EDİRNE NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından restorasyonu gerçekleştirilen, Edirne Valiliğince müze haline getirilen Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi’nin açılışını yaptı. Edirne kent kültürü konusunda son derece önemli işlere imza atan Necmi İğe’den adını alan yapın...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
EDİRNE NECMİ İĞE EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından restorasyonu gerçekleştirilen, Edirne Valiliğince müze haline getirilen Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi’nin açılışını yaptı. Edirne kent kültürü konusunda son derece önemli işlere imza atan Necmi İğe’den adını alan yapının, 17. yüzyıl sonlarından miras olduğunu anlatan Varank, bu yapının, kentin mimari ve tarihsel dokusunu gösteren en eski örnek konumunda olduğunu belirtti.

İhracat rakamlarını değerlendiren Bakan Varank, “Haziran ayında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 47 oranında artarak 19,8 milyar dolar oldu. Yılın ilk 6 ayındaki toplam ihracatımız ise yüzde 40‘lık bir artış ile 105 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatları olarak kayıtlara geçti.” ifadesini kullandı.

MEDENİYETLERİN KESİŞME NOKTASI

Bakan Varank, açılış törenindeki konuşmasında, Osmanlı’ya başkentlik yapan Edirne’nin, tarihiyle, kültürüyle ve ekonomik potansiyeliyle çok kıymetli olduğunu belirtti. Tarihin seyrini değiştiren İstanbul’un fethinin planlarının Edirne’den yapıldığını vurgulayan Varank, “Osmanlı mimarisine dair pek çok yenilik ve ilklerin uygulandığı Edirne, dünya medeniyet tarihine eşsiz eserler armağan etti. Meriç ve Tunca nehirleri üzerindeki zarif köprülere, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’ne ev sahipliği yapan Edirne medeniyetlerin kesişme noktası. Külliyeleri, camileri, bedesten ve kapalı çarşıları ile bir bilim, kültür ve sanat merkezi. Bu sebeple şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerler her yıl artan oranda yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.” diye konuştu.

17. YÜZYILDAN MİRAS

İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla müze ziyaretçisinin Edirne’de olduğunu anlatan Varank, “Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi, Edirne’mizin potansiyelini daha da üst noktalara taşıyacak. Edirne kent kültürü konusunda son derece önemli işlere imza atmış Necmi İğe’den adını alan bu güzide yapı, bizlere 17. yüzyıl sonlarından miras. Bu yapı, kentin mimari ve tarihsel dokusunu gösteren en eski örnek konumunda.” şeklinde konuştu.

ÖRNEK OLACAK

Varank, binanın mülkiyetinin 2012 yılında Trakya Kalkınma Ajansı'na geçtiğini ve büyük oranda yıkık olan binayı restorasyondan geçirerek turizmin katkısına sunduklarını ifade etti. Müze içerisinde geçmişten bugüne yöre insanlarının kültür, inanç ve sosyal yaşam biçimini ortaya koyan yüzlerce eser sergilendiğini belirten Varank, “Geleneksel yaşama ait birçok etnografik örneğin bulunduğu müzemiz adeta geçmişi bugüne getiriyor. Ayrıca bu eser, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen diğer tarihi yapıların yaşatılması çabalarına da örnek olacak.” dedi.

İHRACAT RAKAMLARI

Kovid-19 salgının tüm dünyadaki ekonomik sistemi alt üst ettiğini ifade eden Bakan Varank, “2021’in ilk çeyreğine baktığımızda yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme performansı görüyoruz. Öncü göstergeler, 2021’in ikinci çeyreğinde çok daha yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğine işaret ediyor. Haziran ayında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 47 oranında artarak 19,8 milyar dolar oldu. Yılın ilk 6 ayındaki toplam ihracatımız ise yüzde 40‘lık bir artış ile 105 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatları olarak kayıtlara geçti.” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİLİ ÜRÜN İHRACATI

Yüksek ve orta yüksek teknolojili ürün ihracatındaki artışa değinen Bakan Varank, “Mayıs ayında bu iki ürün grubunda yüzde 60’lara varan bir artış yaşandı ki bu durum sağlıklı ve katma değerli bir ekonomik toparlanmanın göstergesi. Tabii ülkemizin bu başarılı performansında her bir ilimizin çok önemli rolü ve katkısı bulunuyor. Bakanlığımız uhdesinde yürütülen bölgesel kalkınma politikalarımızda biz, illerimizi ve bölgelerimizi ekonomimizin yapı taşları olarak görüyoruz.” diye konuştu.

İPSALA OSB

Edirne’deki yatırım alanlarından bahseden Bakan Varank, “Buradan müjdesini vermek isterim ki İpsala OSB’nin kuruluş işlemlerini hızlıca tamamlayıp, bu OSB’mize bu yıl içinde tüzel kişilik kazandıracağız. Ayrıca, teklif edilir edilmez Uzunköprü ve Keşan Gıda İhtisas OSB’lerimizi de yatırım programına sunup desteklenmesini sağlayacağız. 2022 yılında bu OSB’lerin altyapı projeleri için ihaleye çıkmayı hedefliyoruz.” dedi.

2 BİN 250 PROJEYE DESTEK

Varank, sanayi altyapısına yapılan yatırımların yanında, işletmelere de üretim ve ihracatlarını artıracak önemli destekler sağlandığının, KOSGEB, TÜBİTAK ve Trakya Kalkınma Ajansı aracılığıyla bugüne kadar 2 bin 250 projeye 140 milyon liraya yakın destek verildiğinin altını çizdi.

MÜZELER KÖPRÜDÜR

Yaşanılan coğrafyada 200 yıllık Selçuklu, ardından 600 yıllık Osmanlı ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet tecrübeleriyle yaklaşık bin yıllık bir geçmiş olduğunu belirten Bakan Varank, “Müzeler, her yönüyle milletimizin geçmişten geleceğe kurduğu birer kültür, sanat ve tarih köprüsü. Bunun için yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz projelerle ülkemizin kalkınmasına katkı sağlarken medeniyetimize de sahip çıkıyoruz. Bildiğiniz gibi sanatın, kültürün, ilmin gelişmesi, bir iklim meselesidir. Bize düşen görev, bu birikimi daha ileriye taşıyacak kültür, sanat, medeniyet iklimini oluşturmak.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Necmi İğe’nin oğlu Ahmet Ünal İğe babasının hayatının anlatıldığı yerel tarihçi Cengiz Bulut tarafından kaleme alınan kitabı Bakan Varank’a armağan etti. Bakan Varank, İğe ailesiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından Bakan Varank, Vali Ekrem Canalp, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, belediye başkanları, il protokolü ve İğe ailesi müzenin açılış kurdelesini kesti.

Daha sonra Bakan Varank ve katılımcılar müzeyi gezdi.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için: youtu.be/269YoYZi3Ms