MAKROPROM İZOLASYON

Adres: akpİnar mh.toki küme evleri no:13 41520 akpİnar izmit
Şehir: KOCAELİ
Yetkili Kişi: SERKAN YAVUZCAN
Telefon: 0 532 688 56 42
Mobil: 0 532 688 56 42
Web: www.makroprom.com

MAKROPROM İZOLASYON HAKKINDA

MAKROPROM

İş Yapar Yaşamlar Değiştirir.


TÜM TÜRKİYE DE HİZMET VERİLMEKTEDİR.

Makroprom 36 aylık bir arge çalışması sonucu faaliyete geçmiştir.

Amaç : Yerli sermaye ile alanında  güçlü firmalardan  biri olmaktır.

Çalışma alanlarımızı şu şekilde şekilde sıralaya biliriz

Ø  Su izalasyonu (polyurea)

Ø  Isı izalasyonu (poliüretan köpük)

Ø  Ses izalasyonu

Ø  Yüzey silme  ve parlatma sitemleri.

enEnjeksiyon  (Bodrum katlardan çıkan veya sızan suların çözümü)

 

Su izalasyonu:

  Son on yılda başta almanya ve Amerika olmak üzere çalışma hedefleri maliyeti uygun mukavemeti yüksek zor şartlara dayanabilen  ve aynı zamanda iklim koşullarından etkilenmeyecek bir  ürün üretmekti ve bunu polyurea denilen bir ürünle başardılar  %400 ile % 700 e varan esneme payı ile her türlü aşınma ve korozyon teslerinden geçen tek ürün olarak bilinmektedir.alanın?da alternatifi olmayan bir ürün olarak görülmektedir.

YENI NESİL YÜZEY KAPLAMA VE KORUMA SİSTEMLERİ

Polyurea; kaplama, koruma ve derz dolguları konusunda gerçekten mükemmel bir üründür ve çok çeşitli uygulama alanı mevcuttur. Polyurea kaplamaları, genellikle beton ve çeliğin korozyon ve aşınmaya karşı korunması ve su izolasyonu amacıyla uygulanır. Çok hızlı reaksiyon süresi, yüksek esneklik ve aşınma dayanımı özelliklerinden dolayı polyureanın geleneksel malzemelere karşı birçok avantajı vardır. Polyurea nın endüstriyel alandaki uygulamaları hızlı bir şekilde artmaktadır ve her geçen gün kendine yeni bir uygulama alanı bulmaktadır.

 

Polyurea, yüksek basınçlı ve ısıtmalı makineler ile geniş alanlara uygulanabilmesi yanısıra taşınabilir ve hava ile çalışan tabancalar yardımı ile küçük alanlara da uygulanabilir. Yüzey hazırlığı yapılmış alanlara uygulanan polyurea çok hızlı reaksiyon süresi sayesinde, kısa sürede kullanıma alınabilir ve tam yükleme yapılabilir.

 

Polyureanın geleneksel kaplamalara karşı birçok avantajı aşağıdaki gibidir:

 

Ø  Termal Dayanım

Ø  Açık hava şartlarına dayanım

Ø  Nem Hassasiyeti yoktur

Ø  Hızlı kürlenme süresi

Ø  Yüksek aşınma dayanımı

Ø  Çevre dostu uçucu organik bileşen içermez

Ø  Yüksek kimyasal dayanım

Ø  Mükemmel çekme&yapısal dayanım

Ø  Darbeye karşı ses izolasyonu

KAPLAMA SİSTEMLERİ

Polyurea gerçekten dikkate değer bir kaplama, koruma ve derz dolgusu teknolojisidir ve çok geniş çeşitlilikteki uygulamalarda kullanılabilir. Polyurea kaplamaları ve korozyondan koruma ve aşınma direnci sağlama amacıyla, çoğunlukla beton ve çelik üzerinde kullanılırlar. Sahip oldukları son derece hızlı kuruma süreleri, yüksek esneklik, açık hava şartlarına karşı aşırı direnç ve aşınma mukavemetleri sayesinde, geleneksel malzemelere kıyasla sayısız avantaj sağlarlar.

