TÜRKİYE-MACARİSTAN VII. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Türkiye’ye güvenip yatırım yapanların beklediğinden daha fazlasını kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz. Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır. Gelin, Türk misafirperverliğiyle tanışın. Türkiye’ye yatırı...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
TÜRKİYE-MACARİSTAN VII. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Türkiye’ye güvenip yatırım yapanların beklediğinden daha fazlasını kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz. Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır. Gelin, Türk misafirperverliğiyle tanışın. Türkiye’ye yatırım yapın.” dedi.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, dünyada yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin azalmadığına dikkati çekerek, "İstatistikler ticari hacimde 3 milyar doları aşacağımızı gösteriyor." ifadesini kullandı.

Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VII. Dönem Toplantısı, Bakan Varank ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'nun eş başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Türkiye ile Macaristan ilişkilerinde ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için atılacak adımların değerlendirildiği toplantıda konuşan Varank, özetle şunları söyledi:

TİCARET HACMİNDE 7 KATTAN FAZLA ARTIŞ: Koronavirüs salgınının tüm dünyada zirve yaptığı böylesine bir dönemde, bu toplantıyı gerçekleştirmek iki ülkenin de iş birliğine verdiği önemi ziyadesiyle gösteriyor. Bu iş birliği sayesinde; 2001 yılında yalnızca 356 milyon dolar olan ticaret hacmimizi, 7 kattan fazla arttırarak bugün 2,6 milyar dolar seviyelerine getirdik. Aldığımız kararlar doğrultusunda atacağımız adımlarla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban’ın ülkelerimiz için koyduğu 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine kısa sürede ulaşacağız.

BİRÇOK ALANDA İŞ BİRLİĞİ: Türkiye ile Macaristan; ulaştırmadan yenilenebilir enerjiye, müteahhitlikten dijital uygulamalara, tarımdan makineye, turizmden sağlığa kadar birçok alanda iş birliği potansiyeline sahip. Yalnızca ekonomik ve ticari ilişkilerde değil, siyasi düzlemde de dost ülke Macaristan ile güçlü bir birlikteliğimiz var.

YATIRIMLAR İÇİN CAZİBE MERKEZİ: 18 yılda yapmış olduğumuz reformlarla Türkiye, tüm dünyadan yatırımlar için bir cazibe merkezi haline geldi. Bu süreçte ülkemize gelen 220 milyar dolar değerindeki doğrudan yatırım bunun en büyük göstergesidir. Atacağımız adımlarla bunu daha da ileriye taşıma noktasında kararlıyız.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR: Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında hayata geçecek olan geniş zeminli bir reform paketi için çalışmalarımız sürüyor. Yatırım ortamını iyileştirmek için kamu ve özel sektördeki paydaşlarımızla ortak hareket ediyoruz. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’ndaki (YOİKK) çalışmalarımızla; şeffaf ve daha öngörülebilir bir yatırım ortamı sunarak, Türkiye'nin en güvenli liman olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermekte kararlıyız.

TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPIN: Macar dostlarımızın huzurunda bir çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye’ye güvenip yatırım yapanların beklediğinden daha fazlasını kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz. “Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır. Gelin, Türk misafirperverliğiyle tanışın. Türkiye’ye yatırım yapın. Macaristan, Türk misafirperverliğine en yakından şahit olan ülkelerden biri.

EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER: Son iki yılda ekonomik ve ticari ilişkilerimiz önemli ölçüde ivme kazandı. Önemli iş birlikleri kurduk, kurmaya devam ediyoruz. Yakın süreçte, medikal sektöründe faaliyet gösteren iki Macar firma, Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Daha önce Polonya ve Romanya’da önemli işlere imza atan Türk firmalarımız Macar hükümetinin Yeşil Otobüs projesiyle ilgileniyor. Macaristan’daki çok önemli projeler, başarılı firmalarımız tarafından hayata geçiriliyor.

7. DÖNEM KEK MUTABABAT ZAPTI: Türkiye’deki Macar yatırımcılar bize, Macaristan’daki Türk yatırımcılar Sayın Siyerto’ya emanettir. Ülkelerimizin potansiyelinin farkında olarak, iş birliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. İmzalayacağımız 7. Dönem KEK Mutabakat Zaptı da işte bu iş birliğine büyük bir ivme kazandıracak.

TARİHİ BİR ADIM OLACAK: Bu protokolde; sanayi, yenilikçilik ve teknoloji alanında yer alan maddelere ek olarak; İkili ticari ilişkilerden karşılıklı yatırımlara ve müteahhitlik hizmetlerine, üçüncü ülkelerde ve özel sektörler arasında iş birliğine, sürdürülebilir tedarik zincirleri ve AB Yeşil Mutabakatına, kültür, turizm, enerji, tarım, ulaştırma, çevre ve şehircilik alanındaki iş birliğine kadar pek çok farklı alanda son derece somut ve yapıcı kararlar yer alıyor. Eminim ki, 7. Dönem KEK Toplantımız, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmede tarihi bir adım olacak.

MÜJDE VERDİ: Türk kara yolu taşımacılarının Macaristan’da karşılaştığı kota sorunu ile ilgili müjdeli bir haberi de huzurlarınızda paylaşmak istiyorum. Macaristan, 36 bin olan toplam transit kotasını 2021 yılı için 110 bine çıkartacağını bildirdi. Hem ikili hem de diğer AB ülkeleriyle olan ticaretimiz artık çok daha kolay gerçekleşecek.

“TEMASIMIZI SÜRDÜRMEMİZ ÖNEMLİ”

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, tüm dünyada yaşanan küresel salgının yeni bir ticari dönemi oluşturduğunu ve bu ekonomik dönemde uluslararası iş birliklerinin öneminin arttığını söyledi.

Macaristan'ın dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisiyle ilişkilerini yakın tutmak istediğini belirten Szijjarto, Türkiye'nin hedeflerine dikkati çekti. Szijjarto, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisiyle temasımızı sürdürmemiz önemli. Türkiye de dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma arzusunda ve AB'nin komşusu en büyük ekonomilerden birisini oluşturuyor. Biz de Macaristan-Türkiye ekonomisinin gelişmesini yakından takip ediyoruz." dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin azalmadığına dikkati çeken Szijjarto, "İstatistikler ticari hacimde 3 milyar doları aşacağımızı gösteriyor." bilgisini verdi.

BAŞ BAŞA VE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME

Bakan Varank ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, baş başa bir görüşme gerçekleştirdikten sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Toplantıda, sanayi, teknoloji, ikili ticaret hacmi gibi konuların yanı sıra, ulaştırma, tarım, sağlık, enerji gibi ekonominin bütün alanlarındaki ikili iş birlikleri ele alındı.

Bakanlar Varank ile Szijjarto, konuşmaların ardından Türkiye-Macaristan 7’nci Karma Ekonomik Komisyon Protokolü’nü imzaladı.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için :youtu.be/T3Isn5NdYNQ