İKİ YILLIK KARNE

**CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNENİN İKİ YILINI DEĞERLENDİRDİ:** ...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
İKİ YILLIK KARNE

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNENİN İKİ YILINI DEĞERLENDİRDİ:

“ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA DÜNYADA LİDER ÜLKELERDEN BİRİ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili’nin 2019 yılı sonunda tanıtımını yaptıklarını, fabrikanın temelini de geçen hafta attıklarını kaydederek, “2022 yılının son çeyreğinde aracımız banttan inecek. Bu proje ile elektrikli araçlar konusunda dünyada lider ülkelerden biri olacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi İki Yıllık Değerlendirme Toplantısında konuştu. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezindeki toplantıda, 16 bakanlığın 2 yılda gerçekleştirdiği projeleri ve atacakları yeni adımları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

SANAYİMİZİN KABİLİYETİ: Özel sektör, kamu kurumları ve akademiyle istişare içinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisini kamuoyuna açıkladık. Salgın döneminde sanayimizin kabiliyeti ve kapasitesi sayesinde ihtiyaç duyduğumuz ürünleri kolayca üretebildik. Bunun da ötesinde, sağlık alanında yenilikçi ürünler geliştirdik, küresel rekabet iddiamızı ortaya koyduk.

YERLİ YOĞUN BAKIM SOLUNUM CİHAZI: Rekor sürede ürettiğimiz yerli yoğun bakım solunum cihazıyla hem ülkemize, hem de dünyaya nefes olduk. Tanı kitleri, aşı ve ilaç alanındaki projelerimiz yurt dışında yapılan çalışmaların ötesinde bir vizyona sahiptir. Sanayileşme ve milli teknoloji hamlesi hedeflerimize daha hızlı varmak için üst düzey kararları alacak sanayileşme icra komitesini koruyoruz.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ: Ülkemizin 60 yıllık hayali olan yerli otomobil projesini hayata geçiyoruz. 2019’un son günlerinde milletimizin takdirine sunduğumuz Türkiye’nin Otomobilinin fabrikasının temelini attık, inşallah 2022 yılının son çeyreğinde aracımız banttan inecek.

LİDER ÜLKE: Bu projeyle elektrikli araçlar konusunda dünyada lider ülkelerden biri olacağız. Ülke gelindeki şarj altyapısını 2023’e kadar yeterli seviyeye ulaştırarak otomobilimizin her yerde kullanılabilmesini temin edeceğiz.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN: Raylı sistemlerde de küresel bir oyuncu olma hedefimiz var. Bu sene başında milli elektrikli trenimizi raylara indirdik, 2020 yılında da milli ana hat lokomotifimiz raylarla bulaşacak, milli yüksek hızlı trenimizi de en kısa sürede raylarla buluşturmayı hedefliyoruz.

OSB SAYISI 320’YE ULAŞTI: Planlı sanayileşme politikalarımız kapsamımda geçen sene 7 ayrı organize sanayi bölgesi projesini tamamlamıştık, bu yılın ilk yarısındaysa 6 organize sanayi bölgesine tüzel kişilik kazandırdık. Böylece ülkemizdeki organize sanayi bölgesi sayısı 320’ye ulaştı.

8,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM: Geçen yıl İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Mardin, Çanakkale, Trabzon, Adana ve Ankara’da ilan ettiğimiz 12 yeni endüstri bölgesinde özel sektörümüz yaklaşık 8,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yılın ilk yarısındaysa Konya Teknoloji ve Toros Özel Endüstri Bölgelerini ilan ettik.

DEMİR YOLU VE LİMAN BAĞLANTILARI: Ülkemizin uzun dönemli petrokimya ihtiyaçları için stratejik öneme sahip Ceyhan, Filyos ve Karapınar endüstri bölgelerinde inşallah yılın ikinci yarısında yatırımların başlamasını bekliyoruz. Tüm sanayi bölgeleri demir yolu ve liman bağlantısına kavuşacak.

YETKİNLİK VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZLERİ: Sanayide verimlilik ve dijital dönüşümü sağlamak için, Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri, Mersin ve Gaziantep’te yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezleri kurduk.

337 MİLYAR LİRALIK SABİT YATIRIM: Son 2 senede özel sektörün 337 milyar liralık sabit yatırımın desteklemek üzere yaklaşık 440 bin vatandaşımıza ilave istihdam oluşturacak 12 bin 247 yatırım teşvik belgesi düzenledik.

137 BİN İŞLETMEYE DESTEK: KOSGEB aracılığıyla 137 bin işletmeye toplam 3,3 milyar lira destek ödemesi yaptık. Girişimcilik desteklerimiz sayesinde 62 bin yeni işletme kuruldu.

AR-GE MERKEZLERİ: Kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idareleri vasıtasıyla 5 bin 870 projeye 3 milyar liraya yakın kaynak aktardık. İnovasyon öncülüğünde bir büyüme için son 2 yılda araştırma-geliştirme merkezleri sayısını 913’ten bin 236’ya, tasarım merkezleri sayısını 230’dan 372’ye, teknopark sayısını da 81’den 85’e çıkarttık.

TEKNOLOJİ KORİDORU: İzmir Teknoloji Üssü Projesini Bilim Vadisinin kurumsal gücüyle birleştirdik. Kocaeli’nden İzmir’e bir teknoloji koridoru kuruyoruz.

MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADIK: Adeta sıfırdan inşa ettiğimiz Ar-Ge ekosisteminin meyvelerini toplamaya başladık. Hedefimiz, 2023’e kadar ülkemizden en az 10 tane milyar dolarlık yeni şirket çıkarmaktır.

7 MİLYON GENCE ULAŞTIK: Beşeri sermayeni güçlendirilmesi alanında kritik adımlar attık. Uluslararası lider araştırmacılar programı ile dünyanın sayılı üniversitelerinden, araştırma merkezlerinden ve alanında öncü küresel firmalarından 127 üst düzey araştırmacıyı ülkemize getirdik. TÜBİTAK’ın çeşitli programları kanalıyla ülke genelinde son 2 senede 7 milyonun üzerinde gencimize ulaştık.

105 MADALYA: Son 2 yılda 79 gencimiz Uluslararası Bilim Olimpiyatlarından 105 madalya ile döndü. Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek üzere başlattığımız dene-yap Türkiye projesi kapsamında 30 şehrimizde teknoloji atölyelerinin kurulumunu tamamladık. 81 ilimizde 100 dene-yap teknoloji atölyesinde 50 bin özel yetenekli öğrenci yetiştireceğiz.

TEKNOFEST: Toplumda teknoloji ve yenilikçiliğe yönelik ilgili artırmak amacıyla iki yıldır düzenlediğimiz TEKNOFEST dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Türkiye Uzay Ajansı ile ülkemizin kritik bir ihtiyacını ve beklentisini karşılamış olduk.

Haberin Videosu İçin  : youtu.be/LLQkzKg56LQ

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/