GAZİANTEP’DE DEV AÇILIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geldiği Gaziantep’de 300 fabrikanın toplu açılışını yaptı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 milyarlık yatırımla hizmete giren fabrikalarda, 45 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağ...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
GAZİANTEP’DE DEV AÇILIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geldiği Gaziantep’de 300 fabrikanın toplu açılışını yaptı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 milyarlık yatırımla hizmete giren fabrikalarda, 45 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını belirterek “Dolaylı istihdamı da hesaba kattığımızda bu sayı 100 bini aşıyor. Tam kapasite üretime geçilmesiyle bu fabrikaların, Gaziantep'in ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor." dedi.

GENÇLER UMUT VERDİ

Ülke sanayisi açısından gurur dolu bir gün geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, TEKNOFEST'te gençlerle bir araya geldiklerini anımsattı. Erdoğan, gençlerin, vizyonuna bir kez daha şahit olduklarını anlatarak "Gördüğümüz manzara, Türkiye'nin aydınlık yarınlarına olan inancımızı daha da güçlendirdi. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerin, teknoloji konusundaki heyecanları ve üretkenlikleri, diğer hususlarda da bize umut verdi." diye konuştu.

TEKSTİL, GIDA VE AMBALAJDA YOĞUNLAŞIYOR

Açılışı yapılan 300 fabrikanın tekstil, gıda ve ambalaj sektörlerinde yoğunlaştığını belirten Erdoğan, "Toplamda 15 milyar liralık yatırım bedeliyle hizmete giren bu fabrikalarda, 45 bin vatandaşımız doğrudan istihdam imkanına kavuştu. Dolaylı istihdamı da hesaba kattığımızda bu sayı 100 bini aşıyor. Tam kapasite üretime geçilmesiyle bu fabrikaların, Gaziantep'in ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor." dedi.

EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİ

Erdoğan, kamu hizmetlerinin aksamasına izin vermedikleri gibi toplumun hiçbir kesimini de yalnız bırakmadıklarını ifade ederek Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle vatandaşları, esnafı ve firmaları salgının etkilerine karşı korumaya aldıklarını anlattı.

EKONOMİ YENİ REKORLARA KOŞACAK

Türkiye'nin sanayisi, üretim kapasitesi, nitelikli işgücü, üç kıtayı birleştiren stratejik konumu ile yıldızının daha çok parladığını kaydeden Erdoğan, “Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir. Daha önce ifade ettiğim gibi Türkiye, sadece sağlık turizminde değil, ihracattan üretime, tarımdan sanayiye birçok alanda salgın sürecinden güçlenerek çıkacaktır." dedi.

TÜRKİYE MODELİ

Erdoğan, iş dünyasının önünü açtıklarını ifade eden “Özel sektörümüz de bizim açtığımız yoldan ilerleyerek ülkemizin ekonomik büyümesinin lokomotifi oldu. Kamu-özel ortaklığı ve dayanışmasına dayanan bu süreci 'Türkiye modeli' diye tanımlıyoruz." diye konuştu.

OSB SAYISI 320’YE ÇIKTI

Organize sanayi bölgelerinin sayısını 193'ten 320'ye çıkardıklarını, büyük ölçekli yatırımlara yönelik endüstri bölgelerini devreye aldıklarını anlatan Erdoğan, "İnovasyon öncülüğünde büyüme için sıfırdan bir ekosistem inşa ettik. Teknopark sayısını 5'ten 85'e yükseltirken 600'ün üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurulmasını sağladık. Yatırım yapmak isteyene her türlü desteği verdik. Şehirlerimizin potansiyellerini hızla harekete geçirecek stratejiler geliştirdik." dedi.

GAZİANTEP’E 30 MİLYARLIK YATIRIM

Erdoğan, son 8 yılda özel sektörün Gaziantep'teki 30 milyar liralık sabit yatırımına teşvik belgesi düzenlendiğini, kente yeni bir ufuk kazandıran 2 teknopark ile 12 Ar-Ge ve Tasarım Merkezinin hizmete girdiğini söyledi. Gaziantep'teki 11 bin KOBİ'nin KOSGEB desteklerinden faydalandığını anlatan Erdoğan, İpekyolu Kalkınma Ajansının bugüne kadar Gaziantep'te 584 projeye destek olarak 247 milyon liralık yatırım hacmi oluşturduğunu dile getirdi.

ŞAMPİYONLAR DENEYAP’TAN

Erdoğan, Gaziantep'te Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyesi kurduklarını belirterek Geleceğin teknoloji yıldızları, geleceğin Teknofest şampiyonları inşallah bu atölyelerden çıkacak." dedi. Gaziantep'teki tüm okulların TÜBİTAK popüler bilim yayınlarına kavuştuğunu belirten Erdoğan, Gaziantep Valiliği, TÜBİTAK ve Şahinbey Belediyesi iş birliğiyle  anaokulları dahil şehirdeki 1111 okulun tamamına 200 bin TÜBİTAK kitabını teslim ettiklerini söyledi.

MODEL FABRİKA MÜJDESİ

Erdoğan, Gaziantep’e bir de müjde vererek “Ankara ve Bursa'dan sonra Gaziantep'te bir model fabrika kuruyoruz. İnşallah kasım gibi bu fabrikayı açacağız. Burada teorik ve uygulamalı eğitimler bir arada verilerek firmaların üretim ve verimlilik tekniklerini en iyi şekilde uygulamaları sağlanacak.” dedi.

HASTANE AÇTI

Erdoğan, konuşmasının ardından, beraberindekilerle tesislerin açılışını yaptı. Açılışta kesilen kurdele, programın yapıldığı alana getirilen yerli makinede üretildi. Erdoğan, ayrıca canlı bağlantıyla Liv Hospital'in de açılışını yaptı.

Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/