ANGOLA İLE İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞİYOR

Türkiye ile Angola arasında biri yatırımlar diğeri KOBİ’ler bağlamında iki anlaşma imzalandı. İki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirecek imzaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Angola Ekonomi ve Planlama Bakanı Sergio de Sousa Mendes dos Santos attı. ...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
ANGOLA İLE İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞİYOR

Türkiye ile Angola arasında biri yatırımlar diğeri KOBİ’ler bağlamında iki anlaşma imzalandı. İki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirecek imzaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Angola Ekonomi ve Planlama Bakanı Sergio de Sousa Mendes dos Santos attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun nezaretindeki imza töreni öncesinde Bakan Varank, Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Victor Francisco ile bir görüşme gerçekleştirdi.

RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

ANLAŞMALAR İMZALANDI

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile Angola Ekonomi ve Planlama Bakanı Santos, iki ayrı anlaşmaya imza attı.

KOBİ’LERE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angolalı mevkidaşı Lourenço’nun nezaretinde önce KOSGEB ile Angola Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Ulusal Enstitüsü (INAPEM) arasında mutabakat zaptına imzalar atıldı.

YATIRIMLARIN TEŞVİKİ ANLAŞMASI

Daha sonra da iki bakan, Türkiye ve Angola arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nı imza altına aldı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

İmza töreninin sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angolalı konuğu onuruna akşam yemeği verdi.

FRANCİSCO İLE GÖRÜŞME

Bu arada Bakan Varank, Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Francisco ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir görüşme gerçekleştirdi. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’un da hazır bulunduğu görüşmede çeşitli alanlarda iş birliği imkanları masaya yatırıldı.

İLK ÜST DÜZEY ZİYARET

Lourenço’nun Türkiye programı, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor. Ziyaret kapsamında Türkiye-Angola ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınıyor.

OPEC DÖNEM BAŞKANI

Angola, OPEC ve Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu Dönem Başkanlıklarını yürütüyor. Görüşmelerde Afrika başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler değerlendiriliyor.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/