 

Polyurea kaplamalarına daima bütün bir sistem olarak bakılmalıdır. Başarılı bir kaplama, 4 etkenin, birbiriyle uyumlu olarak kombinasyonudur. Polyurea sistemlerinin eşsiz özelliklerinden faydalanabilmek için, bu değişkenler her seferinde doğru şekilde bir araya getirilmelidir.

 

1.     Eğitilmiş uygulayıcı ekipler

2.     Profesyonel ekipman

3.     Yüzey bölgesinin uygun şekilde hazırlanması

4.     Ek ürünleri de içeren Polyüre formülasyonları

 

Deneyimli Makroprom uygulama mühendisleri ve bizim ArGe departmanımız, sorularınıza daima yetkin cevaplar getireceklerdir. Planlama ofislerini, mimarları, inşaat şirketlerini, öğretim kadrosunu bilgilendirmek Makroprom un amaçlarındandır.

 

Uygulama alanları

Ø  Boru hatları:

Ø  Buhar ,petrol&gaz

Ø  İçme suyu

Ø  Katı atık

Ø  Restarasyon

Ø  Fabrikalarda bir çok boru kaplamaları

Ø  Kompozitler

Tanklar ve birincil depolama:

Ø  Korozyona karşı koruma

Ø  Kompozit izalasyonları

Ø  İç&dış tank korumaları

Birincil &ikincil depolama tesisleri:

Ø  Polyurea kaplamaları,depolama tesislerinde geotekstil üzerine ,dayanımlı ve ekonomik çözüm sunar

Deniz platform uygulamaları:

Ø  Sondaj kuleleri

Ø  Platform ve ekipmaları

Ø  Gemiler

Ø  Kazık çakma ve gelgite maruz alanlar

Ø  Su altı boru hatları

Su izalasyonu

Ø  Çatı ,teras,yürüme platformları,peyzaj alanları

Ø  Yüzme havuzu,dekoratif havuzlar

Ø  Temel-perde

Ø  Fiberglas,polistren köpük

Endüstriyel kaplamalar

Ø  Endüstriyel zeminler

Ø  Atıksu arıtma ve depolama

Ø  Soğuk hava depoları

Ø  Otoparklar

 

KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

ÖZELLİKLER

POLİÜRETAN

EPOKSİ

POLYUREA

Çalışma  süresi

Yavaş

Yavaş

Çok hızlı (5 sn-45 dak)

Nem hassasiyet

Evet

Evet

Hayır nem hassasiyeti yoktur

Esneklik

%600

Kırılmaya eğilimlidir

% 700

Renk sabitliği

Genellikle sararır

Genellikle sararır

Aromatikler:genellikle sararır

Alifatikler :%100 uv dayanımlı ve renk sabitliği sağlar

Aşınma dayanımı

Ortalama

İyi

Çok iyi

Çekme dayanımı

Ortalama

İyi

İyi

Kimyasal dayanım

İyi

İyi

Mükemmel

Voc içerme

Evet

Evet

Hayır

Sıcaklık dayanımı

From -30ºc to 140ºc

From -20ºc to 110ºc

From -50ºc to 200ºc

Ekyeri

Evet

Evet

Hayır,tek uygulamada istenilen kalınlığa ulaşır

Sarfiyat

Farklı

Farklı

Ortalama 1litre=1m²=1 mm

Dayanım

İyi

Ortalama

Mükemmel

 

 

POLİÜRETAN KÖPÜK:

Sprey Poliüretan Köpük tek malzeme ve tek uygulama ile 3-4 yalıtım malzemesinin yerini alabilir.

Sprey Poliüretan Köpük; uygulama yüzeyine yüksek basınçlı bir makine vasıtasıyla püskürtülen sıvı poliüretan köpük malzemesinin kesintisiz kaplama yeteneği ile ısı köprülerinin tamamen yok edildiği, birkaç saniye içerisinde kendi hacminin 30-40 katı kadar şişerek poliüretan köpük halini alan çok düşük ısı iletim katsayısı değeri sayesinde dünyanın en iyi ısı yalıtım malzemesidir.

