AŞI ÇALIŞMALARI KOORDİNASYON TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dünyayı sarsan Koronavirüs aşısına odaklandı. Aşı Çalışmaları Koordinasyon Toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz.” dedi....

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
AŞI ÇALIŞMALARI KOORDİNASYON TOPLANTISI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dünyayı sarsan Koronavirüs aşısına odaklandı. Aşı Çalışmaları Koordinasyon Toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz.” dedi.

BİLİM İNSANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Bakan Varank, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilmesi planlanan aşı konusunda TÜBİTAK enstitüleri, ulusal araştırma merkezleri, araştırma altyapıları ve üniversitelerden bilim insanlarıyla ikinci kez toplantı yaptı. Aşı geliştirme alanında Türkiye’de yürütülen faaliyetlerin ele alındığı toplantıda, ilerleyen dönemde atılacak adımlar değerlendirildi.

KİMLER KATILDI?

Toplantıya Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ercüment Karasulu katıldı.

Toplantıda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Şaban Tekin, Hivda Ulbegi Polat, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu’ndan Mustafa Ay, Tuğçe Ersöz ile Haşim Toslak yer aldı.

Toplantıda ayrıca, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nesrin Özeren ile Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ismet Gürhan da hazır bulundu.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Bakan Varank, özetle şunları söyledi:

TEYAKKUZ HALİNDEYİZ: Koronavirüs tehdidine karşı ilk günden itibaren teyakkuz halindeyiz. Sağlık Bakanlığımız tam bir seferberlik halinde bu salgın riskini kontrol altında tutmak için çalışıyor. Sağlık çalışanlarımız büyük bir öz veriyle gayret gösteriyorlar. Bu anlamda bilim insanlarımız da kapasite ve yeteneklerini, bu global tehdidi yenmek için kullanıyor.

YOĞUN AŞI MESAİSİ: Aşı ve tanı kiti geliştirme konusundaki ilk toplantımızı 31 Ocak tarihinde, yani bu virüs sadece Çin sınırları içindeyken yapmıştık.O günden bu yana üniversitelerimiz ve araştırma altyapılarımız aşı geliştirme ve bu virüsle mücadele alanında daha odaklı, yoğun bir mesainin içine girdi. Bakanlığımız da bu araştırma geliştirme projelerini TÜBİTAK aracılığıyla fonluyor ve koordine ediyor.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORLAR: Daha önce TÜBİTAK Araştırma Programlarıyla, Biyoteknolojik İlaç ve Aşı konusunda 98 projeyi hayata geçirdik. Üniversitelerimiz, kamu kurumlarımız ve özel sektör sağladığımız kaynaklardan faydalandı. Yine Teknoloji Yenilik ve Destek Programları vasıtasıyla Biyoteknolojik İlaç ve Aşıyla ilgili 13 firmanın 24 farklı projesini destekledik. Enstitülerimiz ve Araştırma Altyapılarımız gece gündüz demeksizin çalışıyorlar. Türkiye’de çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız. Bugünkü toplantıyı, ilk toplantı sonrası gelişen fikirlerin ve çalışmaların takibi ile koordinasyonu için yapıyoruz. Spesifik olarak aşıya odaklandık. Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz.

BAKANLIKLARIMIZ YEKVÜCUT: Salgın tehdidine karşı sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bakanlıklarımız yekvücut oldu. Oldukça hızlı ve etkin karar alabilen bir koordinasyon mekanizmasına sahibiz. Vatandaşlarımızın gönlü lütfen müsterih olsun. Ama bireysel önlemlerini ihmal etmesinler. Altını çizerek tekrar vurgulamak istiyorum ki vatandaşlarımız resmi açıklamalar dışında hiçbir kaynağa itibar etmesinler.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248