ELEKTRİKLİ KÜÇÜK EV ALETLERİ YERLİLEŞİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli küçük ev aletleri sektöründe yerli üretimi ile dikkat çeken Gümüşdağ Elektronik’i ziyaret etti. Şirketin daha büyük bir fabrikada üretime başladığını kaydeden Bakan Varank, yıllık bir buçuk milyon ürün hedefi doğrultusunda çalışmaların yapıldı...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ELEKTRİKLİ KÜÇÜK EV ALETLERİ YERLİLEŞİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli küçük ev aletleri sektöründe yerli üretimi ile dikkat çeken Gümüşdağ Elektronik’i ziyaret etti. Şirketin daha büyük bir fabrikada üretime başladığını kaydeden Bakan Varank, yıllık bir buçuk milyon ürün hedefi doğrultusunda çalışmaların yapıldığını söyledi.

Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile birlikte Gümüşdağ Elektronik AŞ’nin Başakşehir’deki yeni üretim tesislerini ziyaret etti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüşdağ’dan fabrikada üretilen elektrikli küçük ev aletlerine ilişkin bilgi alan Varank, tesisin üretim birimlerinde incelemelerde bulundu.

MONTAJ HATTININ BAŞINA GEÇTİ

Varank, fabrikada montaj hattının başına geçti ve tost makinesi montajı gerçekleştirdi. Burada çalışanlarla da sohbet eden Varank, öğle yemeğini işçilerle birlikte yedi.

İSTİHDAMINI ARTTIRDI

Ziyareti sonrasında açıklamalarda bulunan Varank, firmanın yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de küçük ev aletleri alanında üretim yaptığını belirterek “Şimdi daha büyük bir fabrikada üretime başladılar. Son 3 ayda 300 kişilik kadrolarını 420 kişiye çıkardılar. Bu tesisten 420 vatandaşımız evine ekmek götürebiliyor.” ifadesini kullandı.

İHRACAT POTANSİYELİ VAR

Varank, elektrikli küçük ev aletleri sektörünün Türkiye’de önemli bir pazara sahip olduğuna dikkati çekerek “Bunun yanında ihracattan pay alabildiğimiz bir sektör. Gümüşdağ Elektronik de hem yerli hem de global markalara, tost makineleri, çay makineleri üretimi yapan, geçen sene 900 bin adet üretimi olan, yeni fabrikasında 1,5 milyon üretimi hedefleyen bir firmamız.” dedi.

HEDEF DÜNYAYA ÜRETİM YAPMAK

Bakanlık olarak Türkiye’de yatırım yapan bütün firmalara destek olmaya çalıştıklarını vurgulayan Varank, “Türkiye’de yatırım yapan bütün firmalarımız yatırım teşvik sistemimizden faydalanabiliyor. Bu firmamız da bizim desteklerimizle beraber üretimini artırarak küçük ev aletleri sektöründe dünyada önemli bir üretici olmak istiyor. Bu sektör daha önce Uzak Doğu’dan çok fazla ithalat yapıyordu ama şu anda görüyoruz ki Türkiye’nin üretimi kendine yetebiliyor.” diye konuştu.

YATIRIM ÜRETİM İSTİHDAM

Varank, fabrikada global markaların da ürünlerinin üretildiğini ve ürünlerin yurt dışına satıldığını dile getirerek “Firmamızın böyle hızlı bir şekilde büyüyor, istihdamını artırıyor ve yeni üretim tesisleri planlıyor olması bizim açımızdan mutluluk verici.” dedi. Türkiye’nin gündeminin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olduğunu vurgulayan Varank, “Türkiye’yi üretimle büyütmemiz gerekiyor. Böyle firmalarımız da küçük ev aletleri pazarında önemli üretimler gerçekleştirerek Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlıyor.” diye konuştu.

HEDEF İHRACATI ARTTIRMAK

Gümüşdağ da Türkiye’de kendi üretim gruplarında neredeyse pazar lideri olduklarını belirterek, “Elektrikli ev aletlerinde 3-4 kalemi tamamen biz üretiyoruz ve pazarın yaklaşık yüzde 60-70’i bizde. Dolayısıyla teknolojimizi geliştirerek çok daha iyi bir tesis kurduğumuza inanıyoruz. Amacımız ihracatı daha da yükseltmek.” diye konuştu.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için: youtu.be/6RpQQSVML4E