EDİTÖR MASASI’NIN KONUĞU OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili için yapılan ilk anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan vatandaşların yüzde 89'unun otomobili satın almak istediğini kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, alışveriş merkezlerine şarj istasyonlarının kurulacağını bildirdi...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
EDİTÖR MASASI’NIN KONUĞU OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili için yapılan ilk anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan vatandaşların yüzde 89'unun otomobili satın almak istediğini kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, alışveriş merkezlerine şarj istasyonlarının kurulacağını bildirdi. Bakan Varank, Türkiye'nin Otomobili'nin fiyatının rakipleriyle rekabet edebilecek düzeyde olacağının işaretini vererek, yılın ilk çeyreğinde fabrikanın temelinin atılacağını ifade etti.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nın konuğu olan Varank, Türkiye’nin Otomobili ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. Türkiye'nin Otomobili'ne vatandaşın gösterdiği ilgiden son derece memnuniyet duyduklarını vurgulayan Varank, Türkiye'nin Otomobili'ne ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını da paylaştı. Yapılan anketlerde Türkiye'nin Otomobili'nin desteklenme oranının yüzde 97,6 olduğunu anlatan Varank, satın almak isteyenlerin oranının ise yüzde 89 olduğunu ifade etti.

ÜRETİM PLANI

Bakan Varank, fabrika için ilk hedefin; Gemlik'te 2020'nin ilk yarısında temel atılıp inşaata başlanması olduğunu belirterek, "Projede firma profesyonel bir şekilde önümüzdeki 15 yılını tasarlamış, planlamış durumda. Hangi yatırımları yapacaklar, hangi modelleri geliştirecekler, hangi yatırımlara ihtiyaçları var, marka stratejileri nasıl olacak, bunların tamamı planlanmış durumda. Plan çerçevesinde 2022 sonunda ilk otomobiller seri üretimden çıkacak." diye konuştu.

ÖN SİPARİŞ

Tasarımlarla uyumlu, tescil edilebilecek marka için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakan Varank, "Bu süreç sene içinde tamamlanacak. Ön para ödenerek ön sipariş uygulaması daha başlamadı. Bu, marka lansmanı sonrası şirketin uygulayacağı metot olacak." dedi.

BU SENE MARKA BELİRLENECEK

Bakan Varank, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun, öncelikle geniş bir pazar araştırmasıyla çalışmaya başladığını anlatarak, "Bundan sonra da markayla ilgili, tasarımlarla uyumlu, Türk karakteristiğini yansıtan, Türk milletinin sahiplenebileceği, uluslararası arenada da aykırı kaçmayacak, kolay telaffuz edilebilen, tescil edilebilecek bir marka oluşturabilmek için çok detaylı çalışma yapılıyor. Bu sene içinde marka belirlenecek." ifadelerini kullandı.

BİLİŞİM VADİSİ

Bilişim Vadisinin lansmanından sonra çeşitli alanlarda 32 firmadan başvuruların alındığını belirten Varank, Bilişim Vadisi'nde akıllı mobilite teknolojilerinin geliştirileceğine işaret etti.

SERİ ÜRETİM 2022'NİN BAŞINDA

Bakan Varank, ilgili bakanlıklarla otomobilin şarj altyapısının kurulması için yol haritasının hazırlandığını kaydederek, "Araç pazara çıktığında bu altyapı hazır olacak. Marka için çalışmalar sürüyor, bu süreç sene içinde tamamlanacak. 100-150 prototip üretme aşamasındayız. Bunlarla testler yapılacak. 2022 başında fabrika seri üretime başlar." şeklinde konuştu.

ALIM GARANTİSİ

Türkiye'nin Otomobili için alım garantisinin sadece Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) için uygulandığını anlatan Bakan Varank, "2035 yılına kadar 30 bin araç için, bunun dışında hiçbir firmaya garanti vermedik." dedi.

TASARIMLAR İÇİN TESCİL BAŞVURULARI

Avrupa, Rusya, ABD'nin de aralarında olduğu bazı yerlerde Türkiye'nin Otomobili'nin tasarımları için tescil başvuruları yapıldığına dikkati çeken Varank, araç pazara çıktığında altyapının hazır olacağını açıkladı.

Bakan Varank'a, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, "Türkiye'nin Beyaz Kıtayı Yolculuğu" kitabını hediye etti.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/