TSE 60. OLAĞAN GENEL KURULU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE Temelli Kampüsünün inşaatına önümüzdeki aylarda başlanacağını belirterek, “TSE, çok daha geniş bir yelpazede uygunluk değerlendirme, test, sertifikasyon, kalibrasyon, deney ve belgelendirme hizmetleri sunabilecek. Sanayicilerimizin test ve sertifikas...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
TSE 60. OLAĞAN GENEL KURULU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TSE Temelli Kampüsünün inşaatına önümüzdeki aylarda başlanacağını belirterek, “TSE, çok daha geniş bir yelpazede uygunluk değerlendirme, test, sertifikasyon, kalibrasyon, deney ve belgelendirme hizmetleri sunabilecek. Sanayicilerimizin test ve sertifikasyon ihtiyaçları için yurt dışına akıttıkları milyonlarca dolar yurt içinde kalmış olacak.” dedi.

Varank, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı'ndaki konuşmasında, ülkeler arası ekonomik ve ticari entegrasyonun devam ettirilip geliştirilmesinin ürün ve hizmetlerde standardizasyonu sağlamaktan geçtiğini söyledi. TSE'nin küresel pazarlara erişimde kilit bir role sahip olduğunu kaydeden Varank, "En büyük pazarımız Avrupa Birliğinin yeşil mutabakat çerçevesinde getirmeyi planladığı yeni standartlar TSE'nin bu rolünü çok daha önemli kılıyor. Girişimcilerimizin bu ve benzeri düzenlemeler karşısında menfaatlerini koruyabilmek için standardizasyon alanındaki uluslararası çatı kuruluşlar nezdinde aktif faaliyetler yürütüyoruz. Yine kamunun ve iş dünyasının uygunluk değerlendirme alanındaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitemizi ve kabiliyetimizi artırıyoruz. Bugün TSE, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki tecrübe ve deneyimle hem kendi coğrafyamızdaki ülkelere hem de İslam dünyasına liderlik ediyor." şeklinde konuştu.

SOMUT ADIMLAR

TSE'nin faaliyetlerine önem verdiklerini anlatan Varank, "Enstitü, bahsettiğim bu misyon çerçevesinde sanayicimize destek olmak için birçok alanda politika ve strateji ortaya koyuyor. Somut adımlarla sanayi ve teknoloji ekosisteminin gelişimine katkı sağlıyor. Bunun en güzel örneklerini salgın döneminde gerçekleştirdiği hizmetlerle göstermiş olduk." diye konuştu.

TSE'NİN 2020 FAALİYETLERİ

TSE'nin 2020'de yürüttüğü faaliyetlere de değinen Varank, "Muayene gözetim alanında 232 bin 351 belge ve rapor, 65 bin 491 deney raporu, 27 bin 865 kalibrasyon raporu, bilişim alanında 488 test ve rapor, ulaşım lojistik alanında 439 bin 662 belge ayrıca 1191 eğitim ve sertifikasyon programı düzenledi, 16 bin 917 kişiye de sertifika verdi." bilgisini paylaştı.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu ve TSE arasında geniş kapsamlı iş birliği protokolleri imzalandığını anlatan Varank, "Protokollerle TSE, uygunluk ve değerlendirme faaliyetlerinden bugüne kadar edindiği tecrübeyi nükleer alana aktaracak. Böylelikle ülkemiz nükleer enerji alanında yetişmiş insan kaynağı ve teknoloji geliştirme kabiliyetlerine sahip olacak." şeklinde konuştu.

KARAR VERİCİ ÜLKE

Varank, standartların uluslararası ticarette ürünlerin sınırlardan kolayca geçişini sağladığını vurgulayarak, Türkiye'nin standartlarda karar verici bir ülke haline gelmesini istediklerini söyledi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ EKOSİSTEMİ

Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri Temel Terimler ve Tanımlar Standardı'nın yayımlandığını hatırlatan Varank, "Bu standartla TOGG'un üreteceği başta olmak üzere elektrikli araç şarj ekosisteminin güçlendirilmesi için teknik çalışmaların zeminini ve ilk adımını attık." değerlendirmesinde bulundu.

CEP TELEFONU YENİLEME MERKEZLERİ

TSE'nin, ikinci el cep telefonu sektöründe önemli bir çalışma yürüttüğünü anlatan Varank, "Bu kapsamda cep telefonu yenileme merkezleri için bir standart belirledik. Standardımız, Ticaret Bakanlığı ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla hazırlanarak yürürlüğe girdi ve belgelendirme işlemlerine başladık. Şu ana kadar 7 firma yetkili yenileme merkezi olmak üzere başvurularını yaptı. Bir firmamız eksiklerini tamamlayarak ilk yetkili yenileme merkezi olmaya hak kazandı." diye konuştu.

