ÇIĞIR AÇICI YENİLİKLER TEKNOFEST'TE TOHUMLANACAK

“Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla yola çıkan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, üçüncü gününde de büyük bir heyecanla Gaziantep’te devam etti. 21 farklı kategoride 100 bin teknoloji tutkununun yarıştığı festivale katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törenle der...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ÇIĞIR AÇICI YENİLİKLER TEKNOFEST'TE TOHUMLANACAK

“Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla yola çıkan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, üçüncü gününde de büyük bir heyecanla Gaziantep’te devam etti. 21 farklı kategoride 100 bin teknoloji tutkununun yarıştığı festivale katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törenle dereceye giren yarışmacılara ödüllerini verdi.

Erdoğan'ın konuşması ‘manifesto’ gibiydi:

"Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak.” dedi.

STANTLARI ZİYARET ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde Gaziantep’te gerçekleştirilen TEKNOFEST, üçüncü gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Festivalin gerçekleştirildiği Ortadoğu Fuar Merkezi’ndeki stantları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin projelerine ilişkin bilgi aldı. Öğrencilerin talebi üzerine projelere imza attı, hatıra fotoğrafı çektirdi.

ANADOLU’DAKİ İLK DURAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, TEKNOFEST’in Anadolu’daki ilk durağının Türkiye’nin insani ve ekonomik tüm güzelliklerini bünyesinde barındıran Gaziantep’te olduğunu belirterek, “Teknoloji güneşi Doğu’dan yükseliyor’ teması ile Gaziantep’ten yükselen heyecana ortak olmak istedik.” ifadelerini kullandı.

AZİM VE KARARLILIĞIN GÖSTERGESİ

Covid-19 pandemisi sebebiyle festivalin daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildiği anlatan Erdoğan, “Ancak bu durum TEKNOFEST heyecanının, ülkemizi ve gençleri sarmasına engel teşkil etmedi. Bu manzara, sizlerin azmini ve kararlılığını, hiçbir virüsün, engelin ve tehdidin durduramayacağını gösteriyor.” dedi.

84 FARKLI ÜLKE

TEKNOFEST’e bu yıl 81 ilin yanı sıra, 84 farklı ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin yarışmacının başvurduğunu anımsatan Erdoğan, “Bu tablo, özgün fikirler geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı bulabileceğini söylüyor.” diye konuştu.

TEKNOLOJİNİN EN BÜYÜK SERMAYESİ

Teknolojinin en büyük sermayesinin üretken zihinler olduğunu anlatan Erdoğan, “Yapay zeka, blok zincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep yoktur. Teknolojinin en büyük sermayesi; üretken zihinlerdir. Diğer her şey bunun ardından gelir.” ifadelerini kullandı.

“YETER Kİ HAYAL EDİN”

Erdoğan, teknolojinin giderek çeşitlenen devasa bir dünya olduğunu anlatarak, “Bu dünyada herkese yer var. Yeter ki hayal edin. Hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçin, çok çalışın ve azminizi asla kaybetmeyin.” şeklinde konuştu.

YERLİ VE MİLLİ

Teknolojinin yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesinin şart olduğuna işaret eden Erdoğan, “Sizler hayallerinizde ısrarcı olursanız, geleceğin teknolojilerinin Türk Malı damgası ile tasarlanıp üretileceğine inanıyorum.” dedi.

GENÇLERE SESLENDİ

Gençlere seslenen Erdoğan, “Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için; tasarlayan, üreten, geliştiren, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı bulunuyor. Türkiye’nin size, gayretlerine, enerjinize, vizyonunuza ihtiyacı var.” dedi.

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİNİ AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve T3 Vakfı destekleriyle kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne canlı bağlanarak, Türkiye’nin 30 ilindeki Deneyap Atölyesi’nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi.

ÖĞRENCİLERLE HATIRA FOTOĞRAFI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde festivale katılan bazı öğrencilerle stantların bulunduğu alanı ziyaret etti. Öğrenciler Erdoğan’a, stantlar ve çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Türk bayrağı hediye edilen Erdoğan, öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi.

PROJELERİ İNCELEDİ

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin projelerini inceleyen Erdoğan, öğrencilerin talepleri üzerine ödül kartları ile festival kapsamında hazırlanan ve aralarında "Mavi Vatan" ismi verilen bir projenin de bulunduğu roketleri imzaladı.

Akıllı ulaşım ve diğer sistemlere yönelik projeler hakkında da bilgi alan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan bir öğrenciyle görüntülü konuştu ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Öğrenci Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

KİMLER KATILDI?

Festival kapsamında düzenlenen programda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, T3 Vakfı Müvetelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da hazır bulundu.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/