ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KÖRFEZ'DE PİSTE ÇIKTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından bu yıl 17'ncisi organize edilen Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç ve 1. Liseler Arası Elektrikli Araç final yarışlarının startını verdi....

5 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KÖRFEZ'DE PİSTE ÇIKTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından bu yıl 17'ncisi organize edilen Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç ve 1. Liseler Arası Elektrikli Araç final yarışlarının startını verdi.

  1. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Final Yarışları için TOSFED Körfez Yarış Pisti'ne gelen Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile lise ve üniversite öğrencilerinin araçlarını yakından inceleyerek bilgi aldı. İncelemelerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Varank, TÜBİTAK'ın 16 yıldır bu yarışları düzenlediğini ve son dönemde bu yarışların, TEKNOFEST çatısı altında, diğer bütün organizasyonlarla beraber gerçekleştirildiğini söyledi. Varank, bunun hız yarışması değil, verimlilik yarışması olduğuna işaret ederek, "Burada öğrencilerimizin kendi tasarlayıp ürettikleri araçlarla en az enerjiyi harcayıp en fazla mesafeyi gitmelerini ölçmüş oluyoruz." dedi.

Liselilerin bu yıl ilk defa yarışlara katıldığını aktaran Varank, şöyle devam etti:

"Gerçekten liselilerin de ilgi göstermesinden memnunuz. TEKNOFEST kapsamında 35 farklı kategoride yarışmalar düzenliyoruz. Bunların çok farklı alanları var. Roket yarışlarından insansız su altı yarışlarına kadar. Buradaki amacımız, gençlerimizin, geleceğin teknolojilerine yatkınlık sağlamaları, geleceğin teknolojileriyle çalışma yapmaları, bu yarışmalarla takım ruhunu öğrenmeleri ve bu sayede ileride başarılı birer mühendis bilim insanı olmaları. TEKNOFEST bütün heyecanıyla devam ediyor. 50 bine yakın takım, 35 farklı kategoride yarışmalara başvurdu. Elektrikli araçlara da 200 takımımız toplamda başvurdu ve gerçekten ilgi çok büyük. Şu anda üniversitelilerin final yarışları yapılıyor."

Bakan Varank, Türkiye'nin geleceğini parlak gördüklerini ifade ederek, kendi zamanlarında böyle imkanların bulunmadığını aktardı.

Şu anda Anadolu'nun her tarafından gelen liselilerin, hocalarının önderliğinde bir araya gelip takımlar oluşturup araçlarını tasarladıklarını ve ürettiklerini belirten Varank, "Tabi burada TÜBİTAK'ın büyük desteği var. Öğrencilerin birtakım ihtiyaçlarını karşılıyoruz, onlara mentorluk veriyoruz ama öğrencilerimiz kendi şehirlerindeki sanayilerden de destek alıyorlar. Gidip firmalardan destek, sponsorluk alıyorlar ve daha 16, 17 yaşında gençler kendileri oturup bir elektrikli araç tasarlayıp bunlarla yarışa giriyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

TÜBİTAK FEN LİSESİ'NDE TEMEL BİLİMLER ALANINA YOĞUNLAŞMIŞ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRECEĞİZ

Varank, bütün amaçlarının, gençleri teknolojiye ve bilime ısındırmak olduğuna işaret ederek, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun altını çizdi.

Gençlere verdikleri bu desteklerin karşılığını gördüklerini anlatan Varank, "Bilim olimpiyatlarında son dönemde gerçekten çok başarılı işlere imza attılar. Buradaki yarışmalarda başarılı olan takımlar, bunların uluslararası versiyonlarında, roket yarışlarında, uydu yarışlarında önemli dereceler alıyorlar ve biz o gençlerimizle inşallah Türkiye'nin geleceğinde çok daha fazla işlere imza atacağız." görüşünü paylaştı.

TÜBİTAK Fen Lisesi'ni hayata geçirdiklerine de değinen Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sene ilk defa öğrencilerimiz eğitim öğretim hayatına adım atmış olacaklar. Burada özellikle temel bilimler alanına yoğunlaşmış öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Özellikle uluslararası olimpiyatlara dönük çalışmalar yapacağımız öğrencileri burada yetiştireceğiz. Burada da ilgiden memnunuz."

Varank, Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç yarışması öncesinde pistte bulunan üniversiteli öğrencileri tek tek ziyaret ederek, başarılar diledi.

Sonrasında yarışmaya bayrak sallayarak start veren Varank, bazı üniversitelerin pistin dışında bulunan araçlarını kullandı.

111 TAKIM BAŞVURDU

Bu yıl, 111 takımın başvuru yaptığı yarışmada Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına 65 takım, Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına ise 36 takım katılım gösterdi.