ÜRÜN YENİLEME

Varank, ürün yenileme alanındaki bu ilk standardın, bundan sonrada ülkede kullanılmış elektrik-elektronik ürünün ekonomiye tekrar kazandırılmasının yolunu açacağını vurgulayarak böylece hem ekonomik bir değer oluşacağını hem de kullanıcıların ikinci elde güvenli ürünlere erişmesinin önünün açılacağını ifade etti.

RAHAT SATIN ALMA İMKANI

Türkiye'deki ikinci el cep telefonu pazarının önemine dikkati çeken Varank, "Ama kullanıcılar bunları satın alırken herhangi bir garantiden faydalanamıyorlar. İşte bu yenileme merkezlerinin elinden çıkmış ikinci el cep telefonları belli bir garantiye kavuşmuş olacak. Vatandaşlarımız bunu satın aldıklarında bilecekler ki bu telefon ikinci el bir telefon ama bunun üzerinde her türlü iyileştirme ve bakım yapılmıştır. Vatandaşlarımız böylece ikinci el cep telefonu daha rahat satın almanın imkanına kavuşacak." şeklinde konuştu.

YERLİ ÜRETİM

Varank, son dönemde global markaların Türkiye gelerek yatırım yapmalarının önünü de açtıklarını belirterek, Türkiye'de yerli üretimi desteklerken ikinci el piyasasına da bir standart getirdiklerini kaydetti. Burada önceliklerinin katma değerin Türkiye'de kalması olduğunu anlatan Varank, bunun önünü açacak faaliyetlere devam edeceklerini söyledi.

TECRÜBE VE YETKİNLİK

Bakan Varank, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin, iktisadi kalkınmanın her bir kalemine sirayet ettiğine dikkati çekerek ekonomiye yön veren ülkelerin bu alanlarda uluslararası güce sahip olduğuna işaret etti.

TSE TEMELLİ KAMPÜSÜ PROJESİ

Türkiye'nin bu alandaki gücünü geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

"TSE'nin de teknik ve idari altyapısının iyileştirilmesi, muadili kuruluşlarla rekabet gücünün artırılması için her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bu yüzden TSE Temelli Kampüsü Projesi'ni de çok önemsiyorum. Bölgenin en donanımlı, en son teknolojilere sahip laboratuvarlarını ve teknik eğitim üssünü ihtiva edecek bu kampüsün inşaatına inşallah önümüzdeki aylarda başlıyoruz. TSE'nin mevcut alanlarından çok daha rahat bir alana taşınmasını, yeni aletlerin, test cihazlarının alınmasını sağlayacağız. Bu sayede TSE tüm dünyayla rekabet edebilir bir konuma gelecek."

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Varank, kampüs tamamlandığında, TSE'nin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna büyük katkılar sunabileceğini vurgulayarak, "Çok daha geniş bir yelpazede uygunluk değerlendirme, test, sertifikasyon, kalibrasyon, deney ve belgelendirme hizmetleri sunabilecek. Sanayicilerimizin test ve sertifikasyon ihtiyaçları için yurt dışına akıttıkları milyonlarca dolar yurt içinde kalmış olacak." ifadelerine yer verdi.

Böylelikle TSE'nin tecrübe ve yetkinliğinin üst noktalara taşınacağını anlatan Varank, Enstitünün, bölgenin en etkin kuruluşlarından ve önemli oyuncularından biri haline geleceğini vurguladı.

ŞAHİN: “SANAYİ STRATEJİMİZLE UYGUN ALTYAPI İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

TSE Başkanı Adem Şahin de Genel Kurul'da çok taraflı bir temsilin söz konusu olduğunu, kamu, üniversite ve iş dünyasının bir arada yer aldığını söyledi. Enstitünün faaliyetlerine değinen Şahin, "Sanayi stratejimizle uygun bir altyapı inşa etmeye çalışıyoruz. Üyesi olduğumuz ve yönetiminde yer aldığımız uluslararası kuruluşlarda, yurt dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Sahip olduğumuz ve iştiraklerimiz olan şirketlerin faaliyet alanlarında başarılı olmalarının gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Şahin, Bakan Varank'ın desteğiyle geliştirilen "Kalite Kampüsü" projesinin de hızla ilerlediğini sözlerine ekledi.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için:  youtu.be/1xW5CKwN3ZY

TSE Tanıtım Filmi: youtu.be/pI198q0SLbg