ERZURUM’DA SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kalkınma planları ile uyumlu olacak şekilde bakanlık bütçesinin geçen seneye göre yüzde 50 arttığını kaydederek, “Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri için kullanacağımız bütçede, 5 katlık bir artış olacak. Ayrıca yenilik ve inovasyon öncül...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ERZURUM’DA SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kalkınma planları ile uyumlu olacak şekilde bakanlık bütçesinin geçen seneye göre yüzde 50 arttığını kaydederek, “Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri için kullanacağımız bütçede, 5 katlık bir artış olacak. Ayrıca yenilik ve inovasyon öncülüğündeki projeleri daha yoğun biçimde destekleyeceğiz.” dedi.

OSB’LERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ

Bakan Varank, Erzurum’da düzenlenen istişare ve değerlendirme toplantısında sanayicilerle bir araya geldi. Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB), eylülde son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdığını anımsatan Varank, “Hatta son çeyreğe de güçlü bir başlangıç yaptık. Ekim’in ilk yarısına ilişkin veriler, eylül ve martın aynı dönemlerini geride bırakmış durumda. Otomotiv ve tekstil ağırlıklı OSB’lerin bulunduğu Sakarya, Bursa ve Kocaeli üçgeninde elektrik tüketimi, marta göre yüzde 7 daha fazla.” diye konuştu.

YATIRIM TALEBİNDE ARTIŞ

Tüm Türkiye’de yatırım talebi cephesinde de güzel haberler olduğunu dile getiren Varan, "Reel sektörün ilk 8 aydaki yatırım talebi, geçen senenin yüzde 30 üzerinde. Biz bu dönemde özel sektörün 127 milyar liralık sabit yatırımını 6 bin 296 teşvik belgesiyle destekledik. Bu yatırımlar tamamlandığında, 191 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları doğmuş olacak.” şeklinde konuştu.

2 BİNİN ÜZERİNDE YENİ İSTİHDAM

Erzurum özelinde de durumun parlak olduğuna dikkati çeken Varank, “İlk 8 ayda, 487 milyon liralık 26 farklı sabit yatırıma teşvik vermişiz. Bu projeler tamamlandığında 2 binin üzerinde yeni istihdam oluşmasını bekliyoruz. Çok daha dikkat çekici olansa yatırım tutarı açısından karşılaştırma yaptığımızda, bu senenin ilk 8 ayında, şimdiden son 8 yılı geride bırakmış olmanız.” ifadelerini kullandı.

KOBİ’LERE DESTEK

Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nda, makine sektöründeki projeleri desteklemeye başladıklarını anlatarak, “KOBİ’lerimize ilk 9 ayda KOSGEB aracılığıyla 1 milyar liranın üzerinde destek ödemesi yaptık. Sanayi altyapımızı güçlendirmek üzere 33 farklı OSB’ye kamulaştırma ve altyapı harcamaları için 154 milyon lira destek sağladık. Erzurum İkinci OSB de bu desteklerden faydalandı.” şeklinde konuştu.

YATIRIM TEŞVİKLERİ

Yatırım teşviklerinde de tarihi bir adım atarak ilçe bazlı teşvik sistemini hayata geçirdiklerini belirten Varank, “Bu işin mutfağında veri bazlı analizler var. Tüm il ve ilçelerimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. İller için 52 göstergeyi, ilçeler içinse 32 göstergeyi dikkate alarak bir sıralama yaptık. Yeni sistemle illerin az gelişmiş ilçelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanacak. Böylece görece dezavantajlı ilçelere daha fazla yatırım gitmesi teşvik edilecek, istihdam artacak ve ekonomik hayat canlanacak.” açıklamasında bulundu.

SANAYİLEŞME İCRA KOMİTESİ

Sanayileşme İcra Komitesinin (SAİK) kurulduğunu anımsatan Varank, “Sanayimiz için çok kritik bir adımı hayata geçirerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sanayileşme İcra Komitesini kurduk. Bu Komitede sanayimize seviye atlatacak ve ülkemizi geleceğe hazırlayacak kararlar ilgili bakanlıklarla birlikte alınacak.” dedi.

BÜTÇEDE YÜZDE 50 ARTIŞ

Gelecek yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çok daha güçlü olacağını ifade eden Varank, "Kalkınma planları ile uyumlu olacak şekilde bütçemiz geçen seneye göre yüzde 50 arttı. Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Siteleri için kullanacağımız bütçede, 5 katlık bir artış olacak. Ayrıca yenilik ve inovasyon öncülüğündeki projeleri daha yoğun biçimde destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Programa, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, çeşitli kurumların temsilcileri ve iş insanları katıldı.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/