SANAYİ ÜRETİMİ ARALIK 2019'DA YILLIK BAZDA YÜZDE 8,6 ARTTI

Sanayi üretimi, Aralık 2019’da yıllık bazda yüzde 8,6 arttı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu artışla 21 ayın rekoruna ulaşıldığını belirterek, “Bunu kalıcı hale getirmeye, üretim öncülüğünde büyümeye odaklandık.” dedi. ...

1 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
SANAYİ ÜRETİMİ ARALIK 2019'DA YILLIK BAZDA YÜZDE 8,6 ARTTI

Sanayi üretimi, Aralık 2019’da yıllık bazda yüzde 8,6 arttı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu artışla 21 ayın rekoruna ulaşıldığını belirterek, “Bunu kalıcı hale getirmeye, üretim öncülüğünde büyümeye odaklandık.” dedi.

Bakan Varank, Twitter hesabından, TÜİK tarafından açıklanan Sanayi Üretim Endeksi istatistiklerine ilişkin, açıklamalarda bulundu. Aralık'ta sanayi üretiminin yıllık yüzde 8.6 artarak, 21 ayın rekoruna ulaştığını kaydeden Varank, “Bu performansı kalıcı hale getirmeye, üretim öncülüğünde büyümeye odaklandık. Büyümenin hız kazandığı, reel sektörün güçlendiği, istihdamın yükselişe geçtiği bir yıl için çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ENDEKSTE POZİTİF SEYİR

Varank, yıllık bazda endeksin tüm bileşenlerinin pozitif seyir gösterdiğine dikkati çekerek, "Büyümenin hız kazandığı, reel sektörün güçlendiği, istihdamın yükselişe geçtiği bir yıl için çalışıyoruz. Sermaye malı, ara malı ve yüksek teknoloji alanlarındaki güçlü eğilim, gelecek açısından doğru yolda olduğumuzun göstergesi." ifadelerini kullandı.

ALT SEKTÖRLER

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

AYLIK YÜZDE 1,9 ARTIŞ

2019 yılı aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,5 arttı.