KAPIKULE'DE GURBETÇİLERİ KARŞILADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’yi Bulgaristan’a bağlayan Kapıkule Sınır Kapısı’nda gurbetçilerle buluştu. Sıla-i rahim için ana vatana gelen Türkler ile bir araya gelen Bakan Varank, yaz aylarıyla birlikte sınır kapısında yoğunluğun arttığına işaret ederek “En iyi hizmeti verm...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
KAPIKULE'DE GURBETÇİLERİ KARŞILADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’yi Bulgaristan’a bağlayan Kapıkule Sınır Kapısı’nda gurbetçilerle buluştu. Sıla-i rahim için ana vatana gelen Türkler ile bir araya gelen Bakan Varank, yaz aylarıyla birlikte sınır kapısında yoğunluğun arttığına işaret ederek “En iyi hizmeti vermek için hükümetimiz büyük gayret gösteriyor.” dedi.

HASRET YOLCULARI

Türkiye’nin en işlek gümrük kapılarından olan Kapıkule, Avrupa’ya yönelik ithalat ve ihracatın da önemli geçiş noktalarından biri. Karayolu ile Türkiye’ye gelen gurbetçilerin ana vatan ile buluştukları yer olan Kapıkule, hasret yolcularına sunduğu imkanlarla da dikkat çekiyor.

GURBETÇİLERLE BULUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Edirne’deki programının ardından hem verilen hizmetleri yerinde görmek hem de gurbetçilere “Hoş geldiniz.” demek amacıyla Kapıkule Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Bakan Varank’a Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti Edine İl Başkanı Belgin İba eşlik etti.

BADEM EZMESİ HEDİYE ETTİ

Vatan hasreti çeken Türklerle sohbet eden Bakan Varank, gurbetçilere hediye olarak Edirne'nin saray lezzetlerinden olan badem ezmesi ve Kavala kurabiyesi verdi. Varank, çocuklara da TÜBİTAK’ın Bilim Çocuk dergisini armağan etti.

KARŞILAMA NOKTASINA ZİYARET

Yurt dışından ülkeye giriş yapanların ihtiyaçlarının karşılandığı ve onlara çeşitli ikramların yapıldığı karşılama noktasındaki görevlileri de ziyaret eden Varank, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) standına da ziyarette bulundu. YTB’nin yeleğini giyen Bakan Varank, gurbetçileri YTB’nin sınır kapısındaki görevlileri ile birlikte karşıladı.

ERDOĞAN SEVGİSİ

Bakan Varank, PTT Mobil Şubesi'nden HGS kartı almak için bekleyen bir ailenin yanına gitti. Bu sırada aile büyüğü kadın, Varank'ı karşısında görünce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam götürmesini istedi. "Erdoğan'ı çok seviyorum." diyerek ağladı. Konya'ya gideceğini anlatan kadın, "Menderes'e çok ettiler, Erdoğan'ı çok seviyorum." dedi. “Çok çok dua et.” diyen Varank'a yaşlı kadın, "Her dakika ediyorum. Tuttuğu altın olsun." diye karşılık verdi.

MOBİL AŞI NOKTASI

Sağlık Bakanlığının sınır kapılarına kurduğu Mobil Aşı Noktasını da ziyaret eden Varank, aşı olan bir TIR sürücüsüne “Şifa olsun.” dileğinde bulundu. Bakan Varank, sınırda 24 saat esaslı görev yapan polis, jandarma ve sağlıkçılara da kolaylıklar dilerken hatıra fotoğrafı çektirdi.

GELİŞ GİDİŞLER YOĞUNLAŞTI

Ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Bakan Varank, özellikle yaz aylarından itibaren Türkiye'ye yoğun geliş ve gidişlerin başladığını anlatarak “Sınır kapılarımızda bu manada hem vatandaşlarımızın hem de yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ilk geldikleri yer olması hasebiyle onlara en iyi hizmeti sunabilmek için hükümetimiz büyük bir gayret gösteriyor.” dedi.

EN GÜZEL ŞEKİLDE KARŞILIYORUZ

Türkiye'ye giriş yapanların memnun olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Varank, "Uzun süreler araba kullanarak buraya geliyorlar. Bundan sonra da Türkiye'nin içerisinde uzunca süre araba kullanacaklar. En güzel şekilde karşılayıp en güzel şekilde memleketlerine göndermiş oluyoruz.” diye konuştu.

DÜNYAYA AÇILAN YÜZÜ

Varank, sınır kapılarının Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü olduğunu belirterek özellikle ihracat ve ithalat açısından Türkiye ekonomisinin en önemli noktalarından biri olduğunu vurguladı.

KAPILARDAKİ ÖNCELİKLER

Sınır kapılarında hem ticareti geliştirmek hem insanların işlerini kolaylaştırmanın öncelikleri olduğunu vurgulayan Varank, "Bundan sonra da burada oluşturulan park alanlarıyla, karşılama merkezleriyle çok daha güzel bir hizmeti hem ticaret yapan vatandaşlarımıza hem de tatil için Türkiye'ye gelen vatandaşlarımıza sağlamaya devam edeceğiz." dedi.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için: youtu.be/b8ox3q0HgNM