SİVAS SANAYİ MEKTEBİ MÜZESİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Sivas Valiliği eliyle cezaevinden müzeye dönüştürülen “Sivas Sanayi Mektebi Müzesi”nin açılışını yaptı....

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
SİVAS SANAYİ MEKTEBİ MÜZESİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Sivas Valiliği eliyle cezaevinden müzeye dönüştürülen “Sivas Sanayi Mektebi Müzesi”nin açılışını yaptı.

Bakan Varank, törendeki konuşmasında, müzeyle birlikte Sivas'ın turizm gelirlerini daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Geçmişte Sanayi Mektebi olan binanın daha sonra cezaevi olarak kullanıldığını ifade eden Varank, "Bu yapıyı doğal ve özgün mimarisine en uygun şekilde restore ederek yaşayan bir müzeye dönüştürüyoruz. Müzede Sivas'ın kültürel mirası, geleneksel el sanatlarını gösterecek uygulama atölyeleri de ziyaretçilerimiz tarafından görülmüş olacak. Bu sayede bina, ilk yapılış amacı olan 'Hamidiye Sanayi Mektebi' ruhuna uygun bir şekilde yaşatılmaya devam edilecek. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'ndan buraya bütçe aktardık." dedi.

BÖLGESEL KALKINMANIN HAMİSİ

Varank, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bölgesel kalkınmanın hamisi konumuna geldiğini anımsatarak, "Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerimizin potansiyelini harekete geçirerek dengeli ve topyekun kalkınmış bir Türkiye oluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için de illerimizi bütüncül bir bakış açısıyla değerlendiriyor, en fazla ekonomik etki oluşturacak alanlara yoğunlaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

PLANLAMA VE ANALİZ

Varank, illerin potansiyelini belirlemede kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idareleri aracılığıyla her ilde planlama ve analiz çalışmaları yaptıklarını belirterek, analizler sonucu ortaya çıkan alanlara yönelik destek programları uyguladıklarını dile getirdi.

SİVAS KALE PROJESİ

Sivas'ın büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Varank, bu potansiyeli harekete geçirerek Sivaslıların refahını artıracak birçok proje uyguladıklarını ifade etti. Varank, bu kapsamda Sivas Kale Projesi'ne değinerek, "10 milyon lira yatırımla başlattığımız projede restorasyon çalışmalarını yürüttük. Projeyle Gök Medrese, Ulu Cami ve sit alanı içinde yer alan Buruciye ve Şifahiye medreseleri gibi diğer kültürel miras alanlarını birleştirmeyi hedefliyoruz. Böylece kent meydanıyla bütünleşen geniş kapsamlı bir turizm alanı oluşturmuş olacağız." dedi.

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

İlk etabı tamamlanan projeyi ziyaret etmek istediğini belirten Varank, projenin ikinci etabına ilişkin talepleri yerine getireceklerini vurguladı. Varank, şehre kazandırdıkları Cumhuriyet Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne ilişkin de bilgi vererek, projeye 30 milyon liraya yakın destek sağladıklarını, burada faaliyet gösteren 62 firmanın satışlarının 115 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ

"Deneyap Teknoloji Atölyeleri"ni Sivas'ta da kuracaklarını aktaran Varank, aileleri çocukları için bu atölyelere başvurmaya davet etti.

Varank, Sivas'a 7 milyon avroluk kaynakla kazandırdıkları İŞGEM Projesi'nin yoğun ilgi gördüğüne işaret ederek, merkezin yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını söyledi.

YENİLİKÇİ YATIRIMLARA DESTEK

Sivas'a bölgenin ekonomisini canlandıracak bu projelerin yeterli olmadığını dile getiren Varank, "Daha da fazlasını bu güzel şehre kazandırmak için Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde büyük bir gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde de Sivas'ta üretim ve istihdam sağlayacak yenilikçi yatırımları desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Açılış töreninde, Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kurdele kesildi.

Bakan Varank ve beraberindekiler, müzeyi gezerek bilgi aldı.

SULTAN ABDÜLHAMİT HAN’A ATFEN YAPILMIŞTI

Sultan Abdülhamit Han'a atfen 1902 yılında Hamidiye Sanayi Mektebi olarak inşa ettirilen ve 1961 yılından itibaren cezaevi olarak kullanılan tarihi bina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ORAN Kalkınma Ajansı desteğiyle Sivas Valiliği tarafından müzeye dönüştürülmüştü.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için: youtu.be/Gqy9sMkLXsc