İLK YERLİ ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZE MOTORU TESTİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kara, deniz ve hava savunma sistemlerine uyacak şekilde tasarlanan, Türkiye’nin orta menzilli ilk yerli gemisavar füze motorunu (TEI-TJ300) test etti. TJ300 adlı turbo jet motorunu ateşleyen Bakan Varank, “Burada geliştirilen motor, Türkiye’nin savunma s...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
İLK YERLİ ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZE MOTORU TESTİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kara, deniz ve hava savunma sistemlerine uyacak şekilde tasarlanan, Türkiye’nin orta menzilli ilk yerli gemisavar füze motorunu (TEI-TJ300) test etti. TJ300 adlı turbo jet motorunu ateşleyen Bakan Varank, “Burada geliştirilen motor, Türkiye’nin savunma sanayisi açısından oldukça önemli. Bu motorlar orta menzilli gemisavar füzelerinde kullanılmak üzere tasarlandı.” dedi.

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın desteği, TEI ve Roketsan’ın işbirliği ile geliştirilen Türkiye’nin Orta Menzil Gemi Savar (OMGS) ilk Hava Solumalı Füze Motoru’nu (TEI-TJ300) test etti.  Bakan Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal eşlik etti.

FÜZE MOTORUNU ATEŞLEDİ

TEI’nin Eskişehir tesislerinde gerçekleştirilen törende Türkiye’nin orta menzilli ilk yerli gemisavar füze motoruna (TEI-TJ300) ilişkin mühendislerden bilgi alan Bakan Varank, füze motorunu ateşledi.

BİRÇOK PLATFORMDA KULLANILACAK

Törende konuşan Bakan Varank, bu motorların birçok farklı platformda da kullanılabileceğini belirterek, “Bu motorlar, orta menzilli gemisavar füzelerinde kullanılmak üzere tasarlandılar ama birçok farklı platformda da kullanılabilecekler. TEI’de daha önce de Gökbey helikopterimizin motorunun çekirdeğini de ateşlemiştik. Gökbey’in motorunu TAI’ye teslim edecekler, onlar da bu teslimattan sonra, onlar da Gökbey’de kullanılacak motorun entegrasyonu ile ilgili çalışmalara başlayacaklar.” diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİSİ İÇİN ÖNEMLİ GELİŞME

Geliştirilen motorun Türkiye’nin savunma sanayisi açısından oldukça önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Varank, “TEI-TJ300 çap olarak oldukça küçük olmasına rağmen,  önemli bir itkiye sahip, bin 300 Newton itki verebilen, yaklaşık 400 beygire yakın güç üretebilen bir motor. Bu motor, başlangıçta orta menzilli gemisavar füzelerinde kullanılmak için tasarlansa da birçok platformda kullanılabilecek.” şeklinde konuştu.

TEST ORTAMI DA TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ

Test ortamının da tamamen yerli ve milli olarak, makine mühendisleri tarafından geliştirildiğini anlatan Varank, “Burada aynı zamanda bir test bremzesinin yerli olarak geliştirilmesi projesi var. Bu da başarılı bir proje.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ TASARIM FÜZE MOTORU

Beş bin fitlik irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahip olan milli tasarım füze motoru, boyutlarındaki zorlayıcı kısıtlar nedeniyle hava, deniz ve kara savunma sistemlerine uyacak şekilde tasarlandı.

KANAT ALTI RÜZGARI İLE ÇALIŞIYOR

Sistem, saniyeler içinde yeterli itkiye ulaşacak şekilde geliştirildi. Milli tasarım füze motorunun marşa (başlatıcı sistem) ihtiyaç olmadan kanat altı rüzgarı ile çalışma özelliği bulunuyor.

Bakan Varank, program kapsamında TEI’nin güncel motor projelerini de inceledi.

Haberin Videosu için    :youtu.be/GiLb2lj6Hkw

Görüntü için ftp adresi: ftp://212.174.38.248/