DÖNGÜSEL EKONOMİ SEMPOZYUMU

 ...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
DÖNGÜSEL EKONOMİ SEMPOZYUMU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  çevrim içi olarak düzenlenen “Döngüsel Ekonomi Sempozyumu”na katıldı. Bakan Varank, 2013’ten bu yana bin 676 teşvik belgesiyle geri kazanım konusundaki 18 milyar liralık özel sektör yatırımını desteklediklerini açıklarken Bakan Pakdemirli tarımda döngüsel ekonomi anlayışının gıda güvenliği açısından oldukça önemli bir konuma geldiğini söyledi.

Sempozyum, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Sürdürülebilir Kalkınma, Finans ve Çevre Çalışma Grubu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı (UNSDSN), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi ortaklığında düzenlendi.

İNSANLIĞIN YARARINA

Sempozyuma katılan Bakan Varank, sürdürülebilir üretim ve tüketim modellerinin uygulanmasının gerekliliğine işaret ederek, “Doğrusal ekonominin aksine döngüsel ekonomi, ürün, malzeme ve kaynakların tüketildikten sonra tekrar tekrar üretim sistemine dahil edilerek değer oluşturma potansiyellerinin azami düzeyde tutulduğu ve bu sayede atık miktarının asgariye düşürüldüğü bir yaklaşım. Doğal kaynakların kıtlığı ve atık sorunlarına çözüm olarak endüstri dünyasının kendi dinamikleri içinde ekolojik bir modele yaklaşması ve ekonomik sistemin sürdürülebilirliğinin korunması yaklaşımı benimsenmiş durumda. Zaruret sonucu da olsa dünyaya verilen zararın farkına varılmış olmasının tüm insanlığın yararına olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

DÜNYANIN GÜNDEMİNDE

Varank, döngüsel ekonomi yaklaşımının son dönemde tüm dünyanın gündemine girdiğine işaret ederek, Avrupa Birliği (AB) ve OECD ülkelerinde uygulamayı hızlandırmaya yönelik adımlar atıldığını anlattı. AB’de, döngüsel ekonomiye dönüşümün ekonomik toparlanmanın da bir aracı olarak görüldüğünü belirten Varank, “Ülke olarak bu dönüşümü iyi analiz eder ve gerekli düzenlemeleri zamanında hayata geçirebilirsek yeni dönemde ekonomik anlamda önemli kazanımlar elde edebiliriz.” diye konuştu.

ÇEVREYE DUYARLI SANAYİ

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir sanayi oluşturmaya yönelik politikaları tasarlarken rekabetçiliğin de korunması gerektiğine dikkati çeken Varank, Bakanlık olarak dijitalleşme, yeşil büyüme, temiz üretim, atık yönetimi, geri dönüşüm, endüstriyel simbiyoz ve kaynak verimliliği konularında önemli çalışmalar yürütüyor, özel sektör yatırımlarını ve projelerini destekliyoruz. Teşvik sistemimiz vasıtasıyla çevre yatırımlarına önemli destekler sağlıyoruz. 2013'ten bu yana, düzenlediğimiz 1676 teşvik belgesiyle geri kazanım konusundaki 18 milyar liralık özel sektör yatırımını destekledik.” ifadelerini kullandı.

TARIMDA DÖNGÜSEL EKONOMİ ANLAYIŞI

Bakan Pakdemirli de, tarımın, diğer sektörlerle karşılaştırıldığında binlerce yıldır döngüsel ekonomi sürecinin üretimde doğal olarak yer aldığı iyi örneklerden birisi olduğunun altını çizerek, “Bildiğiniz gibi, bitkisel ürünler hayvancılığın hammaddesi olurken hayvansal gübre de bitkisel üretimin ana girdilerinden birisidir. Döngüsel üretim modelinin, son iki yüz yılda endüstriyel tarım uygulamalarının gelişmesiyle işlerliği giderek azalmış, gübre, ilaç gibi dış ham maddelere bağımlı hale gelmiştir. Bugün ise tekrar eskiye dönüş için yoğun ve haklı bir gayret gösteriyoruz çünkü tarımda döngüsel ekonomi anlayışı gıda güvenliğimiz için oldukça önemli bir konuma ulaşmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

ÇÖZÜM REÇETESİ

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker de yaptığı konuşmada biyoçeşitliliğin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, daha yaşanabilir bir dünyanın tesisi için yeni ekonomik yaklaşımlara olan ihtiyacın arttığını belirterek, “Döngüsel ekonomi, ham madde tedarikinin sıkıntıya girdiği, üretimin azaldığı ve tüketicilerin de ihtiyaçlarına ulaşmakta güçlük çektiği günümüz dünyasında bir çözüm reçetesi sunuyor.” dedi.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin Videosu için: youtu.be/7l-tnk6LQV4