BİLİME KATKI VEREN İSİMLER BELLİ OLDU

Yaptıkları araştırmalarla bilime katkıda bulunmuş bilim insanlarına verilen TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik ödülleri açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kurduğumuz bilim merkezleriyle, düzenlediğimiz fuar ve yarışmalarla, sağladığımız burslarla, oluşturduğumuz yenilikçi p...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
BİLİME KATKI VEREN İSİMLER BELLİ OLDU

Yaptıkları araştırmalarla bilime katkıda bulunmuş bilim insanlarına verilen TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik ödülleri açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kurduğumuz bilim merkezleriyle, düzenlediğimiz fuar ve yarışmalarla, sağladığımız burslarla, oluşturduğumuz yenilikçi programlarla her zaman akademinin yanındayız.” dedi.

3 bilim ve 14 teşvik ödülüne hak kazanan bilim insanları için 28 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde TÜBİTAK - TÜBA Bilim Ödülleri Töreni düzenlenecek. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başarılı bilim insanlarına ödüllerini verecek.

Bakan Varank, TÜBİTAK 5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na katıldı. Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki çalıştayda bir konuşma yapan Bakan Varank, 2021 TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ni kazanan isimleri açıkladı

KUTUP ARAŞTIRMALARINDAN İBARET DEĞİL

TÜBİTAK 5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’nda konuşan Bakan Varank, Türkiye’nin bilim, Ar-Ge ve yenilik ekosistemine olan desteklerinin kutup araştırmalarından ibaret olmadığının altını çizerek “Kurduğumuz bilim merkezleriyle, düzenlediğimiz fuar ve yarışmalarla, sağladığımız burslarla, oluşturduğumuz yenilikçi programlarla her zaman akademinin yanındayız.” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ KÜLLİYEDE

Bakan Varank, TÜBİTAK Bilim, Özel Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ne ilişkin 2021 yılı değerlendirmelerini tamamladıklarını ifade ederek ödül alan isimleri açıkladı. Ödül kazanan bilim insanlarını tebrik eden Varank, “Hocalarımız 28 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek törenle ödüllerini bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden alacaklar.” dedi.

Varank’ın açıkladığı 3 bilim, 14 teşvik ödülü almaya hak kazanan başarılı bilim insanları şöyle:

İŞTE BİLİM ÖDÜLLERİ

Prof. Dr. Jale Yanık (Temel Bilimler)

Prof. Dr. İdil Arslan Alaton (Mühendislik Bilimleri)

Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik (Mühendislik Bilimleri)

TEŞVİK ÖDÜLLERİ

Dr. Mehmet Selim Hanay (Temel Bilimler)

Prof. Dr. Murat Kurudirek (Temel Bilimler)

Dr. Selçuk Yerci (Mühendislik Bilimleri)

Doç. Dr. Hale Özgün Erşahin (Mühendislik Bilimleri)

Doç. Dr. Bekir Akgöz (Mühendislik Bilimleri)

Prof. Dr. Elif Sertel (Mühendislik Bilimleri)

Dr. Arif Engin Çetin (Mühendislik Bilimleri)

Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar (Sağlık Bilimleri)

Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ (Sağlık Bilimleri)

Doç. Dr. Muhammed Talha Çiçek (Sosyal Bilimler)

Doç. Dr Tilbe Göksun Yörük (Sosyal Bilimler)

Prof. Dr. Burcu Özcan (Sosyal Bilimler)

Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı (Sosyal Bilimler)

Doç. Dr. Recep Ulucak (Sosyal Bilimler)