TÜRKİYE’NİN İLK ÇİNKO İZABE TESİSİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırım bedeli 102 milyon dolar olan ve Türk-Katar ortaklığıyla Siirt Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Lineer Metal Çinko Üretim Tesisinin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siirt'teki fabrikada 500, Hakkari'deki madenlerden Siirt'e kadar uzanacak tedar...

6 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
TÜRKİYE’NİN İLK ÇİNKO İZABE TESİSİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırım bedeli 102 milyon dolar olan ve Türk-Katar ortaklığıyla Siirt Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Lineer Metal Çinko Üretim Tesisinin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siirt'teki fabrikada 500, Hakkari'deki madenlerden Siirt'e kadar uzanacak tedarik zincirinde 2 bin 500 olmak üzere toplam 3 bin kardeşimiz iş imkanına kavuşacak. Bu yatırımın devamı niteliğinde olan kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da temelini atıyoruz. 2023'e kadar tamamlanacak olan bu tesislerle birlikte yatırım tutarı 500 milyon dolara, sağlanan istihdam da 7 bin 500 kişiye ulaşacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen Zarova Köprüsü, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış törenine katıldı. Erdoğan, yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin, sonra da 250 bin ton kapasiteye kadar çıkacak Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi'nin şehre yapılan en büyük sanayi yatırımı olduğunu vurguladı.

ÇİNKO İHTİYACININ YÜZDE 40’INI KARŞILAYACAK

Kurşun izabe ve sülfirik asit fabrikalarının da en kısa sürede tamamlanacağını vurgulayan Erdoğan, "Projenin tamamı bittiğinde yatırım bedeli 400 milyon doları bulacak. Tesis, üretim kapasitesini kısa bir sürede 90 bin tona çıkardığında ülkemizin çinko ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak. Tesiste, ilk etapta 500 kişiyle istihdam olacak. İleride istihdam nereye çıkacak biliyor musunuz? 3 bin kişiye, ardından 7 bin 500 kişiye burada iş sağlanacak. Böylece dışa bağımlı olduğumuz çinko ithalatı için yılda ödediğimiz bir milyar doların önemli bir kısmı ülkemizde kalacağı gibi önemli bir ihracat kapısı da açacağız. Bu tesis tek başına, ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme üzerine kurulu yeni ekonomi programımızın ne derece doğru olduğunun ispatıdır” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK TEKNOLOJİ

Yüksek teknolojiye dayalı bu tesisin inşaatının salgın şartlarına rağmen, temel atma töreninin üzerinden 18 ay gibi bir süre geçmeden tamamlanmasının ayrıca önemli olduğunu anlatan Erdoğan, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarımızın bu konudaki gayretlerini yakından takip ettim. Bu yatırımı Katarlı ortağı El Atiyye ile hayata geçiren Lineer firmamızın sahibi Fikret Baydarman'a ve yatırımın her aşamasında emeği olan kurumlarımıza, mühendisinden işçisine herkese teşekkür ediyorum." dedi.

TÜRK-KATAR ORTAKLIĞI

Erdoğan, Siirt Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi'nin, Türkiye'nin ilk çinko izabe tesisinin hayırlı olmasını diledi. Tesisin Siirt'te hatta bölgede şimdiye kadar yapılmış en büyük sanayi yatırımı olduğunu anımsatan Erdoğan, bedeli 102 milyon dolar olan tesisin Türk-Katar ortaklığıyla Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulduğunu belirtti. Ülkenin tamamen dışa bağımlı olduğu çinko ihtiyacının yaklaşık yarısının bu tesiste üretileceğini anlatan Erdoğan, böylece yarım milyar dolara yakın cari açıktan tasarruf sağlayacaklarını dile getirdi.

İSTİHDAM 7 BİN 500 KİŞİYE ULAŞACAK

Tesisin istihdam anlamında da bölgeye muazzam bir katkısı olacağını vurgulayan Erdoğan, "Siirt'teki fabrikada 500, Hakkari'deki madenlerden Siirt'e kadar uzanacak tedarik zincirinde 2 bin 500 olmak üzere toplam 3 bin kardeşimiz iş imkanına kavuşacak. Bugün ayrıca bu yatırımın devamı niteliğinde olan kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da temelini atıyoruz. 2023'e kadar tamamlanacak olan bu tesislerle birlikte yatırım tutarı 500 milyon dolara, sağlanan istihdam da 7 bin 500 kişiye ulaşacak. Lineer Firmamızı, Fikret Baydarman ve Abdülaziz El Atiyye kardeşlerimizi bu önemli yatırım kararı için tebrik ediyorum." dedi.

