SİNOP’A ELİ DOLU GELDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sinop’a eli dolu geldi. Biri enerji diğeri su ürünleri alanında toplam 260 milyonluk iki yatırımdan birinin açılışını yapan diğerinin temelini atan Bakan Varank, müze projesine destek açıkladı. Varank, sanayi sitesi müjdesi de vererek “Bu projeler Sinop’...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
SİNOP’A ELİ DOLU GELDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sinop’a eli dolu geldi. Biri enerji diğeri su ürünleri alanında toplam 260 milyonluk iki yatırımdan birinin açılışını yapan diğerinin temelini atan Bakan Varank, müze projesine destek açıkladı. Varank, sanayi sitesi müjdesi de vererek “Bu projeler Sinop’un potansiyelini çok daha üst seviyelere taşıyacak, ilimiz ekonomisinin gücüne güç katacak.” dedi.

Samsun’daki temel atma ve açılış törenlerinin ardından Sinop’a geçen Varank, SATEM Sinop Biyokütle Enerji Santrali Açılışı ve Sinop Su Ürünleri İşletme, Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Törende Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Serkan Genç ile AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun da hazır bulundu.

Varank, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

180 MİLYON LİRALIK YATIRIM: Biri enerji, diğeri su ürünleri alanında olan bu iki yatırımın toplam bütçesi 260 milyon liranın üzerinde. Bu projeler Sinop’un potansiyelini çok daha üst seviyelere taşıyacak, ilimiz ekonomisinin gücüne güç katacak. İlk proje, Bakanlığımız destekleriyle kurulan SATEM firmasının Sinop Biyokütle Enerji Santrali. 40 yılı aşkın süredir enerji sektöründe faaliyet gösteren SATEM, biyokütle konusunda Sinop’un potansiyelini gördü ve yatırımını buraya yapma kararı aldı. 180 milyon lirayı bulan bu yatırım, doğrudan ve dolaylı olarak 500’e yakın istihdam oluşturacak.

ÇEVRE DOSTU SANTRAL: Bu tesis her anlamda çevre dostu bir yenilenebilir enerji santrali. Fosil yakıt yerine doğal biyokütle kullanıyor. Yani, rüzgâr ve güneş enerjisinden sonra en az karbon salınımına sahip üçüncü enerji kaynağını…Böylelikle ormanlarda çürümeye terk edilmiş ya da kereste fabrikalarından çıkmış atıkları ekonomimize kazandırıyor. Bunun yanında, buradaki yanma işlemi en modern teknolojilerle yapılıyor, baca gazı emisyonu anlık olarak kontrol ediliyor.

KISMEN BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ: SATEM firmamıza da bu yatırımları için önemli destekler verdik. Düzenlediğimiz teşvik belgesiyle, birçok avantajdan kendilerini faydalandırdık. Ayrıca, kısmen bedelsiz arsa tahsisi uygulamamız kapsamında, Sinop OSB’den parsel tahsisini yaptık. Böylece firmamız kaliteli altyapıya sahip sanayi arazisine uygun bir maliyetle erişmiş oldu.

BİYOKÜTLEYE 500 MİLYON LİRALIK KAYNAK: Tabii biyokütle enerjisi söz konusu olduğunda enerji bakanlığı destekleri yanında biz de ülke genelinde önemli katkılar sağlıyoruz. Kalkınma Ajanslarımız ve Bölge Kalkınma İdarelerimiz, bugüne kadar biyokütleden gaz ve enerji üreten 17 projeye 60 milyon lirayı aşkın destek verdi. Yine bu alanda 400’ün üzerindeki araştırma ve yatırım projesine TÜBİTAK aracılığıyla 440 milyon lira kaynak aktardık.

SU ÜRÜNLERİ TESİSİ: Bugün ayrıca Sinop’a kazandıracağımız ikinci projemizin; Su Ürünleri İşleme, Şoklama ve Depolama Tesisi’nin temelini atıyoruz. Bu tesis tamamlandığında Sinop; su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği alanında daha verimli işleyen bir ekosisteme sahip olacak. 105 milyon lira bütçesi olan bu projeyi Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında destekliyoruz. Koordinasyonu Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımız sağlıyor.

YERELDE İŞ BİRLİĞİ: Sinop Ticaret ve Sanayi Odası, Sinop İl Özel İdaresi, Sinop Belediyesi, Sinop Üniversitesi ve Abalı Su Ürünleri Kooperatifi iş birliği yaptığımız diğer paydaşlar. Bu işte, bakanlığımız var, il özel idaresi var, yerel yönetim var, üniversite var, kooperatif var. Yerelde iş birliği nasıl yapılır?  sorusunun cevabı işte bu projede yatıyor.

ÜÇ AYAKLI PROJE: İlk olarak Sinop Organize Sanayi Bölgemizde, bir Su Ürünleri İşleme Şoklama ve Depolama Tesisi inşa ediyoruz. Maliyeti 85 milyon liranın üzerinde olan bu tesis; 20 dönümlük bir alanda, yılda 3 bin ton kapasiteyle hizmet verecek. Sinop başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nin tamamı da bu tesisten faydalanabilecek.

KOBİ DESTEK MERKEZİ: Projenin ikinci ayağında; su ürünleri ve turizm işletmelerinin iş geliştirme ve girişimcilik faaliyetlerini desteklemek üzere bir KOBİ Destek Merkezi kuracağız. Amacımız Sinop’taki girişimcilerimizin bu alandaki üretim ve hizmet kapasitelerini artırmak. Bu merkezde firmalara, gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerini vererek onları birer “profesyonel işletme” haline getireceğiz.

ENTEGRE BÖLGE KALKINMA PROJESİ: Projenin son ayağında ise bölgemizin turizm potansiyelini harekete geçirmek üzere vizyon projeler geliştireceğiz. Bu kısımdaki öncelikli işimiz kapsamlı destinasyon planlamaları yapmak, yani bölgeler tanımlamak olacak. Biliyorsunuz, benzer bir çalışmayı Güneydoğu Anadolu bölgemizde Mezopotamya markasını oluşturarak yaptık. Gördüğünüz üzere bu çalışma tam anlamıyla bir entegre bölgesel kalkınma projesi.

SANAYİ SİTESİ MÜJDESİ: Yeri gelmişken Sinop’un sanayi alanları ile ilgili bir müjdeyi sizinle paylaşmak isterim. Boyabat Marangozlar ve İnşaatçılar Sanayi Sitesi’nin 50 işyerlik yapım işi ihalesini bu ay başında tamamladık. Tez zamanda bu projeyi de nihayete erdireceğiz. Hizmete açıldığında burada da 250 vatandaşımız istihdam edilecek.

KETEN MÜZESİNE DESTEK: Kalkınma ajansımız bölgede sanayiden turizme, mesleki eğitimden girişimciliğe, KOBİ’lerden sosyal kalkınmaya kadar birçok alanda çalışma yürütüyor. İşte bunlardan biri olan Keten Müzesi Projesi’nin imzalarını da bugün atıyoruz. Malumunuz keten Sinop kültürünün bir parçası. Bu kültürü yaşatmak ve turizme kazandırmak üzere İl Özel İdaremiz tarafından başvurusu yapılan Keten Müzesi projesini destekleme kararı aldık. 6,2 milyon lira bütçesi olan bu proje de şimdiden Sinop’umuza hayırlı uğurlu olsun.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için:  youtu.be/1W8DFYhGXpc