SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 7.9’LUK ARTIŞLA POZİTİF TRENDİNİ SÜRDÜRDÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Koronavirüsün küresel etkilerinin tam olarak ortaya çıkmadığı ocak ayında sanayi üretimimiz yüzde 7.9’luk artışla pozitif trendini sürdürdü." dedi. ...

1 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 7.9’LUK ARTIŞLA POZİTİF TRENDİNİ SÜRDÜRDÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Koronavirüsün küresel etkilerinin tam olarak ortaya çıkmadığı ocak ayında sanayi üretimimiz yüzde 7.9’luk artışla pozitif trendini sürdürdü." dedi.

ÜRETİM CEPHESİNDE KALICI TOPARLANMA

Bakan Varank, Twitter hesabından ocak ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini değerlendirdi. Koronavirüsün küresel etkilerinin tam olarak ortaya çıkmadığı ocak ayında sanayi üretiminin yüzde 7.9’luk artışla pozitif trendini sürdürdüğünü belirten Varank, "Ara malı ve dayanıksız tüketim mallarındaki artışlar bu performansta etkili oldu. Sektörel gelişmeleri ve piyasaları yakından takip ediyoruz. Üretim cephesinde kalıcı bir toparlanma için var gücümüzle çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

KOLONYA VE DEZENFEKTAN ÜRETİMİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile birlikte kolonya ve dezenfektan üretimini artıracak stratejik bir adımın atıldığına dikkati çeken Bakan Varank, "Üretim artışıyla hem ithalatın hem de fiyat spekülasyonunun önüne geçeceğiz. Dünyanın üretim üslerinden biri, temizlik/hijyen ürünlerinde global tedarikçiyiz. Sağlıkta güçlü fiziki ve beşeri altyapımız var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle hızlı karar alıp koordine olabiliyoruz. Virüse karşı bireysel tedbiri lütfen ihmal etmeyin ve ülkenize güvenin." ifadelerini kullandı.