YATIRIMA DAVET

Erdoğan, Türkiye'nin pek çok yerinde önemli yatırımları olan firmanın sahibi Baydarman'ın memleketi Siirt'e böyle bir yatırım kazandırmasının ayrıca önemli olduğunu söyledi. Bölgenin evladı olan tüm iş adamlarını kendi şehirlerine, kendi insanlarına hizmet edecek bu tür yatırımlar yapmaya davet eden Erdoğan, "Bu tesisin bu yatırımların ilk adımı olmasını temenni ediyorum. Tesisin Siirt'e ve tüm bölge illerine hayırlı uğurlu olmasını Allah'tan diliyorum. Tesisin yapım sürecine destek olan tüm kurumlarımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bol üretim diliyorum. Bol üretimin dışında dünya pazarlarında bereketli gelecek diliyorum. Kazancınız bol olsun. Geleceğiniz aydınlık olsun." şeklinde konuştu.

EKONOMİYE KATKI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sadece Siirt için değil Türkiye için de en önemli sanayi tesislerinden birinin resmi açılışını Siirt'te gerçekleştireceklerini kaydetti. Varank, organize sanayi bölgesinde neredeyse parsellerin tamamının tahsis edilmiş durumda olduğuna değinerek, "İşte o organize sanayi bölgesinde Türkiye'nin sülfürlü çinko izabe tesisinin resmi açılışını yapacağız. 100 milyon dolarlık bu yatırım Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği çinkonun yüzde 40'ını karşılayacak. Bu manada da Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. İnşallah doğrudan ve dolaylı olarak 3 bin Siirtli kardeşimizin de iş imkanına kavuşmasını sağlayacak. Bu tesisimizin hemen yanında Türkiye'de şu anda üretilmeyen sülfür asit tesisleri ve kurşun izabe tesislerinin de bugün temellerini atıyoruz. İnşallah o yatırımları da şehrimize, ülkemize kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

4 FABRİKANIN İNŞASI

“Biliyoruz bölgemizde istihdam en önemli alanlardan biri” diyen Varank, “Bakanlık olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile bir proje başlattık. Bu projede fabrika binalarını biz inşa ediyoruz. Yatırımcılar gelip o fabrika binalarında yatırımlarını gerçekleştiriyorlar. İnşallah bu şekilde Kurtalan'da ve merkezde 4 fabrika binası inşa ediyoruz. Buralarda da inşallah 1000 Siirtli kardeşimiz, gençlerimiz istihdam edilecek." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son 20 yılda Siirt'in de bu yatırımlardan yararlandığına işaret ederek, 2021 yılında 250 milyon liranın üzerinde bir yatırımın Siirt'te, okullarda halen devam ettiğini aktardı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de son 19 yılda Siirt dahil tüm şehirler için büyük kalkınma projeleriyle büyük sorumluluk aldıklarını dile getirerek, çok çalışmak ve üretmek için söz verdiklerini, verdikleri sözü de tuttuklarını kaydetti.

VATANDAŞLARI SELAMLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alana gelişinde eşi Emine Erdoğan ile vatandaşları selamladı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından kurdele kesim törenine geçildi. Eruh ilçesinde açılacak Zarova Köprüsü’ne canlı bağlantı yapıldı. Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’dan köprüye ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra beraberindekilerle kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştiren Erdoğan'a Katarlı ortak Abdülaziz El Atiyye, günün anısına tablo hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hamza Dağ, Erkan Kandemir, Vedat Demiröz, Özlem Zengin ve diğer protokol üyeleriyle kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

LİNEER METAL ÇİNKO ÜRETİM TESİSİ

Yatırım bedeli 102 milyon dolar olarak belirlenen tesis Türk-Katar ortaklığıyla Siirt Organize Sanayi Bölgesinde kuruluyor. 90 bin tona ulaşan tam kapasite ile çalıştığında Türkiye’nin çinko ihtiyacının yüzde 40’ı karşılanmış olacak. Çinko izabe tesisi üretime başladığı andan itibaren geri kalan 160 bin ton ihtiyacı da karşılamak üzere yatırımını sürdürüp 250 bin ton kapasiteyi yakalaması hedefleniyor. Bu yatırımın ilk adımı atıldığında Siirt’teki fabrikada 500, Hakkari’deki madenlerden Siirt’e kadar uzanacak tedarik zincirinde 2500 olmak üzere 3000 kişiye istihdam sağlanmış olacak. 2023’e kadar tamamlanacak olan diğer yatırımlarla birlikte bu istihdam 7500 kişiye kadar ulaşacak.

Siirt’te Çinko Fabrikasının temeli, 11 Ocak 2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle atıldı. Koronavirüs tedbirlerinin bütün kısıtlamalarına rağmen inşaatına hiç ara vermeden bütün hızıyla devam etti ve 1, 5 yılı aşmayan bir sürede bitirildi.

FTP Adresi: ftp://212.174.38.248/