 

Sprey Köpük tek malzeme ve tek uygulama ile (formül ve projeye bağlı olarak) 3-4 yalıtım malzemesinin (ısı yalıtımı ürünleri, hava bariyerleri, buhar geciktiricileri, sızdırmazlık ürünleri) yerini alabilir. Püskürtme Poliüretan Köpük uygulaması hızlı ve zahmetsizdir. Günde 500-1.500 m² alanın ısı yalıtımı kaplaması yapılmasına olanak sağlar. Geleneksel yalıtım uygulamalarına göre malzemenin uygulama alanına nakliyesi ve depolanmasından, işçilik maliyetlerinden, zamandan ve enerjiden tasarruf ettirir. Sprey Poliüretan Köpük çevre dostudur; elektrik enerjisi, doğalgaz enerjisi ve fosil yakıt tüketimini azaltarak enerji tasarrufuna ve iklimi korumaya yardımcı olur

·         Neden Sprey Poliüretan Köpük

Püskürtme Poliüretan geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar.Sprey Poliüretan Köpük uygulaması, kesintisiz yalıtım ve daha düşük ısı iletkenlik katsayısı özelliği ile daha iyi yalıtım yapılmasına olanak sağlar.

Neden Sprey Poliüretan Köpük

Doğru bir uygulama ile ısı köprülerini ortadan kaldıran Püskürtme Poliüretan geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar! Ama Sprey Poliüretan Köpük yalıtımını seçmek için daha çok neden vardır.

Daha az kalınlıkla yüksek yalıtım.
Aşağıdaki resimde 50mm kalınlıktaki Sprey Poliüretan Köpük'ün sağladığı yalıtıma eş değer farklı yalıtım malzemelerinin kalınlıkları verilmiştir:

Gördüğünüz gibi yalıtım uygulamalarında Sprey Poliüretan Köpük kullanıldığı zaman, aynı ısı yalıtım performansı daha ince bir tabaka ile elde edilebilir.

Daha düşük ısı iletkenlik katsayısı.

Aşağıdaki resimde farklı yalıtım malzemelerinin ısı iletkenlik katsayı değerleri karşılaştırıldı:

Sprey Poliüretan Köpük uygulaması, kesintisiz yalıtım ve daha düşük ısı iletkenlik katsayısı özelliği ile daha iyi yalıtım yapılmasına olanak sağlar.

Kolay nakliye ve uygulama.

Sprey Poliüretan Köpük uygulama alanına özel mobil araç içerisinde ek bir nakliye ödenmeden ulaştırılır. Mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı Poliüretan Köpük malzemesi 75 metrelik ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile uygulama yüzeyine püskürtme olarak uygulanır.

Daha hızlı uygulama.

Geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha az personel ile daha fazla alanın yalıtımına olanak sağlar. Sprey Poliüretan Köpük mobil izolasyon aracı ile günde 500-1.500 m² alanın yalıtım uygulaması gerçekleştirilir.

Dayanıklılık.
Sprey Poliüretan Köpük diğer yalıtım malzemelerine göre daha dayanıklı olduğu için uzun süreli performans sağlar. Çok güçlü baskı dayanımına sahip olduğu için yaya trafiğine açık teras ve garaj uygulamalarında benzersizdir.Üzerinde yüründüğünde esneme ve ses yapmaz, su ile temasında bozulmaz.

Çok yönlü uygulama.

Sprey Poliüretan Köpük yeni veya eski yapılarda temelden çatıya kadar her noktada kullanıldığı gibi daha farklı alanların yalıtımında da rahatlıkla uygulanır:

Ø  Endüstriyel çatı yalıtımı

Ø  Deniz taşıtları yalıtımı

Ø  Hayvansal barınak yalıtım (hijyen gereken tavuk çiftlikleri dahil)

Ø  Soğuk hava deposu yalıtımı

Ø  Boru hattı yalıtımı

Ø  Tank-silo yalıtımı

Ø  çatı arası yalıtımı

Ø  çatı yalıtımı

Ø  dış cephe yalıtımı

Ø  temel ve teras yalıtımı

Ø  özel araç ses yalıtımı

 

BETON PARLATMA

Beton Parlatma, makroprom yüzey silim makineleri ve  elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Parlak beton uygulamaları kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir, beton zemine, çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir. Beton parlatma geleceğin zemin teknolojisi olarak gösterilmektedir.

