TÜRKİYE SOMALİ’YE ‘NEFES’ OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde, Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğiyle Baykar, Biosys, Arçelik ve Aselsan tarafından geliştirilen ve testlerden başarıyla geçtikten sonra hekimlerden tam not alan yerli yoğun bakım solunum cihazı ihtiyacı olan ülkelere gönderilmeye başlandı. Milli imkânlar...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
TÜRKİYE SOMALİ’YE ‘NEFES’ OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde, Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğiyle Baykar, Biosys, Arçelik ve Aselsan tarafından geliştirilen ve testlerden başarıyla geçtikten sonra hekimlerden tam not alan yerli yoğun bakım solunum cihazı ihtiyacı olan ülkelere gönderilmeye başlandı. Milli imkânlarla geliştirilen solunum cihazının yurtdışındaki ilk adresi Somali oldu. Türkiye yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele için Somali’ye aralarında yerli yoğun bakım solunum cihazlarının da bulunduğu tıbbi yardım malzemeleri gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine hazırlanan malzemeler Somali’ye ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Somali'ye gönderdiği yardıma ilişkin, "Milli Teknoloji Hamlesi ile geliştirdiğimiz solunum cihazları Somalili kardeşlerimize nefes olacak." açıklamasında bulundu. Zor zamanların milletimize kendine güvenmeyi öğrettiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlattığımız Milli Teknoloji Hamlesinin başarılarına şahitlik ediyoruz. Türkiye Somalili kardeşlerimize nefes olacak” dedi.

YURT DIŞINDA İLK ADRES SOMALİ OLDU

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için Somali'ye aralarında yerli yoğun bakım solunum cihazının da bulunduğu tıbbi yardım malzemeleri gönderdi. Böylece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda 14 günde seri üretimine başlanan yerli yoğun bakım solunum cihazının gönderildiği ilk yabancı ülke, hiç solunum cihazının olmadığı öğrenilen Somali oldu.

NAKLİYE UÇAĞINA YÜKLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Milli Savunma, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarınca hazırlanan malzemeler, Etimesgut Askeri Havaalanı'nda A 400M tipi nakliye uçağına yüklendi.

MEVLANA’NIN SÖZLERİNE YER VERİLDİ

Uçakta, ilk etapta 5 bin adet üretilen yerli yoğun bakım solunum cihazından 10 adet, tanı kiti, tulum ve maske gibi çok sayıda önleyici sağlık malzemesi yer aldı. Üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu, Türkiye ve Somali bayraklarının yanı sıra Türkçe ve Somalice olarak Mevlana'nın, "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var." sözlerine yer verilen yardım malzemelerinin yüklenmesinin ardından uçak havalandı.

“MEDENİYET İMKAN DEĞİL, VİCDAN MESELESİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Milli Teknoloji Hamlesi ile geliştirdiğimiz solunum cihazları Somalili kardeşlerimize nefes olacak. Medeniyet imkan değil, vicdan meselesidir. Milletimizin imkanları da vicdanı da mazlum ve muhtaçların yanındadır. Aziz Milletim, senin kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır." ifadelerini kullandı.

“BAŞARILARA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Zor zamanlar, milletimize kendine güvenmeyi öğretmiş, ona ilham kaynağı olmuştur. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlattığımız Milli Teknoloji Hamlesi’nin başarılarına şahitlik ediyoruz. Türkiye Somalili kardeşlerimize nefes olacak.” dedi.

“MAZLUMLARIN UMUDU”

Baykar Teknik Savunma Müdürü Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından, “Türk mühendislerin geliştirdiği yerli solunum cihazımızı hiç cihazı olmayan kardeş ülke Somali’ye gönderiyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi sadece bu toprakların değil. Tüm dünyadaki mazlumların muhtaçların umudu” açıklaması yaptı.

ÜRETİM AŞAMASINA NASIL GELİNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde, Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğiyle harekete geçen Biosys, Baykar, Arçelik ve Aselsan’a bağlı olarak çalışan Türk mühendisler Milli Mücadele süreci şuuruyla hareket edip, gecelerini gündüzlerine katarak fedakarca çalıştılar. Cihazın üretimi için bir araya gelen ekipler sürece “para kazanmak amaçlı” bakmazken, yurt dışından ithal edilmesinde zorlanılan, hatta iki katı fiyatına alınmaya çalışılıp Türkiye’ye gönderilmeyen ürünleri 2-3 gün gibi kısa bir sürede yerlileştirilmişti.

FEDAKARLIK HİKAYESİ

Bakan Varank, geçtiğimiz ay verdiği röportajda cihazın üretilme sürecini şöyle anlatmıştı:

“Virüs Türkiye'ye gelmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Sağlık Bakanlığı ile birlikte hareket ederek çalıştık. Mühendislerimizin teknik çalışmalarının raporlarını her gün okudum. Türk mühendisler projede Milli Mücadele süreci şuuruyla hareket ettiler. Her biri gecelerini gündüzlerine katarak fedakarca çalıştılar. Yurt dışından ithal edilmesinde zorlanılan, hatta iki katı fiyatına alınmaya çalışılıp bize gönderilmeyen ürünlerin 2-3 gün gibi kısa bir sürede yerlileştirildiğini birebir takip ettim. Bu fedakarlıkla olabilecek bir şey.

“ÜRETEBİLİRİZ DEDİK”

Bakanlığımızın çok çeşitli destekleriyle ortaya çıkmış bir girişimcilik firması vardı, ismi Biosys. Bu firmanın yoğun bakım solunum cihazları ürettiğini tespit ettik. Pilot seviyede tüm Türkiye'de 12 tane üretildiğini ve bazı hastanelerde kullanıldığını belirledik. Arkadaşlarımızla bir planlama yaptık ve dedik ki 'Biz bu cihazları ülkemizde üretebiliriz.' Böylece yola çıktık.

“SIFIRDAN HAT KURULDU”

Burada özellikle Baykar'dan Selçuk Bayraktar'ın çok büyük desteği oldu. Bu işi sahiplendi ve cihazın seri üretimi için mühendislik çalışmalarını yaptık. Bu esnada da ülkemizin yine köklü sanayi kuruluşlarından Arçelik ile irtibata geçtik. Onlar da bu çalışmanın içinde olmayı kabul ettiler. Bunun hızlı ve seri üretimi için sıfırdan bir hat kuruldu ve bu hatta cihazlar üretilmeye başlandı.

SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

Biz bu cihazları aynı zamanda insanlık için ürettik. Eğer Sayın Cumhurbaşkanımız uygun görürse, bu cihazın ihracatı da yapılabilir. Çünkü dünya standartlarında bir alet ürettiğimize inanıyoruz.

Haberin Videosu: youtu.be/_NRqZii_AUA

Görüntü için ftp adresi: ftp://212.174.38.248/