TÜRKİYE YATIRIMLARLA BÜYÜYECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uluslararası kuruluşların Türkiye'nin 2019 büyümesine ilişkin rakamları birkaç kez yukarı yönlü revize ettiğini belirterek, "Ben bu revizyonları 2020 yılında da devam edeceğini düşünüyorum. Bu sene Türkiye için yatırımlarla sağlıklı büyüme yılı olacak." ...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
TÜRKİYE YATIRIMLARLA BÜYÜYECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uluslararası kuruluşların Türkiye'nin 2019 büyümesine ilişkin rakamları birkaç kez yukarı yönlü revize ettiğini belirterek, "Ben bu revizyonları 2020 yılında da devam edeceğini düşünüyorum. Bu sene Türkiye için yatırımlarla sağlıklı büyüme yılı olacak." dedi.

Dünya Bankası, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliğiyle İstanbul'da düzenlenen "Ticaret ve Küresel Değer Zincirleri Konferansı" başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Varank, son 30 yılda global ekonomiyi şekillendiren en belirgin unsurun küresel değer zincirleri olduğunu kaydederek, uluslararası ticaret ve yatırımlar sayesinde oluşan üretim ağlarının ülkeleri, firmaları ve çalışanları birbiriyle daha bağlantılı hale getirdiğini belirtti.

KÜRESEL KALKINMA RAPORU

Uluslararası iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Bakan Varank, "Bu manada, Dünya Bankası’nın değer zincirlerini detaylı biçimde inceleyip, politika önerileri getirdiği Küresel Kalkınma Raporu, bizler için güçlü bir referans oluşturuyor." dedi.

2023 SANAYİ VE TEKNOLOJİ STRATEJİSİ

Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde katma değerli üretimi ve kritik teknolojilerde atılım yapmayı sağlayacak politikaları belirlediklerini belirterek, Türkiye'yi bir üst lige çıkarmak, dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına sokmak istediklerini dile getirdi. Varank, "Attığımız ve atacağımız her adım, ülkemizi küresel değer zincirlerinde katma değeri yüksek alanlara taşıyacak.” diye konuştu.

ÖRNEK ÜLKE TÜRKİYE

Dünya Bankası'nın ilgili raporunda değer zincirlerine daha sofistike bir biçimde entegre olmak için ülkelere bir dizi politika önerisi getirildiğini dile getiren Varank, bakanlık olarak bu önerilerin neredeyse hepsiyle ilgili 1,5 yıldır yoğun bir şekilde çalıştıklarını bildirdi. Varank, Türkiye'nin, bu yönüyle aslında pek çok ülkeye örnek olabilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

İŞ YAPMA ORTAMI

Uyguladıkları yapısal reformlar sayesinde Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde son 2 senede 27 sıralık sıçramayla 33'üncülüğe yükseldiklerini ifade eden Varank, "Bu sene de benzer bir performansı sergilemek için çalışıyoruz. İş yapma ortamını daha da yatırımcı dostu hale getirip, ticareti kolaylaştıran ve yatırımları teşvik eden pek çok düzenlemeyi hayata geçireceğiz." diye konuştu.

DÜNYA BANKASI İLE PİLOT PROJE

Dünya Bankası ile otomotiv sektöründe pilot proje yapacaklarını kaydeden Bakan Varank, "Bu proje yerel tedarikçi geliştirme politikalarımız açısından öncü bir rol oynayacak. Projeyle, sektörde ülkemizde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerle, yerel tedarikçileri bir araya getirecek, tedarikçilerimizin verimlilik, yönetim becerileri, üretim süreci ve kalite gibi alanlarda kapasitelerini geliştirmelerine odaklanacağız. Bakanlığımız da bu programla bir yöntem bilgisi elde ederek farklı sektörlerde daha büyük ölçekli benzer uygulamalar geliştirmeyi amaçlamaktadır." dedi.

İLERİ TEKNOLOJİYLE ÜRETİM

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin otomotiv alanında en büyük tedarikçisi olduğunu belirten Varank, dünya standartlarına uygun ileri teknolojiyle üretim yapıldığını ifade etti. Varank, "Türkiye'nin Otomobili projesiyle, üstünlüklerimizi yeni ve heyecan verici bir alana taşıyoruz. Biz burada bir otomobil üretmenin daha da ötesini hedefliyoruz, düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

MARKAMIZI OLUŞTURUYORUZ

Varank, otomobil sektöründeki teknolojik değişimleri anlatarak, "Türkiye'nin Otomobili'yle, küresel piyasada rekabet edecek markamızı oluşturuyor, sektörün geleceğinde biz de varız diyoruz. Bu proje aynı zamanda otomotiv yan sanayisinin yeni teknolojilere karşı kendini güncellemesine de öncülük edecek." ifadelerini kullandı.

KÜRESEL REKABETİN OYUNCULARI

Varank, herkesin fikrine, bilgisine, özgün bakış açısına ihtiyaçlarının bulunduğunu kaydederek, kamu ve özel sektördeki tüm paydaşlarla yakın iş birliği içinde çalışmaya devam edeceklerini, geliştirdikleri ürün ve teknolojilerle, küresel rekabetin güçlü oyuncularından olacaklarını kaydetti.

POZİTİF TREND

Ekonomik güven göstergelerinin artış eğilimini sürdürdüğünü anlatan Varank, sanayi üretiminde canlanmanın görüldüğünü, pozitif trendi kalıcı hale getirip, yüksek katma değerli üretim ve istihdam artışlarına yoğunlaşılacağını ifade etti.

BÜYÜME TAHMİNLERİ

Bakan Varank, 2019'da Dünya Bankası dahil olmak üzere uluslararası kuruluşların, Türkiye için büyüme tahminlerini birkaç kez yukarı yönlü revize ettiğini belirterek, "Ben bu revizyonları 2020 yılında da devam edeceğini düşünüyorum ve buna inanıyorum. Bu sene Türkiye için yatırımlarla sağlıklı büyüme yılı olacak." dedi.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/