SÜREÇ İYİLEŞTİRME PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kamu Denetçiliği Kurumu ile yapılan iş birliğiyle halktan gelen şikayet başvurularına ilişkin yönetim süreçlerinin, uluslararası iyi uygulama örnekleri de referans alınarak iyileştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Kurum hizmetlerinin etkin bir şekilde ...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
SÜREÇ İYİLEŞTİRME PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kamu Denetçiliği Kurumu ile yapılan iş birliğiyle halktan gelen şikayet başvurularına ilişkin yönetim süreçlerinin, uluslararası iyi uygulama örnekleri de referans alınarak iyileştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Kurum hizmetlerinin etkin bir şekilde yönetilebilmesinin sağlanacağını belirten Varank, “Proje süresi boyunca 150 kurum çalışanımıza TÜSSİDE'de kurumsal gelişim ve değişim eğitimi vereceğiz." dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında başlatılan "Süreç İyileştirme Projesi" imza töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile TÜBİTAK TÜSSİDE Müdürü İsmail Doğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Burada konuşan Bakan Varank, yapılan iş birliğiyle halktan gelen şikayet başvurularına ilişkin yönetim süreçlerinin, uluslararası iyi uygulama örnekleri de referans alınarak iyileştirilmesinin amaçlandığına dikkati çekerek, "Bu sayede kurum hizmetlerinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi sağlanacak. Proje süresi boyunca 150 kurum çalışanımıza TÜSSİDE'de kurumsal gelişim ve değişim eğitimi vereceğiz. Böylece iş yükünün belirlenmesini ve şikayet başvurularının daha kısa sürede sonuçlandırılmasını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

İYİ YÖNETİŞİM

Varank, imzalanan protokolle geliştirilecek kurumsal kapasite ve etkin şikayet mekanizmasıyla KDK'nin, idarelerin hukuka ve hakkaniyete aykırı uygulamalarına karşı bireyi koruyacağını ve kamu hizmetlerinin iyi yönetişim ilkeleri çerçevesinde yürütülmesine katkı sağlayacağını aktardı.

KAPASİTE ARTIRIMI

Varank, KDK'nin geçen yıl 21 binin üzerinde şikayet başvurusu aldığını belirterek, yapılacak iş birliğinin, mevcut süreçleri, işleyişi daha da hızlandırmayı ve verimli hale getirmeyi amaçladığına işaret etti. Varank, "Enstitümüz bugüne kadar, pek çok kurumun hizmet sunumunun geliştirilmesinde ve kapasitelerinin artırılmasında etkin rol oynadı." ifadesini kullandı.

500'DEN FAZLA PROJE

TÜSSİDE'nin bugüne kadar 500'den fazla proje, bine yakın yönetici geliştirme programı ve 100 bin katılımcıya erişen eğitimler gerçekleştirdiğini anımsatan Varank, TÜSSİDE ile bakanlıklara, kamu kurumlarına, belediyelere ve KİT'lere, stratejik planlama, iş gücü analizi, entegre yönetim sistemleri, süreç yönetimi, iç kontrol ve risk yönetimi gibi konularda hizmetler sunulduğunu kaydetti.

YENİ İŞ BİRLİKLERİ

Bakan Varank, 2012'den bu yana bin 500'e yakın gencin katılımıyla Gebze'de bilim kampları düzenlendiğini anlatarak, "Böylece gençlerimiz yeni gelişen teknolojilerle tanışıyor, yazılım ve tasarımda kendilerini geliştirebiliyor. Bu kampları farklı zaman ve mekanlarda diğer kamu kurumları ve paydaşlarımızla gerçekleştirmek üzere yeni iş birliklerini hayata geçireceğiz." dedi.

21 BİN 525 BAŞVURU

Kamu Başdenetçisi Malkoç, 2019'da KDK'ya yapılan yazılı başvuru sayısının 21 bin 525 olduğunu kaydederek, "Başvuruya karşılık 2019'da verdiğimiz karar 22 bin 250. Yani yapılan yazılı başvurudan çok karar vermişiz. Bu kurumumuzun ne kadar disiplinli çalıştığını gösteriyor. 2019'da 107 bin 899 vatandaşımıza destek olmuşuz, yol göstermişiz. Hukuki yardımda bulunmuşuz. Bu da çok önemli bir şey. Ombudsmanlık idareyi denetleyen, insan haklarının gelişmesi için çalışan bir kurum. Dünyadaki görevi, barış ve huzura katkıda bulunmaya çalışmak." açıklamasında bulundu.

PROJEDE 3 ADIM

TÜBİTAK TÜSSİDE Müdürü Doğan, projenin 3 temel adımdan oluştuğunu dile getirdi. Projenin 7 ay içinde tamamlanacağını ifade eden Doğan, "Bunun neticesinde KDK'nin başvuru ve inceleme süreçlerini iyileştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.


Konuşmaların ardından iki kurum arasında "Süreç İyileştirme Projesi" imzalandı.

PROTOKOL KAPSAMI

İki kurum arasında düzenlenen protokol kapsamında, KDK'nin şikayet inceleme ana sürecinin iyileştirilmesi, şikayet başvurularının incelenmesi sonucunda karar türlerinin analizi ve değerlendirilmesi yapılacak. "Kurumsal Gelişim ve Değişim Yönetimi" eğitimi verilecek. Proje kapsamında kurumsal kapasitesinin ve sorun çözme kabiliyetinin artırılması ile şikayet incelenmesi sürecinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/