DİJİTAL TAKOGRAFA GEÇİŞ SÜRESİ 6 AY UZATILDI

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan otobüs, kamyon ve çekicilerde sürüş ve dinlenme süreleri ile aracın aşırı hız bilgilerini kayıt alan dijital takografa geçiş sürecinde 6 ay uzatmaya gidildi. Geçiş için son tarih, 10 Temmuz 2020 olarak açıklandı. ...

1 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
DİJİTAL TAKOGRAFA GEÇİŞ SÜRESİ 6 AY UZATILDI

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan otobüs, kamyon ve çekicilerde sürüş ve dinlenme süreleri ile aracın aşırı hız bilgilerini kayıt alan dijital takografa geçiş sürecinde 6 ay uzatmaya gidildi. Geçiş için son tarih, 10 Temmuz 2020 olarak açıklandı.

VERİLER KAYIT ALTINDA

Dijital takografların diğer ölçü aletleri gibi güvenilir olması, doğru ayarlı çalışması, periyodik olarak kontrol edilmesi ve kaydettiği verilere dışarıdan müdahale edilmemesi gerekiyor.

KADEMELİ SÜREÇ

2012 yılında takograf uygulamalarının amacına hizmet etmesi için yapılan çeşitli düzenlemeler kapsamında, dijital takografa geçişle ilgili araç model yıllarına bağlı 5 yıllık bir takvim belirlendi ve 2014 yılında bu süreç kademeli olarak başlatıldı.

6 AY EK SÜRE

Dijital takografa geçiş için değişim sürecine mevzuatta tanınan süre ise 31 Aralık 2019 tarihinde son buldu. Ancak, son kademede bulunan araç sayısının önceki yıllara göre fazla olması ve geçiş işlemlerinin son günlere bırakılması yıl sonunda yoğunluk oluşturdu. Bahse konu yoğunluğun, taşımacılık sektöründe mağduriyet oluşturmaması için dijital takografa geçiş sürecinde son tarih, 6 ay ek süreyle, 10 Temmuz 2020 olarak revize edildi.

ZORUNLULUĞUN AMACI

Dijital takograf zorunluluğunun amacı; sürücülerin sosyal haklarının korunması, taşımacılıkta adil rekabet ortamının tesis edilmesi ve ölümlü kazaların en aza indirilerek kara yolu güvenliğinin artırılması. Dolayısıyla, taşımacılık sektörünün dijital takografa geçişte hassasiyet göstermesi ve son kez tanınan ek süre içerisinde farkındalık ve bilgilendirme faaliyetleri yaparak geçiş sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması önem arz ediyor.