2. Neden beton parlatma?

Beton parlatma uygulamalarının diğer zemin alternatiflerine oranla birçok üstün yanı bulunmaktadır. Bunlar; çok daha dayanıklı olması, bakım ve temizleme kolaylığı ve düşük bakım masrafları, beton tozumalarını tamamen engellemesi, düşük uygulama maliyeti, LEED sertifikası uyumlu olması, ışık yansımalarını arttırarak %40?a varan enerji tasarrufu sağlaması, betonun kayma direncini arttırması sayesinde daha güvenli zeminlere dönüşmesi şeklinde özetlenebilir. Parlak betonun ortalama kullanım ömrü diğer yüzey kaplama alternatifleriyle kıyaslandığında kat kat fazla olması, beton parlatma uygulamalarının depolarda, üretim tesislerinde, büyük mağaza ve yapı marketlerde, ofis binalarında, otellerde, hastanelerde, restoranlarda okullarda, hastanelerde, otoparklarda ve devlet binalarında tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Yakın zamanda parlak beton uygulamaları, ev zeminlerinde hatta mutfak tezgahlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinaların ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür. Beton yüzeyler bir kere parlatıldıktan sonra temizlenmesi sadece Diama-Clean bakım pedleri ve su ile çok kolay bir şekilde yapılabilir, cila, wax ve herhangi kaplama malzemesi kullanılmasına gerek olmadığından, kimyasal maliyetleri, uygulama süresi ve işçilik maliyetleri de ortadan kalkmış olur.

Parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir.

Parlatılmış beton yüzeylerin ışığı mükemmel bir şekilde yansıtması ise otel lobileri, ofisler ve restoranlar için en önemli estetik faydalarından biridir. Ayrıca üstün ışık yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma için gerekli ışık miktarında önemli oranlarda düşüş sağlar ve %40 lara kadar elektrik tasarrufu sağlamaktadır.

Beton yüzeyler parlatıldıktan sonra kullanılacak değişik özelliklerdeki sealerlar sayesinde hem beton parlaklığını ve görünümünü daha da mükemmelleştirmek hem de beton zeminin suya, yağlara asitlere ve her türlü kimyasallara karşı direnç kazanmasını sağlamak mümkündür.

Ayrıca iç ve dış mekanlar için özel üretilmiş boyalarla beton zeminlerinizi renklendirerek, dayanıklı ve dekoratif zeminler elde etmek de mümkündür. Betonun üzerine hayal gücünüzle sınırlandırılmış, dekoratif şekiller yapmanın yanı sıra, firma logoları, uyarı ve işaretler ve ayırıcı çizgiler yapmak da mümkündür. Kullanılan beton renklendirici boyalar transparan olup, beton içine penetre olur. Betonun içine işleyen boyalar betonun kendi yapısını kapatmadan, betonu renklendirilir. Yüzeye sürülen boyalar gibi aşınması, kazınması, kalkması ve silinmesi mümkün değildir. Beton renklendirme eski ve yeni betonlara uygulanabilir.

3. Her türlü beton zemin parlatılabilir mi?

28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin Makroprom beton parlatma makinalarıyla parlatılabilir. Parlatma için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur. Fakat yeni atılmış ve çok güzel bir şekilde perdahlanmış beton yüzeyler, eskimiş, aşınmış, çok kötü durumdaki beton yüzeylere oranla daha az kazıma, honlama ve parlatma basamağına ihtiyaç duyduklarından, parlatma prosesi de daha hızlı ve ekonomik olur. Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak parlatılması da mümkündür, tabi ki beton yüzey parlatma basamaklarına başlamadan önce, yüzey ne kadar güzel ve sorunsuz ise parlatma sonrası elde edilecek yüzey de bir o kadar kusursuz ve güzel olur. Sert beton yüzeylerin parlatma prosesi sonucu elde edilen parlaklık düzeyi, yumuşak betonlara oranla çok daha çarpıcı ve estetik olmaktadır. Ayrıca sert beton yüzeyler parlatıldıktan sonra aşınma ve çizilme çok daha zor olacağından, sert beton yüzeyler parlaklığını, yumuşak beton yüzeylere göre çok daha uzun süre koruyabilmektedir.

