EN ÖNEMLİ AVANTAJIMIZ GENÇ NÜFUSUMUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, "Türkiye olarak bölge ve dünya ülkeleriyle karşılaştırdığımızda önemli avantajlarımız var ama en önemli avantajlarımızdan biri insanımız, genç nüfusumuz var ve bu nüfusumuzu geleceğin tekn...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
EN ÖNEMLİ AVANTAJIMIZ GENÇ NÜFUSUMUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, "Türkiye olarak bölge ve dünya ülkeleriyle karşılaştırdığımızda önemli avantajlarımız var ama en önemli avantajlarımızdan biri insanımız, genç nüfusumuz var ve bu nüfusumuzu geleceğin teknolojilerine hazırlıklı bir şekilde yetiştirmemiz lazım." dedi.

TEKNOLOJİ VE BİLİM EĞİTİMLERİ

Trabzon ziyareti kapsamında, Deneyap Atölyesi'nde incelemelerde bulunan Varank, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank ve Şehit İhsan Yıldız Atölyesi'ni ziyaret etti. Bakan Varank, buradaki konuşmasında, Deneyap Teknoloji Atölyelerinin 100 günlük programlar çerçevesinde geçen sene hayata geçirildiğini, bunun, özellikle ortaokul ve lise başlangıç seviyelerindeki gençler ve çocukların teknoloji ve bilim eğitimleri aldıkları bir program olduğunu belirtti.

İLK 12 ATÖLYEDEN BİRİ TRABZON'A

Varank, 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurma hedefiyle yola çıktıkların, ilk 12 atölyeden birini Trabzon'a kazandırdıklarına dikkati çekerek, burada gençlere çok çeşitli alanlarda, tasarımdan robotiğe, kodlamaya çok farklı eğitimler verdiklerini, onları adeta geleceğin, teknolojinin yıldızları olarak yetiştirdiklerini ifade etti.

İNSANA YATIRIM

En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayan Varank, "Türkiye olarak bölge ve dünya ülkeleriyle karşılaştırdığımızda önemli avantajlarımız var ama en önemli avantajlarımızdan biri insanımız, genç nüfusumuz var ve bu nüfusumuzu geleceğin teknolojilerine hazırlıklı bir şekilde yetiştirmemiz lazım." diye konuştu.

81 İLE DENEYAP

Varank, Deneyap Teknoloji Atölyelerinin de bu alanda gerçekleştirdikleri çok önemli bir proje olduğunu belirterek, "Ailelerimiz çok memnun, çocuklarımız çok memnun. İnşallah önümüzdeki dönemde 18 farklı atölyenin daha sınavlarını yapmış olacağız. Bu sene sayıyı 30'a çıkaracağız ve 2023 yılına kadar 81 ilimizde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi'ni hayata geçirmiş olacağız." dedi.


NESİLLERİ GELECEĞE HAZIRLAYACAĞIZ

Dünyada hem insan yetiştirme tarzı hem de insanların kabiliyetlerinin değiştiğine işaret eden Varank, şunları söyledi:

"Firmaların çalışanlarından beklentileri değişiyor. Geçen gün Elon Musk bir açıklama yaptı, dedi ki 'Benim işe aldığım adamın lise mezunu bile olması aslında benim için bir anlam ifade etmiyor. Eğer kodlama biliyorsa, yazılım yapabiliyorsa, benim işime yarıyorsa istiyorsa lise mezunu bile olmasın.' Dünyada değişen bu trendi bizim yakalamamız lazım. İşte bu tip faaliyetlerle teknoloji atölyeleri ile biz de nesillerimizi geleceğe hazırlayacağız. Geleceğin dünyasında onları söz sahibi yapacağız."

Bakan Varank, bugün imzaladıkları projeler arasında hem Trabzon hem de çevre illerde bu tip 16 atölyenin kurulmasının da bulunduğunu belirterek, bu atölyelerin kurulmasında Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Of Teknoloji Fakültesinin yürütücü olarak görev alacağını, gençleri çok güzel bir şekilde yetiştirmeye, geleceğe hazırlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Merkezdeki öğrenciler ve eğitmenlerle sohbet eden Bakan Varank, yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

KODLAMA EĞİTİM MERKEZİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Varank daha sonra Ortahisar ilçesindeki Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti.

Bakan Varank'a ziyaretlerinde, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile diğer ilgililer eşlik etti.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/