MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı yeni çağrısı için başvuruların 28 Şubat’a kadar süreceğini kaydederek, “Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.” dedi. ...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
MİAD 69. AYLIK TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı yeni çağrısı için başvuruların 28 Şubat’a kadar süreceğini kaydederek, “Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.” dedi.

8 MİLYAR LİRALIK SABİT YATIRIM

Bakan Varank, Malatyalı İş İnsanları Derneği (MİAD) 69. Aylık Toplantısı'nda konuştu. Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanayinin kalbinin Malatya’da attığını belirterek, “Bugüne kadar Malatya’da 8 milyar liralık sabit yatırımı teşvik ettik. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ, KOSGEB’den faydalanıyor.” dedi.

27 BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM

İldeki organize sanayi bölgelerinde 27 binin üzerinde vatandaşın istihdam edildiğine dikkat çeken Varank, Malatya Birinci Organize Sanayi Bölgesine 27 milyon lira kamulaştırma bedelinin verildiğini ifade etti.

MALATYA VE ELAZIĞ’DAKİ DEPREM

Varank, yaşanan deprem felaketinin herkesi derinden sarstığını anlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Malatya ve Elazığ’da KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programının uygulamaya alındığını anımsattı. Dün itibarıyla de her iki ilde yeni bir programı daha başlattıklarını belirten Varank, imalat sanayi işletmelerinin, depremden zarar görmese de, KOSGEB’in İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından faydalanabileceğini dile getirdi.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Varank, bugünkü toplantının temasının sanayi ve teknolojide çağı yakalamak olduğunu hatırlatarak,  “Bakanlık olarak, çağı yakalamak kadar, ülkemizi çağın ötesine taşıyacak adımları atmak için kollarımızı sıvadık. Milli Teknoloji Hamlesi ruhunu odağa aldığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizle yol haritamızı belirledik. Stratejimizde; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Girişimcilik, Beşeri Sermaye ve Altyapı alanlarını temel politika alanları olarak belirledik.” ifadelerini kullandı.

BİREYSEL GENÇ GİRİŞİMCİ PROGRAMI

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla, nitelikli girişimciliği özendirip, yüksek teknolojili ürünleri geliştirebilen başlangıç firmalarının ekonomiye kazandırıldığını söyleyen Varank, “Bu programın başvuruları 28 Şubat’a kadar devam edecek. Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.” şeklinde konuştu.

TEKNOPARKLARLA İŞ BİRLİĞİ

Her fırsatta teknoparklara gidilmesi ve gençlerle bir araya gelinmesi gerektiğine işaret eden Varank, “Birlikte iş yapın, yenilikçi ve farklı çözümlere birlikte odaklanın. Önümüzdeki dönemde, Girişimcilik ekosistemimizi daha etkin bir yapıya kavuşturmak için somut adımlar atacağız. Girişimcilik fikirlerinin olgunlaşması için okullarda, iş yerlerinde ve teknoparklarda açık inovasyon yaklaşımının öğretilmesine yönelik çalışmalar yapacağız.” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMLER

Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi uygulamaları geliştirmek istediklerini kaydederek, girişimlerin başlangıç aşamasından, ölçeklenme aşamasına geçişlerinin daha sıkı takipçisi olacaklarını dile getirdi.  Varank, bu noktada özellikle, küreselleşme iddiası olan derin teknoloji tabanlı girişimleri pozitif ayrıştıracaklarını ifade etti.

Programa, Bakan Varank’ın yanı sıra, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ile Öznur Çalık, MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş da katıldı.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/