ANTARKTİKA BİLİM SEFERİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

Türkiye'nin Antarktika'ya düzenleyeceği 4'üncü bilim seferi için geri sayım başladı. 9 Şubat'ta başlayacak sefer öncesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi'nde 24 kişilik ekibe "hayatta kalma" eğitimi verildi. Eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını alan katılımcılar, Beyaz Kıta Antarktika'da str...

4 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ANTARKTİKA BİLİM SEFERİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

Türkiye'nin Antarktika'ya düzenleyeceği 4'üncü bilim seferi için geri sayım başladı. 9 Şubat'ta başlayacak sefer öncesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi'nde 24 kişilik ekibe "hayatta kalma" eğitimi verildi. Eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını alan katılımcılar, Beyaz Kıta Antarktika'da stratejik ve önemli bölgelerde, başta iklim değişikliği ve deniz araştırma çalışmaları olmak üzere 15 farklı alanda bilimsel çalışma gerçekleştirecek.

DANIŞMAN ÜLKE STATÜSÜ

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleştirilecek 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile Türkiye, gözlemci olarak bulunduğu Antarktika Anlaşmalar Sistemi'nde "danışman ülke" statüsüne geçme hedefine bir adım daha yaklaşacak.

SERTİFİKALARINI ALDILAR

Yolculuk süresi ve görevleri sırasında karşılaşabilecekleri tehlikeli durumlar ve çözümleri konusunda bilgilendirilen ekip, eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazandı.

OLASI HER RİSK VE DETAY DÜŞÜNÜLDÜ

Gerçekleştirilen eğitimler kapsamında, Antarktika’ya sefer deneyimi olan alanında uzman kişilerin önderliğinde tüm ekibe denizde canlı kalabilme, yangın önleme, yangınla mücadele, denizde iletişim kurma ve temel ilk yardım bilgileri aktarıldı. Eğitim kapsamında en kötü senaryo düşünülerek 'gemiyi terk' tatbikatı da gerçekleştirildi. Geminin botlarının gemiden indirilişi ve çarmıh adı verilen ip merdivenlerle gemiye iniş ve çıkışlarının tatbikatını da yapan ekip, yaralanmalara müdahale konusunda da bilgilendirildi.

ADAYA DEMİRLEYECEKLER

Hayatta kalma eğitimlerini tamamlayarak görev için hazır hale gelen 24 kişilik ekip 9 Şubat Pazar günü THY Sponsorluğunda önce Brezilya’ya uçacak, ardından Şili’den gemiye katılacak. Ekip, gemi ile Geçici Türk Bilim Kampı’nın konuşlandığı Horseshoe Adası’nda demirleyerek, helikopter ve botlarla çalışmalarını yapacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli deniz tabanı haritalandırma çalışması yapacak, bilim insanları Horseshoe adası ve kıyılarından mikroskobik su yosunları toplanacak ve bulgular biyoteknolojik açıdan değerlendirecek.

FATMA ŞAHİN DE EŞLİK EDECEK

Antarktika’ya gidecek bilim ekibine, Antarktika’nın Güney Shetland takım adalarından King George Adası’na kadar, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de eşlik edecek. Eğitimin önemine işaret eden Şahin, "Bizim ülke olarak orada olmamız orada olmamız, bilim üssümüzü kurmamız lazım. Yüksek teknolojiye geçmek istiyoruz. Liderlik çok önemli, kadın liderlik burada çok önemli. Bu ekibe de bir kadın liderlik yapıyor, biz onun öğrencisiyiz, onunla onur duyuyoruz." dedi.

15 FARKLI KONUDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA

  1. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ekibi, görev yerine ulaştıktan sonra başta iklim değişikliği olmak üzere 15 farklı konuda bilimsel araştırma yapacak. Proje kapsamında, günümüzün en önemli çevre sorunu olarak kabul edilen küresel iklim değişikliğinin izlenmesine yardımcı olacak bilimsel çalışmaların yapılması da hedefleniyor.

KITADA EV SAHİBİ TARAF

Antarktika seferi öncesi konuyu değerlendiren Türk Antarktika Bilim Seferleri Koordinatörü ve TÜBİTAK MAM KARE Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy, "9 Şubat-20 Mart 2020 tarihleri arasında tamamlanması planlanan seferde 22 Türk araştırmacının yanı sıra 2 yabancı araştırmacı konuk edilecek ve Türkiye ikinci defa kıtada ev sahibi taraf olacak. Seferden elde edilecek veriler ve sonuçlar, uluslararası araştırmalarda yer edinecek ve Türkiye’nin ismi gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarla anılacaktır. " diye konuştu.

TÜBİTAK MAM KOORDİNASYONUNDA

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesindeki 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, Harita Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilecek.

SAHA ÇALIŞMALARI

Türk Antarktika Bilim Sefer Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, bilim ekibinin yapacağı saha çalışmaları hakkında bilgi vererek, "Küresel konumlandırma sisteminin, bölgede yersel doğruluğunu arttırmak için toplam ağırlıkları 4 tona yakın olan 3 adet GNSS istasyonunun kurulumunu gerçekleştireceğiz. Jeoloji, atmosfer, biyoloji alanlarında çok kıymetli projeler için örnekler toplanacak ve ölçümler yapılacaktır. Hastane gibi temel ihtiyaçlardan çok uzak olan Antarktika kıtasına gerçekleştirilecek olan seferde, bir tıp doktoru da ekibin sağlığından sorumlu olacak." açıklamasında bulundu.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/