BİLİM İNSANLARI İLE BÜYÜK BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleriyle bir araya geldi....

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
BİLİM İNSANLARI İLE BÜYÜK BULUŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni için geldiği TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde yeni açılan tesislerde incelemelerde bulundu.

Erdoğan daha sonra, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

Toplantıya katılan bilim insanları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yaklaşık 6 ay önce başlatılan yerli ve milli ilaç üretimine yönelik gelişmeleri anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kabine Toplantısı'nda konunun gündeme getirilmesi talimatını verdi.

Toplantıda, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün koordinasyonluğunda, Kovid-19 Türkiye Platformu altında tedavi odaklı 10 ilaç geliştirme projesi ve bağışıklık kazanılmasına yönelik 8 aşı geliştirme projesi olmak üzere 18 proje yürütüldüğü belirtildi.

Platformda 3 ilaç moleküler modelleme, 2 yerli sentetik ilaç, sentez ve üretimi, 2 konvalesan plazma, 3 rekombinat nötralizan antikor ve 8 farklı aşı adayı bulunduğu kaydedilen toplantıda, platformda 167 STAR Bursiyeri dahil olmak üzere 436 araştırmacının çalıştığı vurgulandı.

Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütünün listesinde yerli aşı geliştiren ülkeler arasında ABD ve Çin'in ardından 3. ülke olarak yer aldığı da ifade edildi.

Görüşmede, küresel salgının Türkiye sınırlarına girmeden önce, ocak ayı sonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında ilk toplantısını yaptığı belirtildi. O günden bugüne yapılan çalışmaların ele alındığı görüşmede, Kovid-19’a karşı geliştirilecek aşı ve ilaç çalışmalarına verdiği destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür edildi.

TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında başlatılan aşı ve ilaç çalışmalarında görev alan 50’ye yakın bilim insanıyla buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, TBMM eski başkanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/