Söz konusu yarışlarda üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen elektrikli araçlar, 2 günde 65 dakika içerisinde, 2 kilometrelik parkurda 30 tur, liseli öğrencilerin elektrikli araçları ise 15 tur attı. Bu turların sonunda araçların tükettiği enerji miktarı belirlenerek, sıralama oluşturuldu.

DERECEYE GİREN TAKIMLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI

Finallerde, dereceye giren takımlar ödüllerini aldı. Üniversitelilerin yarıştığı Hidromobil ve Elektromobil kategorilerinde ilk üçe sırasıyla her kategori için 50, 40 ve 30 bin liralık ödül verildi. Bunun yanı sıra Verimlilik Rekor, Teknik Tasarım, Görsel Tasarım ve Kurul Özel dallarında 15-25 bin lira arasında değişen ödüller sahiplerini buldu.

Ayrıca, Birinci Yerli Ürün Teşvik, İkinci Yerli Teşvik, Üçüncü Yerli Teşvik ve Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşvik Ödülleri’nde 3-20 bin lira arası ödüller verildi.

Liseliler arası yarışların kazananları ise ilk üçe göre sırasıyla 30, 20 ve 10 bin liralık ödüllerini aldı. Burada ayrıca Yerli Tasarım, Görsel Tasarım, Kurul Özel ve Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşvik Ödülleri kapsamında 3-15 bin liralık ödüller sahiplerini buldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda günden güne güçlendiğini kaydederek,  "Bu gücün en büyük kaynağı sizlersiniz. Allah'ın izniyle Türkiye bundan 5-10 yıl sonra sadece savunma sanayinde değil teknolojinin tüm alanlarında dünya çapında başarılar ortaya koyan bir ülke haline gelecek ve bunu yapan sizler olacaksınız inşallah. Bizler her zaman sizin yanınızda olacağız, varsa önünüzdeki engelleri kaldıracağız. Dünyanın en iyisi ürünleri yapmanız için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da alternatif araçların 17 yıl önce sadece farkındalık olduğunu ancak bugün bir zorunluluk haline geldiğini belirterek, "Sizler de buna katkıda bulunuyorsunuz. Bir yıl boyunca büyük emek harcadınız, son birkaç günde bu çalışmalarınızın sonuçlarını gördük. Hocalarınız ve ailelerinize teşekkür ediyoruz. Liseliler için verilen bazı ödüller yarışmayı ilk kez düzenlememiz dolayısıyla tek takım yerine bu yıl birkaç takıma birden verildi. Kazananların hepsine ayrı ayrı 10'ar bin lira ödül verilecek. Ayrıca kupaları da özel olarak kendilerine gönderilecek." dedi.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NE İKİ ÖDÜL BİRDEN

Liseler Arası EC Performans Ödülleri'nde YEŞİLYURT birinci, E-CARETTA ikinci, NÖTRİNO-88 üçüncü, Uluslararası EC Performans Ödüllerinde ise Elektromobil kategorisinde YOMRA Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu birinci, Samsun Üniversitesi'nden SAMÜELAR ikinci, Altınbaş Üniversitesi EVA TEAM üçüncü oldu. Takımlar ödüllerini, 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek TEKNOFEST etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alacak.

Hidromobil Birincilik Ödülü ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nden YTÜ-AESK_H'nin oldu. Ödül alabilmek için en az 65 puan alma şartını sağlamadığı için Hidromobil Kategorisinde ikinci ve üçüncü çıkmadı.

Liseler arası yarışmada Kurul Özel Ödülü'ne layık görülen takımlar THE GACA, MUTEG EA, WOLFMOBİL, İSTİKLAL EC ve AAATLAS oldu.

Görsel Tasarım Ödülü kategorisinde ise E-GENERATION TECHNIC, CEZERİ YEŞİL, MEGA SOLO ve ESATAMAT takımları ödülle layık görüldü.

Yerli Tasarım Ödülü kategorisinde ise KKTC'den gelen E CARETTA ile YEŞİLYURT BİLGİ EVİ ve TEAM MOSTRA ödül almaya hak kazandı.

Üniversiteliler için düzenlenen Kurul Özel Ödülü ise Samsun Üniversitesi'nden SAMÜELAR takımının oldu.

Görsel Tasarım Ödülü'nde ise kazanan Adıyaman Üniversitesi'nden ADYU CENDERE takımı oldu.

Teknik Tasarım Ödülü'nü ise Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nden GÖKTÜRK takımı kazandı.

Yerli Ürün Teşvik Ödülleri’nde Üçüncü Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nün sahibi Yomra Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu oldu.

İkinci Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü ise Çukurova Üniversitesi’nden Çukurova Electromobile kazandı.

Birinci Yerli Ürün Teşvik Ödülü'ne Yıldız Teknik Üniversitesi'nin YTÜ-AESK_H takımı layık görüldü.

FTP Adresi: ftp://212.174.38.248/