İŞTE MİLLİ İŞLEMCİ: ÇAKIL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergilenen yerli ve milli işletim sistemi "Çakıl Milli İşlemci Projesi'ni tanıttı. Çakıl için “Bu bizim bir gurur projemiz” ifadesini kullanan Bakan Varank, “Bundan sonra savunma sanayi alanında ...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
İŞTE MİLLİ İŞLEMCİ: ÇAKIL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergilenen yerli ve milli işletim sistemi "Çakıl Milli İşlemci Projesi'ni tanıttı. Çakıl için “Bu bizim bir gurur projemiz” ifadesini kullanan Bakan Varank, “Bundan sonra savunma sanayi alanında bu tip ürünlerde dışa bağımlılığımızı çok daha azaltmış olacağız.” dedi.

Bakan Varank, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde devam eden IDEF 2021’i ziyaret etti. Milli Savunma Bakanlığı, Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi (MKE AŞ), ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK ve diğer bazı şirketlerin stantlarında incelemelerde bulundu.

UÇUŞ VE ATIŞ SİMÜLASYONLARI

Savaş gemisi, uçuş ve atış simülasyonlarını da test eden Varank, ASELSAN standında sergilenen yerli ve milli işletim sistemi "Çakıl Milli İşlemci Projesi", Terahertz (THz) Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi Projesi' ve AB-SGS Sınır Güvenlik Sistemi Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

BİLGEM VE ASELSAN PROJESİ

Çakıl Milli İşlemci Projesi'ni TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve ASELSAN'ın beraber gerçekleştirdiğini aktaran Varank, "Türkiye'nin ilk yerli ve mili olarak tasarlanmış işlemcisini elimizde tutuyoruz. Aslında burada uygulamada da bu işlemcinin kullanıldığını bir simülatörde test etmiş olduk." diye konuştu.

BÜYÜK KISITLAMALAR VAR

Varank, özellikle savunma sanayinde kullanabilecek mikro işlemcilerle ilgili dünyada büyük kısıtlamalar olduğunu belirterek "Ülkeler başka ülkelere özellikle savunma sanayinde kullanmak üzere bu işlemcileri vermiyorlar. İşte biz de ASELSAN'la beraber Savunma Sanayii Başkanlığının desteklediği bir projeyle TÜBİTAK BİLGEM olarak ilk işlemcimizi tasarladık ve üretimini yaptırdık.” dedi.

İŞ BİRLİĞİ NETİCE VERDİ

Çakıl’ın ilk üretimde çalıştığını kaydeden Varank, ”Tabii bu bizim bir gurur projemiz. Bundan sonra savunma sanayi alanında bu tip ürünlerde dışa bağımlılığımızı çok daha azaltmış olacağız. Ben burada tabii, genel müdürümüze, ASELSAN'a çok teşekkür etmek istiyorum. Burada TÜBİTAK’la gerçekleştirdikleri iş birliği işte böyle güzel neticeleri ortaya çıkardı." diye konuştu.

YOLCU GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ

Varank, Terahertz (THz) Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi Projesi'nin de TÜBİTAK'ın geliştirdiği bir sistem olduğunu anımsatarak, "Burada özellikle gümrük kapılarında, üzerinde yabancı cisim taşıyan insanların tespit edildiği bir sistem. Bu ürünü ilk olarak TÜBİTAK BİLGEM geliştirdi. Daha sonra bunun seri üretimi için ASELSAN ile iş birliği yaptık." dedi.

İHRACAT POTANSİYELİ VAR

Aslında halihazırda bu sistemin sınır kapılarında güvenli bir şekilde çalıştığını dile getiren Varank, "Özellikle yabancı cisim taşıyan insanları tespit ederek burada güvenlik güçlerimize yardımcı oluyor. İşte bu ürünü de artık ASELSAN seri üretimi gerçekleştirip bundan sonra hem Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak hem de bununla ilgili önemli bir ihracat potansiyeli var.” diye konuştu.

HEDEFLEDİĞİMİZ İŞLER BUNLAR

Varank, bu sistemin x-ray olmadığının, vücuda herhangi bir ışık göndermediğinin altını çizerek “Hiçbir zararı olmadan bir vücutta ya da kapalı bir çantanın içerisindeki yabancı cisimleri, kaçakçılığı vs. çok rahat bir şekilde tespit edebiliyor. İşte aslında bizim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak TÜBİTAK gibi enstitülerimizde hedeflediğimiz işler bunlar. Biz ileri teknoloji gerektiren ürünleri geliştirip bunları seri üretimini Türkiye'deki firmalarımızda yapıp bunları ticarileştirmeye çalışıyoruz." dedi.

ELEKTRO OPTİK SİSTEMLERLE SINIR GÜVENLİĞİ

Sınır güvenliğinin çok önem verdikleri bir alan olduğunu vurgulayan Varank, "Bildiğiniz gibi hem güney hem de doğu sınırımızda sınır güvenliğiyle ilgili çok ciddi, milyarlarca liralık yatırımlar yapıyoruz. Burada gördüğünüz aslında bizim sınırlarımızda uyguladığımız güvenlik sisteminin bir prototipi. Burada fiziki olarak duvarların yanında özellikle elektro optik sistemlerle her türlü sınır geçişini kontrol altında tutuyoruz ve bir kaçak geçiş olduğunda, izinsiz geçiş olduğunda tabii ki güvenlik güçlerimiz bu geçiş yapanları yakalayabiliyor." dedi.

DOĞU SINIRINI DA KAPATACAĞIZ

Varank, elektro optik kabloların üzerinden hayvan, insan veya araç geçişinin kilometrelerce öteden anında bildirim ve sinyaller ile anlaşıldığını kaydederek “Şu anda güney sınırımızın tamamında aslında bu güvenlik duvarlarını inşa ettik. Doğu sınırımızda da yaklaşık 3 senedir bu projeyi uyguluyoruz. Ama bildiğiniz gibi doğu sınırımız çok dağlık bir alandan oluşuyor. Orada bunları tamamlamak, güney sınırımız kadar hızlı olmadı ama orada da hem güvenlik duvarlarıyla hem elektro optik sınır güvenlik sistemleriyle tüm doğu sınırımızı da tamamen kapatmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Haberin videosu için: youtu.be/6TCK5TFsl6E

FTP Adresi: ftp://212.174.38.248/