SANAYİ DOKTORA PROGRAMI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek nitelikli işgücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan Sanayi-Doktora Programı sonuçlarının belli olduğunu açıklayarak, “Sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek. Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4 b...

SANAYİ DOKTORA PROGRAMI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek nitelikli işgücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan Sanayi-Doktora Programı sonuçlarının belli olduğunu açıklayarak, “Sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek. Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4 bin 500 lira burs desteği sağlıyoruz. Sanayi-Doktora Programı, getirdiği vizyoner yaklaşımla sanayideki yapısal dönüşümde kritik bir rol oynayacak.” dedi.

Bakan Varank, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı’nda video konferans yöntemiyle katılımcılara hitap etti. Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde alınan tedbirlerle, zorlu dönemi büyük bir başarıyla yürüttüklerini ifade etti. İstihdam, finansa erişim ve sosyal koruma alanlarında tarihi adımlar attıklarını kaydeden Bakan Varank, konuşmasında şunları söyledi:

KİRACILARA KOLAYLIK GÖSTERDİK: Girişim ekosistemini en başından beri korumaya özen gösterdik. Teknoparklar ve Ar-Ge/Tasarım Merkezlerinde uzaktan çalışmaya dönük değişiklikleri hemen hayata geçirdik. Teknopark yönetici şirketleri bizim tavsiyemizi dikkate alarak kiracılarına bu dönemde kolaylık gösterdi. Böylece 84 teknoparkta 59 bin çalışanın hayatına dokunduk.

GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİNE 76 BAŞVURU: Türk Standardları Enstitüsü ile birlikte, üretim tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara, COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi veriyoruz. İki haftada 76 sanayi kuruluşundan başvuru aldık. 7 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlandı ve belge almaya hak kazandı.

1 MİLYAR 200 MİLYONLUK HİBE: Biz 18 yıllık iktidarımızda, girişim ekosistemini bu bilinçle adeta sıfırdan inşa ettik. Topyekün bir ekosistemi ülkemize kazandırdık. Teknopark ve Ar-Ge Kanunlarıyla sağladığımız destek ve muafiyetler, KOSGEB ve TÜBİTAK eliyle sunduğumuz imkânlar bütüncül yaklaşımımızın temel unsurları. Teknoparklara; altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi gibi yatırımları için hibeler veriyoruz. Bugüne kadar 1 milyar 200 milyon liralık bir kaynağı teknoparklara hibe olarak aktardık.

YÜZDE 75 İNDİRİMLİ KİRA: Kuluçka merkezlerinde yüzde 75’e varan indirimli kira uygulamamız var. Hâlihazırda teknoparklardaki 6 bin firmanın yüzde 24’ü kuluçka firması. Bu sayının artması, daha çok fikrin ete kemiğe bürünmesi çok önemli. Kuluçka Merkezleri sadece dört duvar ofislerden oluşan bir alandan ibaret olmamalı.

REVİZYON YAPTIK: TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi destekleri uygulamamızda revizyon yaptık. Önümüzdeki dönemde; teknopark bünyesindeki TTO’lar da TÜBİTAK desteklerden yararlanabilecek. Mevzuat kapsamında sizlerden istediğimiz zorunlu dokümanları sadeleştirmek istiyoruz. Böylece hem belge yükünü azaltacak hem de bunu mümkün olduğunca dijital bir altyapıya kavuşturacağız.

ÖDENEKLERİ KULLANIN: İhtiyaçlarınız kapsamında, her sene başında taleplerinizi değerlendiriyor ve sizlere belli bir bütçe ayırıyoruz. Üzülerek ifade etmeliyim ki ayırdığımız ödenekleri kullanamayan bölgeler var. Ödeneklerin kalması diğer bölge yatırımlarının da engellenmesine sebep oluyor.

ÖRNEK OLMALI: Tersine beyin göçünün merkezi olan teknoparklar, hem binalarıyla hem sunduğu hizmetlerle örnek olmalı. Bu kapsamda sizlerden kusursuz bir anlayışı hâkim kılmanızı bekliyoruz. Lütfen alelacele hazırlanmış derme çatma prefabrik yapıları önümüze faaliyet alanı olarak getirmeyin.

POTANSİYELİMİZ VAR: Türkiye, teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama potansiyeline sahip. İstiyoruz ki nitelikli insan kaynağımız en üretken ve yüksek katma değerli işlere odaklansın, fikri sermayesini ülkemizin geleceği için kullansın.

HEDEFLERE GÖTÜRECEK: En yetkin kabiliyetlere ev sahipliği yapan teknoparklar, Milli Teknoloji Hamlemizin olmazsa olmaz bir parçası. Teknopark İstanbul ve Ankara İvedik Teknopark, savunma sanayimizin yerli ve milli bir yapıya kavuşmasında benzersiz katkılar sundu. Bilkent Teknoparktan çıkan gencecik bir firma olan Biosys, sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya nefes oldu. Ülkemizin ilk unicorn’u, bizim söylemimizle Turcorn’u da bir dönem Bilkent Teknopark’ta yer alıyordu… Peak Games sadece 10 yılda 1.8 milyar dolarlık değere ulaştı. İşte böyle örnekler, varmaya çalıştığımız hedeflere bizi daha hızlı götürecek.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ: Biz gücümüzü gençlerden, enerjimizi onların dinamizminden alıyoruz. Kurduğumuz tüm altyapılar ve sunduğumuz destekler, aslında onların girişimci ruhunu harekete geçirmek için.

SANAYİ DOKTORA PROGRAMI SONUÇLARI: Yüksek nitelikli işgücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan Sanayi-Doktora Programımızın sonuçları bugün belli oldu. 47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz. Böylece sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek.

KRİTİK ROL OYNAYACAK: Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4 bin 500 lira burs desteği sağlıyoruz. Ayrıca; mezuniyetlerini takiben 3 yıl boyunca istihdam desteği de sunuyoruz. Teknopark firmalarımız da bu programdan yararlanabiliyorlar. Sanayi-Doktora Programı, getirdiği vizyoner yaklaşımla sanayideki yapısal dönüşümde kritik bir rol oynayacak.

Haberin Videosu için    : youtu.be/7YPJ1w9eTmc

Görüntü için ftp adresi: ftp://212.174.38.248/