MİLLİ MUHARİP UÇAKTA YAPAY ZEKA KULLANILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Bulut Bilişim ve Büyük Veri Laboratuvarında geliştirilen yapay zekâ ve makine öğrenmesi platformunun dünyada ilk kez bir aviyonik sistemde, Milli Muharip Uçak projesinde yer alacağını açıkladı. Bakan Varank, “Türkiye tüm gücüy...

MİLLİ MUHARİP UÇAKTA YAPAY ZEKA KULLANILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Bulut Bilişim ve Büyük Veri Laboratuvarında geliştirilen yapay zekâ ve makine öğrenmesi platformunun dünyada ilk kez bir aviyonik sistemde, Milli Muharip Uçak projesinde yer alacağını açıkladı. Bakan Varank, “Türkiye tüm gücüyle yapay zeka yarışında olacak.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi iş birliğiyle düzenlenen “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ve Yapay Zeka Enstitüsü Çalıştayı” Gebze TÜBİTAK yerleşkesinde düzenlendi.

Çalıştaya Bakan Varank'ın yanı sıra, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve akademisyenler katıldı.

YOL HARİTASI

Varank, buradaki konuşmasında, çalıştayın, Türkiye’nin yapay zeka yol haritasını şekillendirirken kritik bir rol oynayacağını belirterek, buradan çıkacak fikirlerin Türkiye’nin yıkıcı teknolojilerdeki önümüzdeki dönem planlamalarına hayati katkılar sunacağını kaydetti.

EKONOMİYE KATKISI

Önümüzdeki 10 senede yapay zekânın, küresel ekonomiye 16 trilyon dolara yakın katkı sağlamasının beklendiğine dikkati çeken Varank, tek başına bu alanın, küresel çıktıda yüzde 19’luk bir artış oluşturacağını dile getirdi. Ülkeler arasında bu pazardan pay kapmak adına kıyasıya bir yarışın olduğunu kaydeden Varank, “Bu yarışın hala bir galibi yok. İpi göğüsleyenler; kamu, sanayi, akademi ve girişimciler arasındaki iş birliğini en üst seviyede gerçekleştirebilenler olacak.” dedi.

KİLİT ROL

Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı güçlendirecek, sanayide katma değerli üretimi geliştirecek ve kritik teknolojilerde atılım sağlayacak adımların belirlendiğini belirtti. Bu vizyonun gerçekleşmesinde yapay zekanın kilit bir role sahip olduğuna dikkati çeken Varank, “Bu alandaki ulusal politikalarımızı bu çalıştaylar sonrasında yakın bir zamanda açıklayacağız. Türkiye tüm gücüyle yapay zeka teknolojilerinde ve bu yarışta olacak.” açıklamasında bulundu.

23 AKILLI ÜRÜN

Varank, 2023’e kadar 23 akıllı ürün çıkarma hedeflerinin olduğunu belirterek, bu ürünlerin bir kısmının yapay zeka içereceğini ve bunu yapacak girişimcilere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

YAPAY ZEKA ADIMLARI

Yapay zeka alanında atılan adımlara değinen Varank, TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Bulut Bilişim ve Büyük Veri Laboratuvarı’nın konuşma ve doğal dil işleme gereksinimlerin karşılanmasına, görüntü kıymetlendirme çözümlerine ve akıllı sistemlere önemli katkılar sunduğunu kaydetti.  Varank, “Burada geliştirilen yapay zekâ ve makine öğrenmesi platformu dünyada ilk kez bir aviyonik sistemde, Milli Muharip Uçak projesinde yer alacak.” diye konuştu.

ELEKTRONİK HARP

Elektronik harp alanında yapay zekâ kullanarak geliştirilen teknolojilerin ürünleştirme aşamasına geldiğini belirten Varank, “Milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz bunun gibi projelerin ticarileşmesi, en kısa sürede özel sektörün kullanımına taşınması temel önceliğimiz. Akademisyen hocalarımızı, özel sektör kuruluşlarımızı bu manada enstitülerimizle daha sıkı dirsek temasında bulunmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ

Varank, yapay zekâ alanında yurt içi politikaların yanı sıra, uluslararası iş birliği kapsamında da önemli adımların atıldığına dikkati çekerek, geçtiğimiz sene ağustos ayında Berlin’de düzenlenen Türk Alman Yapay Zekâ Konferansı’nın ikincisinin bu sene Ankara'da yapacağını dile getirdi.

BİRLİKTE İŞ YAPMA MODELİ

TÜBİTAK bünyesinde Yapay Zeka Enstitüsü'nün kurulduğunu anlatan Varank, bu enstitü kanalıyla ekosistemde yeni ve güçlü bir yapılanma oluşturmak istediklerini ifade etti. Varank, “İş birliğinden ziyade, birlikte iş yapma modelini hayata geçireceğiz. Yapay zekâ ekosisteminde yer alan aktörlerin; “Biz de TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsünün bir parçasıyız” cümlesini gururla söyleyebileceği bir yapı inşa edeceğiz.” dedi.

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM

Yapay zekâ teknolojilerinin getirdiği pek çok fırsatın yanında, çok değişik risklere de kapı araladığını anlatan Varank, etik değerleri de dikkate alan bütüncül bir yaklaşım geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

YAPAY ZEKA STRATEJİSİ

Bakan Varank, Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi hazırlanırken izlenecek yol haritasına değinerek, “Şeffaflığı, kişisel gizliliği ve güvenliği önceleyeceğiz. Fırsatları ve karşı karşıya olduğumuz sınamaları dikkate alacağız. Güçlü olduğumuz alanlara odaklanarak kaynakları verimli bir şekilde kullanacağız. Ülkemizin mevcut iş birlikleriyle uyumlu şekilde diğer ülkelerle ortaklık yağacağız. Geleceğin mesleklerini ve istihdamda dönüşümü planlayacak adımları net bir şekilde ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.

YAPAY ZEKA EKOSİSTEMİ

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, "Günümüz dünyasında devletlerin en önemli güçlerinden birisi de veri. Veriden değer üretmenin en önemli yöntemlerinden birisi de yapay zeka teknolojileri. Çağımızın ham petrolü olarak değerlendirilen veri, yapay zeka teknolojililerin hem eğitilmesinde hem de test edilmesinde kullanılan bir kaynaktır. Hedefimiz Türkiye'de sürdürülebilir ve üretim tabanlı bir ortam oluşturmak, ülkemizde yapay zeka teknolojilerini araştıracak çalışmaların önünü açmak, yapay zeka çalışmalarını yaygınlaştırarak öncelikle kamuda iş ve iş süreçlerinin verimliliğini arttırmak. İş gücü ve nitelikli insan kaynağı yetiştirerek yapay zeka ekosistemini sürdürülebilir kılmak" dedi.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/