AŞI VE İLAÇ İÇİN 18 MİLYON LİRALIK FON

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı ve ilaç geliştirmeye yönelik 14 projenin yaklaşık maliyetinin 18 milyon lira olduğunu kaydederek, "Araştırma bütçemizin tamamını bu işler için harcayabiliriz. Fon ve süreçleri hızlandırma açısından araştırmacıla...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
AŞI VE İLAÇ İÇİN 18 MİLYON LİRALIK FON

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı ve ilaç geliştirmeye yönelik 14 projenin yaklaşık maliyetinin 18 milyon lira olduğunu kaydederek, "Araştırma bütçemizin tamamını bu işler için harcayabiliriz. Fon ve süreçleri hızlandırma açısından araştırmacılarımızın önünde hiçbir engel yok, yeter ki sonuç alsınlar." dedi.

Türkiye’nin maske ve tulum üretimi için malzeme sıkıntısının olmadığına dikkati çeken Varank, “Sağlık personellerinin kullandığı ‘N95, N99’ dediğimiz profesyonel maskelerin filtrelerini seri üretecek kabiliyete sahip firmalarımız var.” açıklamasında bulundu.

AŞI VE İLAÇ ÇALIŞMALARI

Varank, NTV ve 24 TV canlı yayınında, Covid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları anlattı. Covid-19'a yönelik aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları konusunda bakanlığın bağlı kuruluşu TÜBİTAK koordinasyonunda çalışmalar yürütüldüğünü belirten Varank, "24 üniversite, 8 kamu Ar-Ge birimi, 8 özel sektör kuruluşu ve 100'lerce araştırmacı COVID-19 Platformu altında projelerini yürütüyor. Bunun içinde 7 aşı geliştirme, 7 kimyasal ve biyoteknoloji ilaç geliştirme projesi var. Şu anda desteklediğimiz 14 projenin yaklaşık maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz. Araştırma bütçemizin tamamını bu işler için harcayabiliriz. Fon ve süreçleri hızlandırma açısından araştırmacılarımızın önünde hiçbir engel yok, yeter ki sonuç alsınlar." ifadelerini kullandı.

KISA SÜREDE NETİCE

Bakan Varank, araştırmacılara 9 ay-1 sene gibi kısa sürede netice alınabilecek projelere odaklanmaları yönünde çağrıda bulunduklarını belirterek, bu süreçte ihtiyaç duyulabilecek, stajyer ve doktora öğrencilerinin de TÜBİTAK MAM’da istihdam edilerek araştırma gruplarının hizmetine sunabileceklerini kaydetti.

MASKE ÜRETİMİ

Türkiye’de günlük 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş imalatının olduğunu kaydeden Varank, “Hammadde açısından Türkiye’de hiçbir problem yok. Türkiye’de maske üreticilerinin kapasitelerinin de yeterli olduğunu görüyoruz. Fırsatçılardan dolayı şikayetlerle karşılaşıyoruz. Haksız fiyat artışı tespit edilen 198 firmaya, 10 milyon liranın üzerinde ceza kesilmiş.” diye konuştu.

Türkiye’nin maske ve tulum üretimi için malzeme sıkıntısının olmadığını belirten Varank, “Sağlık personellerinin kullandığı ‘N95, N99’ dediğimiz profesyonel maskelerin filtrelerini seri üretecek kabiliyete sahip firmalarımız var.” açıklamasında bulundu.

ÜRETİM SÜRDÜRÜLMESİ

Temel ihtiyaç maddeleri, enerji gibi kritik sektörlerde hayatın devam etmesi için üretimin sürdürülmesi gerektiğine dikkati çeken Varank, 7 maddelik uygulama listesinin üretim faaliyeti gösteren kuruluşlara gönderildiğini ifade etti.

KOSGEB’İN GERİ ÖDEMESİZ FAİZ DESTEĞİ

Varank, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KOSGEB'in geri ödemesiz faiz desteği limitinin 10 katına çıkarılmasına ilişkin karara değinerek, "Bu süreçte KOBİ'lerimizi ihtiyaç duyması halinde onlara kullandıracağımız destek limitlerini 300 bin liradan 3 milyon liraya çıkardık. Türkiye'deki koster filosu yaşlanmış durumda. Lojistiğin ne kadar önemli olduğu yeni gelişmelerle görüyoruz. Bu desteği koster filosunun yenilenmesi için kullandırmak istiyoruz." diye konuştu.

NTV Özel Röportajı :https://youtu.be/nWydycyJvTg

24 TV Özel Yayını : https://youtu.be/udaQYWPzEwo

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/