BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME MERKEZİ'NİN AÇILIŞI YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Teknoloji tabanlı girişimlerde çok büyük bir potansiyelimiz var. 2023 Stratejimize koyduğumuz en az 10 Turcorn, yani bir milyar dolar üzerinde değerlemeye sahip Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil." dedi....

5 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME MERKEZİ'NİN AÇILIŞI YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Teknoloji tabanlı girişimlerde çok büyük bir potansiyelimiz var. 2023 Stratejimize koyduğumuz en az 10 Turcorn, yani bir milyar dolar üzerinde değerlemeye sahip Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil." dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nin (BTM) Fulya'daki üç bin metrekarelik yeni yerleşkesinin açılışı, Bakan Varank ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Törendeki konuşmasında, BTM'nin, pek çok startupun başarısında söz sahibi olacağına olan inancını dile getiren Varank, bakanlık olarak merkezin kurulmasında aktif rol oynadıklarını söyledi.

Proje bütçesinin yüzde 75'inin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından karşılandığını bildiren Varank, şunları kaydetti:

"Biz girişimciliği desteklerken, sadece bireysel girişimciye odaklanmıyor, girişimciliği bir ekosistem olarak ele alıyoruz. Çünkü bu ekosistemin gücü, kalkınma hızını doğrudan etkiliyor. Buradan hareketle, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizin temel politika bileşenlerinden birini girişimcilik olarak belirledik. Türkiye girişimcilik alanında, özellikle de teknoloji tabanlı işlerde, büyük bir potansiyele sahip. Fikirlerini ekonomik değere dönüştürmeyi başarmış çalışkan girişimcilerimiz var."

Bakan Varank, sundukları desteklerle girişimcilerin yanında olduklarının ve olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Katkıları hakkında bilgi veren Varank, bu desteklerin içinde yer alan "TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı" sayesinde geçen sene gençlerin, 26 milyon TL destekten yararlandıklarını kaydetti. Varank, programın 2020 çağrısının hala açık olduğunu anımsatarak, 28 Şubat'a kadar başvurulabileceğini duyurdu.

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEK SOMUT ADIMLARIMIZ OLACAK

KOSGEB'in verdiği destek ve eğitimler hakkında gençlere bilgi veren Varank, yakın zamanda biri bölgesel kalkınma diğeri de teknoloji ve inovasyon alanında olmak üzere iki yeni fon kurduklarını hatırlatırken toplamda 750 milyon liralık bu fonlarla, firmalara uzun vadeli sermaye desteği sağladıklarını söyledi.

Varank, bu mekanizmayla işletmelerin, faiz yükü altında ezilmesini engellemek istediklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önümüzdeki dönemde, Girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirecek somut adımlarımız olacak. Ekosistemde yer alan tüm paydaşların faydalanması için Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve İnternet Sitesi'ni kuruyoruz. Bu platformda yatırımcılar tanıtılacak ve girişimcilerin kullanabileceği kaynaklar hakkında bilgiler yer alacak. Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi uygulamaları geliştirmek istiyoruz. Girişimlerin başlangıç aşamasından, ölçeklenme aşamasına geçişlerinin daha sıkı takipçisi olacağız. Bu noktada özellikle, küreselleşme iddiası olan derin teknoloji tabanlı girişimleri pozitif ayrıştıracağız."

MELEK YATIRIMCI SAYISINI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Varank, finansman kaynaklarını çeşitlendirmek için, melek yatırımcı sayısı ve etkinliğini artıracaklarını, kitlesel fonlamanın kullanımını yaygınlaştıracaklarını aktardı.

Teknoloji tabanlı girişimlerde Türkiye'nin çok büyük bir potansiyeli olduğuna dikkati çeken Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Dolayısıyla 2023 Stratejimize koyduğumuz en az 10 Turcorn, yani bir milyar dolar üzerinde değerlemeye sahip Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil. Teknolojiyi odağına alan, ölçeklenebilir bir iş modeli olan ve küresel piyasaları hedefleyen her girişim aslında büyüme fırsatına sahip. Başarının gerçekleşmesi ve sürdürülebilirliği için, size güvenen insanların, yani size yatırım yapanların varlığı burada önem kazanıyor. Halihazırda, ülkemizde girişimciliği yüzde 90 oranında kamu destekliyor. Ancak bu, sağlıklı bir durum değil. Özel sektörün de bu alana daha fazla yönelmesi, ilgi göstermesi, risk alması, yatırım yapması lazım. İki yönlü bir mekanizmayı etkin şekilde işletmeliyiz."

Varank, bir taraftan girişimcilerin kendisini daha iyi anlatması, yurt içi ve yurt dışından yatırım çekmeye odaklanması gerektiğini, diğer taraftan da özel sektörün, girişim sermayedarlığına yönelmesi, keşfedilmemiş potansiyeli ekonomiye kazandırması gerektiğini söyledi.

Melek yatırımcılar ve risk sermayedarlarının daha fazla ön plana çıkması gerektiğini vurgulayan Varank, kamu olarak desteklere devam edeceklerini dile getirdi.

Varank, ekonomik görünümün canlanmaya devam ettiğini belirterek, "Geçen senenin üçüncü çeyreğinden itibaren yeniden büyüme eğilimine girdik. Faizler düşüyor, iç talep güçleniyor. Sanayi üretimi ve ekonomiye olan güven artıyor. İhracat rakamları yükseliyor, yani dış talep cephesi de kuvvetli. 2020 yılında büyüme çok daha fazla hız kazanacak.” dedi.

İTO Başkanı Avdagiç, göreve geldikleri günden bu yana Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'ne ağırlık verdiklerini belirterek, Türkiye'nin sıçrama yapmasının ancak girişimci fikirlerine sahip çıkmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Türkiye'nin beyinlerine sahip çıkılması, onların geliştirilmesi ve önlerinin açılması gerektiğini belirten Avdagiç, "Bunu yapabilirsek, yenilikçi fikirlerin endüstriye hızla etki ettiği bir çağda, bizim büyük bir başarı ortaya koymamız mucize değildir. Biz de özel sektörün en büyük meslek örgütü olarak Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ile bu konuda, üzerimize düşeni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

KENDİSİNE TWİTTER'DAN "BOY ŞAKASI" YAPAN ÖMER İLE BULUŞTU

Bakan Varank konuşmasından sonra sahneye, Türkiye'nin Otomobili tanıtım töreninden önce üstü branda ile kapalı araçların ortasında çektirdiği fotoğrafa twitterden "Umarım Mustafa Varank'ın boyu kısadır." şeklinde yorum yapan Ömer Aslan'ı çağırdı.

Ömer'le şakalaşan Varank, "Senin boyun da benimkinden uzun değilmiş, aynı sayılırız, espri anlayışımız uzun." esprisi yaptı.

Twitterde Ömer'in twitine Varank, "Boyum zaten kısa da, böyle temenni mi olur ya :(" şeklinde yanıt vermişti.

Varank, konuşmasının ardından girişimcilerin proje sunumlarını izledi.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/