Eğer parlatılacak zemin çok güzel bir şekilde perdahlanmış, beton döküldüğünde hava kabarcıklarının tamamen çıkartılması için vibrasyonu iyi bir şekilde yapılmış, betonun çatlamasını engellemek için poliproilen elyaf katkıları kullanılmış ise parlatıldıktan sonra elde edilecek sonuç da bir o kadar mükemmel ve estetik olmaktadır.

 

4. Sıvı yüzey sertleştiriciler kullanmak şart mıdır?

Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için Lityum silikat yüzey sertleştiricilerin ve Superabrasive elmas pedlerin kullanılması gereklidir. Lityum silikat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak, betonun içinde tozumaya sebep olan kalsiyum karbonat, kalsiyum hidroksit ve alkali metal hidroksitleri ile reaksiyona girerek yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen engeller. Özellikle yumuşak beton zeminlerde Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok daha önemlidir. Eğer zemin çok yumuşak ise sıvı yüzey sertleştiricilerin zemine birkaç kat uygulanması gerekebilir. Lityum silikat yüzey sertleştirici kullanılmayan yumuşak beton zeminlerde kazıma ve honlama basamaklarında betonun dağılması ve agregaların koparak zeminde küçük çukurlar bırakması gözlemlenebilir.

 

5. Eski beton zeminlerimin tozumasını engellemek için parlatmak şart mıdır?

Eski beton zeminlerinin Lavina beton kazıma ve parlatma makinaları ve Superabrasive QuickChange metal elmaslarla gözeneklerini açmak ve kiri uzaklaştırmak için birkaç basamak silindikten sonra lityum silikat yüzey sertleştirici kullanılması beton zeminlerinizin tozumasını tamamen engelleyecektir. Yani beton zeminlerin sadece tozuması engellenmek isteniyorsa, beton zeminlerin tamamen parlatılması gerekmemektedir. Superabrasive Nato, V-harr, Waffle gibi parlatma pedleri ile parlatma aşamalarına devam edilmesi, beton zemininizin darbe dayanımını ve mukavemetini arttıran, estetik olarak çok daha güzel görünmesini sağlayan, su ve kimyasal geçirimsizliğini arttıran ve tozumayı engellemeye katkıda bulunan basamaklardır.

 

6. Eski beton zeminleri renklendirmek için parlatmak şart mı?

Eski beton zeminlerinin gözeneklerini açmak ve kiri uzaklaştırmak için birkaç basamak  beton parlatma makinaları ile silindikten sonra, betonun içine emilerek betonla reaksiyona giren özel beton boyları kullanılarak beton zeminlerinizin renklendirmek mümkündür. Renkli beton yüzeylerde, beton boyalarının, betonun içine hapsolmasını ve daha uzun süre solmadan kalmasını sağlamak için boyama aşamasından sonra lityum silikat yüzey sertleştiricilerin kullanılması çok önemlidir. Sonuç olarak renklendirilen beton zeminlerin parlatılmasına gerek olmasa da, renklendirildikten sonra parlatılan zeminler çok daha estetik olacaktır.

7. Beton parlatma uygulamalarının ne gibi avantajları vardır?

? Yoğun ayak trafiği ve forklift, kamyon gibi ağır endüstriyel araçların dolaştığı zeminler için en uzun ömürlü ve ucuz zemin seçeneğidir.

? Diğer alternatifleriyle kıyaslandığında bakım maliyeti en az olan zemin seçeneğidir. Beton bir kere parlatıldıktan sonra 5-10 sene sadece su ve paspas ile temizlenmesi yeterlidir. Çok uzun süreler sonra dışarıdan gelen kum ve benzeri abrasiv maddeler yüzünden yüzeyde çok küçük çizikler oluşabilir. Bu çizikler parlaklığın ilk günkü mertebeden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu aşamada ise son 2-3 silim basamağı tekrarlandığında, betonunuz ilk günkü parlaklığını geri kazanır.

? Eski veya yeni projelerde parlatılmış beton kullanılması LEED sertifikası için puan kazanmanıza yardımcı olur.

? Çevreye karşı dost malzeme ve uygulama prosedürüdür.

