GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINIYOR

2020 yılında ilk defa uluslararası katılımcıların da ağırlanacağı "2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği", 20-23 Ağustos 2020 tarihlerinde Antalya Saklıkent'te düzenlenecek. Gökbilim meraklısı bin katılımcının kura yoluyla belirleneceği şenlik için başvuruların bugün itibarıyla başladığını duy...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINIYOR

2020 yılında ilk defa uluslararası katılımcıların da ağırlanacağı "2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği", 20-23 Ağustos 2020 tarihlerinde Antalya Saklıkent'te düzenlenecek. Gökbilim meraklısı bin katılımcının kura yoluyla belirleneceği şenlik için başvuruların bugün itibarıyla başladığını duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başvuruların 31 Mart'a kadar alınacağını açıkladı. Varank, "Bu seneki şenliği, uluslararası boyuta da taşıyarak, tarihinde bir ilki de gerçekleştireceğiz. Her birinizi başvurmaya davet ediyorum." dedi.

SON BAŞVURU 31 MART

Bakan Varank, Kamu Denetçiliği Kurumu ile TÜBİTAK TÜSSİDE arasındaki "Süreç İyileştirme Projesi" imza töreninde konuştu. Geleceğin teminatı olan çocuklara yatırım yapmayı sürdüreceklerini kaydeden Varank, "TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin organize ettiği Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği'nin yirmi üçüncüsünü 20-23 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Şenliğe başvuruları bugün açıyoruz. 31 Mart’a kadar başvuruları alacağız." diye konuştu.

İLK OLACAK

Antalya Saklıkent'te düzenlenen şenlikte çocuklar ve gençlerin, uzman astronomların eşliğinde, teleskoplarla gökyüzünü daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Varank, "Gündüz saatlerindeyse, bilim konferanslarının yanı sıra atölye faaliyetleri, sportif etkinlikler ve yarışmalar düzenleniyor. Daha önce sadece 300-350 evladımız katılabiliyordu. Bu seneki şenliği, uluslararası boyuta da taşıyarak, tarihinde bir ilki de gerçekleştireceğiz. Her birinizi başvurmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

23'ÜNCÜSÜ DÜZENLENECEK

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7'den 77'ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği, bu yıl ilk kez uluslararası katılımcılarını ağırlayacak. 22 yıldır Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olarak adından söz ettiren gökyüzü kampı, bu yıl "2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği" ismiyle, 20-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi'ne komşu olan 2 bin metre yükseklikteki Antalya Saklıkent'te düzenlenecek.

KAYITLAR BAŞLADI

Katılımcılar için başvuru sayfası 30 Ocak 2020 tarihinde açıldı. Kayıtlar, http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/kayit/ adresi üzerinden yapılacak. 2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliğine katılacak gökyüzü meraklısı bin katılımcı, kura yolu ile belirlenecek. Katılımcılardan, kayıt ücreti alınmayacak. Kura yolu ile belirlenecek olan kesin katılımcılar, Saklıkent’te kendi çadırlarında üç gece konaklayacak.

ASTRONOMLARLA BULUŞMA

Katılımcılar, profesyonel ve amatör astronomlarla buluşacak. Şenlik süresince, astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gök cisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler, atölye çalışmaları, firma sergileri ve çeşitli yarışmalar yapılacak.