G20 DİJİTAL EKONOMİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

  ...

G20 DİJİTAL EKONOMİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, G20 üye devletlerini, bu krizden çıkmak için yapıcı ve sonuç odaklı bir yol haritası sunmaya çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, G20 Dijital Ekonomi Bakanları, Kovid-19 salgınıyla mücadelede dijital ekonomi politikalarının daha etkin kullanımının tartışılması amacıyla, video konferans yöntemiyle olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Toplantıda, internet erişiminin artırılması, veri güvenliği sağlanması, sağlık sektöründe dijital Ar-Ge projelerinin geliştirilmesi, tıbbi ekipmanların üretiminde dijital teknolojilerin kullanılması ile mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin küresel tedarik zincirlerinde dayanıklılığının artırılması konuları ele alındı.

Bakan Varank, yaptığı konuşmada, küresel ekonominin Büyük Buhran’dan bu yana en kötü yılı yaşayabileceğini ifade ederek, eşi görülmemiş bu zorlu dönemde küresel işbirliğinin gerekliliğini vurguladı.

ULUSLARARASI HESAP VERİLEBİLİRLİK OLMALI

Dünyayı yeni normale döndürmek için birlikte çalışmanın önemine işaret eden Varank, bu krizden çıkabilmek için yapıcı ve sonuç odaklı bir yol haritası sunulması önerisini getirdi. “Bu dönemde, sorumsuz veya şeffaf davranmayan ülkeler için uluslararası bir hesap verebilirlik mekanizması oluşturmalıyız.  Kovid-19 krizi bize, küresel düzenin ancak ülkelerin ortak sorumluluk bilinciyle düşünüp hareket etmeleri suretiyle sürdürülebileceğini hatırlattı” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYANIN EN İYİ SAĞLIK SİSTEMİ

Varank, Kovid-19 ile mücadele kapsamında Türkiye’de yürütülen çalışmalara değinerek, şunları kaydetti:

“Küresel dayanışmanın güçlü bir destekçisi olan Türkiye, 55 ülkeye tıbbi malzeme yardımı ulaştırdı. Dost ülkelere ve müttefiklerimize mümkün olan en iyi şekilde yardım etmeye devam edeceğiz. Türkiye'nin bunu başarabilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyoner liderliğiyle mümkün oldu. Son 18 yılda özellikle sağlık ve sanayi sektörlerinde altyapımızı güçlendirmek için kayda değer adımlar attık. Türkiye, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip. Bu sayede kriz ortaya çıktığında erkenden harekete geçebildik.”

YERLİ SOLUNUM CİHAZINDAKİ BAŞARI HİKÂYESİ

Kovid-19 sürecinde pek çok ülkenin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için medikal ürünlerin ihracatını kısıtladığı anımsatarak, Türkiye’nin ulusal seferberlik başlatarak 2 hafta gibi kısa bir sürede kendi kaynaklarıyla solunum cihazı ürettiğini, bu çaba sayesinde de ülkedeki hemen her yoğun bakım yatağına solunum cihazı tahsis edilebileceğini vurguladı.

DİJİTAL TEKNOLOJİ UYGULAMALARI

Varank, Kovid-19 ile mücadelede dijital teknolojilerin etkili bir şekilde kullanıldığının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bir pandemi takip uygulamamız var. Bu uygulamayla bireyler ailelerinin durumunu takip edebiliyor, sosyal hizmetlere erişebiliyor ve detaylı sorularla kendi durumlarını da değerlendirebiliyorlar. Uzaktan eğitim konularında kararlı adımlar attık. Çocuklarımızın eğitimlerinin devamı için interneti ve TV yayınlarını aynı anda kullanıyoruz. Eğitim Bilişim Ağı'na erişim için ücretsiz internet paketleri tahsis ettik.”

KOBİLERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Yeni ilaç ve aşıların keşfi için Ar-Ge projelerini koordine etmek amacıyla “Covid-19 Teknoloji Platformu”nu başlattıkların söyleyen Varank, platformun, 16 projeye ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Varank, KOBİ'lerin küresel tedarik zincirlerinin istikrarı açısından önemli roller üstlendiğinin farkında olduklarına dikkati çekerek, “Biz de Türkiye'de KOBİ'leri dijital teknolojilerden yararlanma konusunda destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

(AA)

Haberin Videosu İçin   : youtu.be/gCanCLiG5XQ

Görüntü için ftp adresi: ftp://212.174.38.248/