? Yanmaya karşı tamamen dirençlidir.

? Aşınmalara karşı çok dirençli olduğundan, kullanım ömrü en uzun zeminlerden biri denilebilir.

? Yüzey mukavemeti çok fazladır.

? Beton tozumalarını tamamen engellediği gibi beton zeminlerin nefes almasına da olanak sağlar.

? Uygulaması çok kolaydır ve uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Örneğin bir fabrika, depo, otopark, veya büyük süpermarketlerin beton zeminleri parlatılırken, zemin kullanılmaya devam edilebilir.

? Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.

? Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma masraflarını %40?a kadar azaltır.

? CHPS sertifikası (Collaborative for High Performance Schools). Parlatılmış beton tamamen hijyenik olduğundan ve alerjik olmadığından Amerika?da bütün okul zeminleri parlatılmış betona dönüştürülmektedir.

? NFSI (National Floor Safety Institute) Sertifikası. Kaymaya karşı yüksek sürtünme katsayısı.

? OSHA & ADA sürtünme katsayısı gereksinimlerini fazlasıyla karşılar. Kuru zeminlerde kayganlık parametresi 0,59 ile 0,86 ADA (American Disability) arası, ıslak zeminlerde kayganlık parametresi 0,50 ile 0,79 ADA arası ile parlatılmış beton yüzeyler en güvenli yüzeyler arasındadır.

? FDA (U.S. Food and Drug Administration) standartlarına uygun olduğundan, Amerika?daki hastane zeminleri, parlak beton zeminlere dönüştürülmektedir.

? Çevreye dost, ?yeşil bina? ürünü olarak bilinmektedir.

? Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok uzun süre korur. Paralatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.

8. Parlatma sırasında agregaların görünmesi şart mı?

Eğer agregaların gözükmesi istenmiyorsa, ilk silim basamağı daha ince elmas tanecikleri bulunan  QuickChange metal elmaslar kullanılarak, betonun sadece ?şerbet? denilen kısmının parlatılması sağlanabilir.

Eğer beton yüzeyinde derin çizikler veya çukurlar varsa bu çizik ve çukurları yok etmek için beton yüzeyi çukurların en alt noktasına kadar silinerek bu çukurlar ve çizikler yok edilir. Bu durumda betonun içindeki agregalarda ortaya çıkartılmış olunur.

9. İdeal bir parlaklık için kaç aşamalı silim yapılmalıdır?

Parlak beton uygulamalarında, elmaslarla kazıma ve parlatma basamaklarının sayısı, tamamen betonun durumu ve istenen parlaklık derecesine göre değişmektedir. Eğer betonun yapısındaki agregaların ortaya çıkartılması isteniyorsa veya beton yüzeyi bozuksa daha kaba elmaslarla başlanıp daha fazla basamakla betonun parlatılması sağlanır. Beton yüzeyi oldukça pürüzsüz ise daha ince elmaslarla başlanıp, daha az basamakla parlaklık sağlanabilir. Bu 4 basamak ise 12 basamak arasında olabilir.

10. Önceden epoksi kaplanmış yüzeye beton parlatma uygulaması yapılabilir mi?

Daha önce epoksi kaplanmış bir yüzey  PCD epoksi temizleme elmaslarıyla silinerek ilk olarak epoksinin tamamen beton yüzeyinden temizlenmesi gerekmektedir. Epoksi temizlendikten sonra beton parlatma basamaklarına geçilebilir.

11. Beton parlatıldıktan sonra parlaklığını ne kadar süre ile korur?

Beton zeminlerin parlatıldıktan sonra ilk günlü parlaklığını koruma süresi, tamamen betonun yapısı, kullanım şekli ve bakım ve temizleme yöntemlerine göre değişir, sert beton zeminler parlaklıklarını yumuşak zeminlere oranla çok daha uzun süre korurlar. Günlük olarak Diama-Clean elmasları bakım ve temizleme pedleri ile temizliği yapılan beton zeminler parlaklıklarını 10-15 sene koruyabilirler. Zamanla yıpranan parlaklıklarını kaybeden zeminler çok basit birkaç basamak silim ile tekrar ilk günkü parlaklık ve canlılığını kazanırlar.

