PAKİSTAN İLE STANDARDİZASYON ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde, 13 anlaşma imzalandı. İki ülke arasında imza altına alınan Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Metroloji ve Eğitime İlişkin Uygulama Programı anlaşması ile Pakistan menşeili ürünlerin Avrupa pazarına arzında belgelendirme işlemler...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
PAKİSTAN İLE STANDARDİZASYON ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde, 13 anlaşma imzalandı. İki ülke arasında imza altına alınan Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Metroloji ve Eğitime İlişkin Uygulama Programı anlaşması ile Pakistan menşeili ürünlerin Avrupa pazarına arzında belgelendirme işlemleri Türk Standardları Enstitüsü (TSE) kanalıyla yapılacak. Ayrıca Pakistan’a kurulacak laboratuvarlar konusunda cihaz ve bilgi temininde Türkiye teknik yardımda bulunacak.

ORTAK BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Pakistan Başbakanı İmran Han’ın, 14 Şubat’taki baş başa görüşmesi ve başkanlıklarında gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 6'ncı toplantısı sonrasında iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi. Toplantıda, konseyin ortak bildirisi ile "Türkiye Cumhuriyeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ekonomik Çerçeve İlanı" Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Han tarafından imzalandı.

PAKİSTAN’A STANDARDİZASYON DESTEĞİ

Daha sonra iki ülke arasındaki diğer anlaşmalar ve mutabakat zaptlarının imza töreni gerçekleştirildi. Liderlerin huzurunda imzalanan anlaşmalardan birisi de TSE ile Pakistan Standart ve Kalite Kontrol Kurumu (PSQCA) arasındaki Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Metroloji ve Eğitime İlişkin Uygulama Programı oldu. Anlaşmaya TSE Başkanı Adem Şahin ve PSQCA Genel Müdürü Abdul Alim Memon imza attı.

AVRUPA’YA ARZDA BELGELENDİRME TSE’DEN

Anlaşma ile Pakistan’da üretilen ürünlerin Avrupa pazarına arzında belgelendirme işlemleri TSE kanalıyla yapılacak. Pakistan’a kurulacak laboratuvarlar konusunda cihaz ve bilgi temininde Türkiye teknik yardımda bulunacak ve endüstriyel kalibrasyon konusunda destek verecek.

İMZALANAN DİĞER ANLAŞMALAR

İki ülke arasında imza altına alınan diğer anlaşmalar şöyle:

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi VI. Toplantısı Ortak Bildirisi,

Türkiye Cumhuriyeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ekonomik Çerçeve İlanı,

Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması,

Demiryolu Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,

PTT AŞ ile Pakistan Posta İdaresi Arasında İşbirliği Mutabakatı,

Ticaretin Kolaylaştırılması ve Gümrük Konularında İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı,

Helal Akreditasyonuna İlişkin Mutabakat Zaptı,

Turizmin Geliştirilmesi ve Kolaylaştırılması Anlaşması,

Radyo Televizyon Kurumu ile Pakistan Yayıncılık Kurumu  Arasında İşbirliği Protokolü,

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Pakistan Televizyon Kurumu Arasında İşbirliği Protokolü,

Diaspora Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAİ) ve Ulusal Bilim ve Teknoloji  Üniversitesi (NUST) Arasında Mutabakat Zaptı.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/