CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "2019 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2019 yılını değerlendiren bir toplantı düzenledi. Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobilinin prototipini milletin takdirine sunduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreci yakından takip etmeyi ve desteklemey...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "2019 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2019 yılını değerlendiren bir toplantı düzenledi. Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobilinin prototipini milletin takdirine sunduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreci yakından takip etmeyi ve desteklemeyi sürdürecek, Türkiye’nin Otomobilini milletimizin hizmetine mutlaka sunacağız.” dedi.

KABİNE ÜYELERİ DE SAHNEDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri sahnede yer aldı. Programa, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeleri de katıldı.

16 BAŞLIKTA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada; Eğitim Öğretim, Sağlık, Adalet, Güvenlik, Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik, Enerji, Tarım ve Orman, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Ekonomi, Ticaret, Sanayi, Savunma Sanayi ve Dış Politika başlıkları altında değerlendirmelerde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yetki ve sorumluluk alanına giren konularda şunları söyledi:

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ: Geçtiğimiz yıl Eylül ayında 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi kamuoyuyla paylaşarak, ‘Milli Teknoloji Hamlemize’ hız verdik. 2022 yılında seri üretime geçecek olan Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobil prototipini 2019’un son günlerinde milletimizin takdirine sunduk.

BEĞENİYLE KARŞILANDI: Türkiye’nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaştık. Tanıtımı yapılan prototipler, hem dizaynı, hem teknik özellikleri itibariyle milletimiz ve sektör tarafından beğeniyle karşılandı. İnşallah bu süreci yakından takip etmeyi ve desteklemeyi sürdürecek, Türkiye’nin Otomobilini milletimizin hizmetine mutlaka sunacağız.

NİSANDA AÇIKLIYORUZ: Katma değeri yüksek ürünlerin yerlileşmesi için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı başlattık. Nisan ayında makine sektöründe desteği hak edenleri açıklıyoruz. Geçtiğimiz yıl 135,9 milyar liralık sabit yatırım için 5 bin 691 teşvik belgesi düzenledik. Yatırım teşvikleri sayesinde toplamda 212 binin üzerinde ilave istihdam oluşturacağız.

BAKANLIK DESTEKLERİ: Ekonomimizin omurgasını oluşturan KOBİ’lerimize, KOSGEB aracılığıyla 2019’da 2,3 milyar liralık destek sağladık. Kalkınma ajansları ve kalkınma idareleri vasıtasıyla sadece geçtiğimiz yıl 2 bin 87 projeye 1 milyar 49 milyon lira kaynak aktardık. Proje Bazlı Destek kapsamına aldığımız ve yatırım tutarı 36,5 milyar lira olan 7 proje, sağlayacağı 7 binin üzerinde ek istihdam yanında, cari açığı azaltmada da önemli katkılar sunacak.


HEDEF 62 BİN İLAVE İSTİHDAM: Son 17 yılda organize sanayi bölgelerinin sayısını 122 ilaveyle 315’e, buralardaki işletme sayısını 42 bin ilaveyle 53 bine, istihdamı da 1,5 milyona yakın ilaveyle 1,9 milyona yükselttik. Bu yıl 7 yeni organize sanayi bölgesi ve 5 sanayi sitesini daha hizmete açarak, 25 bin kişiye istihdam imkânı oluşturacağız. 2019 yılında ülkemizin çeşitli bölgelerinde 7 ayrı organize sanayi bölgesinin altyapılarını tamamladık. İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Mardin, Çanakkale, Trabzon, Adana ve Ankara illerinde ilan ettiğimiz 12 endüstri bölgesinde yaklaşık 45 milyar lira yeni yatırımla 62 bin ilave istihdam hedefliyoruz.

MİLLİ UZAY PROGRAMI İLAN EDİLECEK: 2020 yılının ilk yarısında Adana-Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde ilk özel sektör yatırımlarını başlatıyoruz. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile ilk etapta 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacıyı ülkemize getirdik. Yirmi yıllık hayalimiz olan Türkiye Uzay Ajansını 2018 Aralık ayında kurduk. Milli Uzay Programını ise bu yılın ilk yarısında ilan ediyoruz.

TEKNOFEST GAZİANTEP’TE: Geçtiğimiz 17 yılda bin 229 AR-GE merkezi ile 361 tasarım merkezini hayata geçirdik. Teknopark sayımızı 5’ten 85’e çıkardık. Muğla Teknokent ve Sağlık Bilimleri Teknokent’i bu yılın ilk yarısında faaliyete geçiriyoruz. Geçtiğimiz yıl TÜBİTAK aracılığıyla, özel sektörün 3 bin 427 AR-GE projesine 700 milyon liraya yakın hibe desteği sağladık. İkincisini düzenlediğimiz TEKNOFEST, 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle, 2019’da dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Tüm milletimizi saran teknoloji ve yenilikçilik coşkusu TEKNOFEST’i, bu yıl Gaziantep’te yapıyoruz.

TÜBİTAK’A İKİ YENİ ENSTİTÜ: Sahip olduğumuz büyük verinin işlenmesi, bilgiye ve ekonomik değere dönüştürülmesi amacıyla TÜBİTAK bünyesinde Yapay Zekâ Enstitüsü kurduk. Bu yıl Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli sinyal istihbarat platformunun sistem kabul testlerini başlatıyoruz. 2019’da üçüncü bilim seferimizi gerçekleştirerek, geçici bilim üssümüzü Antarktika’ya kurduk ve Kutup Araştırmaları Enstitümüzü hayata geçirdik. Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferini bu yılın ilk yarısında gerçekleştireceğiz.

BAKANLARLA SALONDAKİLERİ SELAMLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından sahnede bulunan kabine üyeleriyle birlikte el ele tutuşarak, salondakileri selamladı.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/