12. Beton parlatıldığında kayganlığı artar mı?

Parlatılmış beton yüzeylerin kayma direnci, sadece perdahlanmış beton yüzeylere oranla çok daha fazladır. Parlak beton zeminler, ahşap döşemelere, mermer ve granite oranla yaklaşık %40 daha az kaygan bir zemindir. Yani beton parlatıldıkça kayganlığı da azaltılmış olur. Parlak beton zeminlerin kayma direncinin çok yüksek olması sayesinde, en güvenli zemin alternatifi olarak gösterilmektedir.

13. Beton parlatma uygulamaları alışveriş merkezleri ve otel lobileri gibi zeminler için uygun mudur?

Özellikle Amerika ve Avrupa?da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyleri istenildiği gibi renklendirilebildiği hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.

 

?beton zeminlerinizin içindeki güzelliği ortaya çıkarın!!?

 

 

MAKROPROM İZOLASYON GÖRSEL VE DOKÜMANLARI

MAKROPROM İZOLASYON FAALİYET ALANLARI

Dekorasyon ışleri > Alçı dekorasyon >
Müteahhitlik Hizmetleri > Sulama tesisi yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Depolama tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Su yapıları yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Su depolama tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Kanalizasyon tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Temiz su arıtma tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Su arıtma tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Pis su arıtma tesisleri yapımı >
Müteahhitlik Hizmetleri > Otopark, yol çizgisi işleri >
Plan, Proje ve Teknik Danışmanlık > Su arıtma tesisleri planı ve projesi >
Plan, Proje ve Teknik Danışmanlık > Temel mühendisliği planı ve projesi >
Plan, Proje ve Teknik Danışmanlık > Su depolama tesisleri planı ve projesi >
Plan, Proje ve Teknik Danışmanlık > Su yapıları planı ve projesi >
Plan, Proje ve Teknik Danışmanlık > Sulama tesisleri planı ve projesi >
Çatı Kaplama > Membran Çatı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Cephe izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Bina izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Cephe mantolama >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Isı izolasyonu ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Dış cephe izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Çatı izolasyonu ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Duvar izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Mantolama sistemleri >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Su izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Ses izolasyon ve yalıtımı >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Poliüretan köpük >
İzolasyon ve Yalıtım Malzemeleri > Polietilen köpük >
Cephe Kaplama > Dış cephe kaplama >
Cephe Kaplama > Dış cephe ısı yalıtımı >
Cephe Kaplama > Dekoratif cephe >
Cephe Kaplama > Dış cephe mantolama >
Cephe Kaplama > Cephe giydirme >
Cephe Kaplama > Alçıpan >
Cephe Kaplama > Alçıpan bölme duvar >
Peyzaj ve Çevre Düzenleme > Dış aydınlatma armatürleri >
Yapı Kimyasalları > Epoksi boya >
Yapı Kimyasalları > Kimyasal yapıştırıcılar >
Yapı Kimyasalları > Yüzey kimyasalları >
Bina Otomasyon ve Enerji Sistemleri > Dizel jeneratör >
Bina Otomasyon ve Enerji Sistemleri > Benzinli jeneratör >
Bina Otomasyon ve Enerji Sistemleri > Jeneratör >
Bina Otomasyon ve Enerji Sistemleri > Enerji üretim >
Bina Otomasyon ve Enerji Sistemleri > Güneş paneli >
Sıhhi Tesisat Elemanları > Güneş enerjisi sistemi >
Sıhhi Tesisat Elemanları > Sulama boruları >
Sıhhi Tesisat Elemanları > Paslanmaz su depoları >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Epoksi zemin kaplama >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Poliüretan zemin kaplama >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Kauçuk zemin kaplama >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Endüstriyel zemin kaplama >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Yüzey koruma sistemleri >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Geotekstil keçe >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Yükseltilmiş zemin döşeme >
Zemin Döşeme ve Yer kaplamaları > Islak zemin döşeme >
Tavan Kaplama > Alçıpan asma tavan >
Tavan Kaplama > Alçı asma tavan >
Tavan Kaplama > Kartonpiyer işleri >
Tavan Kaplama > Tavan dekorasyon >
Tavan Kaplama > Taşyünü asma tavan >