temin edilen veriler ile birlikte yerleşimler arası hiyerarşik ilişkilerin ve ağ ilişkilerinin analiz edilmesi amacıyla kullanılacaktır. Çalışmanın 2020 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.