ELAZIĞ VE MALATYA'DA KOSGEB DESTEĞİNİ ANLATTILAR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KOSGEB Acil Kredi Destek Programını depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'da anlattı. İki ilde sanayi ve ticaret odalarını ziyaret eden Bakan ...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ELAZIĞ VE MALATYA'DA KOSGEB DESTEĞİNİ ANLATTILAR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KOSGEB Acil Kredi Destek Programını depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'da anlattı. İki ilde sanayi ve ticaret odalarını ziyaret eden Bakan Yardımcısı Dönmez ile KOSGEB Başkanı Uzkurt, programın ayrıntılarını işletme sahipleriyle, KOBİ'ler ve sanayicilerle paylaştı. Dönmez ve Uzkurt'un Elazığ ve Malatya programına, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, il sanayi ve teknoloji müdürleri eşlik etti.

Dönmez ve Uzkurt Elazığ Valiliğini ziyaret ederek, oluşturulan kriz merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla deprem bölgesindeki KOBİ’lere yönelik hazırlanan “Acil Destek Kredisi” hakkında açıklamalarda bulundu.

"BÜTÜN BAKANLIK TEŞKİLATLARI İLE ELAZIĞ'DAYIZ"

Depremden etkilenen vatandaşlara destek sağlayacaklarını belirten Dönmez, "Burada İl Müdürlüğümüz var. Kalkınma ajansları bizde, ayrıca KOSGEB Müdürlüğü var. Koordinasyonla ilgili kim varsa bizde nefer olarak bütün teşkilatımızla burada çalışacağız. KOSGEB'in depremden etkilenen Elazığ ve Malatya illerindeki KOBİ’lerimize destek için geldik. İki konu var. Bir tanesi hâlihazırda KOSGEB'den destek almış, kredi kullanmış geri ödemeleri olan KOBİ’lerimizin bu ödemelerinin ertelenmesi konusu. İkincisi de burada depremden etkilenen KOBİ’lerimize 100 bin liraya kadar faizsiz destek konusu" dedi.

"KOBİ'LERİMİZ 12 AY BOYUNCA HİÇBİR ÖDEME YAPMAYACAK"

Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ve talimatı üzerine KOBİ’lere 100 bin liraya kadar Acil Destek Kredisi programını yürürlüğe koyduklarını söyledi.

Uzkurt konuşmasında, "Programda Kobilerimiz 100 bin TL'ye kadar ihtiyaçları doğrultusunda protokol imzalanan bankalar aracılığıyla kredi kullanabilecekler. Bunun maliyetini, faizini KOSGEB olarak biz karşılayacağız. Bu krediyi kullandıktan sonra KOBİ’lerimiz 12 ay boyunca hiçbir ödeme yapmayacaklar. Ondan sonraki dönemde de 3'er aylık vadelerde taksitlerini 2 yıl içerisinde ödeyecekler. Teminatı da Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliği ile sağlayacağız. KOBİ’lerimiz daha sonra açıklayacağımız bankaların Elazığ ve Malatya'daki şubelerine giderek bu destek programından yararlanabilecekler. Destek programından faydalanmak isteyen KOBİ’lerimiz sadece online olarak KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptıracaklar. Depremden zarar görmüş KOBİ’lerimiz bu destekten kredisinden yararlanabilecekler" şeklinde açıklamada bulundu.

Dönmez ve Uzkurt, depremden hasar gören KOSGEB Elazığ Müdürlüğünü ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

"KOBİ'LERLE ARANIZDAKİ BAĞI KOPARMAYIN"

KOSGEB Elazığ Müdürlüğü personeli ile bir araya gelen Ali Dönmez, “Sanayi İl Müdürlüğü ile koordineli olun. Moralinizi bozmayın. Burayı da aşamalı bir şekilde sağlam bir binaya taşıyacağız. Sahaya gittik. Çadır kentlere el atmakta fayda var. KOBİ’lerle aranızdaki bağı koparmayın.”  ifadelerini kullandı.

"YARALARI SARMA SIRASI ŞİMDİ KOSGEB'DE"

Elazığ ve Malatya KOBİ’lerine yönelik Acil Destek Programını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığını ifade eden KOSGEB Başkanı Uzkurt da KOSGEB personeline şu şekilde talimat verdi; “Müdürlük olarak biz de teyakkuzda olacağız. Bu süreçte KOBİ’lere karşı daha hassas davranıp, işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirin. Bütçe sıkıntımız yok. Belge istemiyoruz. Valilik depremden hasar gören işletmelerin listesini hazırlayıp bize gönderecek. Biz de listeye göre işlemleri hızlandıralım. Veri tabanına kayıtlı olmayanları da hızlı bir şekilde KOSGEB personeli kaydetsin. Vatandaşın size kayıt olmasını beklemeden kayıtlı olmayanları arayın. Kayıtlarının bir an önce yapalım. Bankalarla da irtibatta olun. Nasıl deprem ekipleri tırnaklarıyla vatandaşları çıkartmışsa şimdi sıra bizde. Biz de KOBİ’lerimizin yaralarını hızlı bir şekilde saralım.”

Bakan Yardımcısı Dönmez ile Başkan Uzkurt, Müdürlüğe gelen işletme sahiplerinin de sorunlarını dinledi.

Dönmez ve Uzkurt, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Görüşmede, KOSGEB'in Acil Destek Kredi programı ele alındı.

BİR SONRAKİ DURAK MALATYA OLDU

Dönmez ve Uzkurt'un bir sonraki durağı depremden etkilenen Malatya oldu. Dönmez ve Uzkurt Malatya Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Ziyarette, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu oda çalışmaları hakkında bilgi verirken, odanın meclis toplantısına katılan Dönmez ve uzkurt da Acil Destek Programı ile ilgili meclis üyelerine bilgilendirme yaptı.

Bakan Yardımcısı Dönmez, Elazığ'da bulunan ve AFAD tarafından Kültürpark'ta kurulan çadırkenti ziyaret etti. Ziyaret sırasında çadırda kalan vatandaşlarla bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

KOSGEB MALATYA MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

KOSGEB Başkanı Uzkurt, KOSGEB Malatya Müdürlüğüne de bir ziyaret gerçekleştirerek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/