AKILLI ŞEHİRLER KONGRESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmaz. Bizim hem akıllı hem medeniyet sembolü şehirlere ihtiyacımız var.” dedi....

5 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
AKILLI ŞEHİRLER KONGRESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmaz. Bizim hem akıllı hem medeniyet sembolü şehirlere ihtiyacımız var.” dedi.

ÇAĞIN ÖTESİNE GEÇEMEYEN ŞEHİRLER

Akıllı şehir teknoloji uygulamalarının yaygınlaştırılması ve belediyelerde hizmet sunum standartlarının yükseltilmesinin amaçlandığı Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çağının ötesine geçemeyen şehirlerin bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkum olduğunu belirtti.

YENİ İHTİYAÇLARA UYGUN YATIRIMLAR

Erdoğan, şehirlerde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacaklarını, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceklerini ifade ederek, "Yaşlı, kadın, çocuk, engelli dostu olmayan günün 24 saati sokaklarında huzurun kol gezmediği bir şehir akıllı olsa ne olur, olmasa ne olur." diye konuştu.

İKİSİNİ BİRLİKTE BAŞARMALIYIZ

Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmayacağını kaydeden Erdoğan, “Kapı komşusunun halini bilmeyen, sokağından, semtinden, mahallesinden bihaber insanlarla dolu bir şehir ruhunu kaybetmiş demektir. İşte bunun için bizim hem akıllı hem medeniyet sembolü şehirlere ihtiyacımız vardır. Bu ikisini birlikte başarmadan şehirlerimize hakkıyla hizmet etmiş olamayız." dedi.

AKILLI ŞEHİR ÇALIŞMALARI

Erdoğan, Türkiye olarak, kendi akıllı şehir stratejilerini geliştirmek için çalışmalara başladıklarına işaret ederek, "İlk olarak 2003-2023 Milli İlim ve Teknoloji Politikaları Strateji Belgesi'nde yer bulan akıllı şehir çalışmalarını bugün artık oldukça ileri bir düzeye getirdik. Mesela 11'inci Kalkınma Planımızda bu konuda kapsamlı bir yol haritasına yer verilmiştir. Aynı şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 2020-2023 Milli Akıllı Şehirler Strateji ve eylem planını hazırlayarak, ilçe ve il bazlı bir planlama yapmıştır." ifadelerini kullandı.

KİTAPSIZ İŞ YAPMA DEVRİ BİTTİ

Şehirlerde yapılan her yatırımın, atılan her adımın akıllı şehirler stratejisine uygun yapılmasını sağlamakta kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, rastgele, keyfekeder, plansız, programsız, hesapsız, kitapsız iş yapma devrine geri dönüşe izin veremeyeceklerini dile getirdi.

PEK ÇOK ALANDA YENİLİKÇİLİK

Törende bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, belediyecilik ve şehirciliğin bir vizyon meselesi olduğuna dikkati çekerek, akıllı şehirciliğin enerji yönetimi, sıfır atık, perakende ticaret, ulaştırma, güvenlik, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda yenilikçilik sunduğunu ifade etti.

20 TRİLYON DOLARLIK YENİ BİR EKONOMİ

Yapılan son analizlere göre, akıllı şehir çözümlerinin, önümüzdeki 10 yılda en az 20 trilyon dolarlık yeni bir ekonomi oluşturacağına dikkati çeken Bakan Varank, "Dolayısıyla nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zeka, otonom araçlar ve enerji depolama gibi alt teknolojiler de topyekün bir entegrasyonun sağlanması gerekiyor. Farklı alanlardan akan verinin işlenmesi, gerçek zamanlı şekilde şehrin dijital ağına yansıtılması, küçükten büyüğe çok sayıda cihazın birbiriyle konuşması şart." dedi.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ

Varank, şehirlerin akıllı bir geleceğe sahip olması için Ar-Ge ve inovasyonla da buluşması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin Otomobili'nin de akıllı şehir vizyonumuzun tamamlayıcısı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu girişimi sadece bir otomobil projesi olmasından öteye taşıyan elbette beraberinde getirdiği mobilite ekosistemidir." diye konuştu.

YERLİ ÜRÜN ÇAĞRISI

Belediye başkanlarına yerli ürün kullanma çağrısında bulunan Varank, "Kamu yatırımları ve alımlarının oluşturacağı ölçek sayesinde aslında pek çok alanda yerlileşmeyi ve millileşmeyi başarabiliriz. Belediyelerimize diyoruz ki mevzuatta açıkça yazılan yerli malına ilişkin yüzde 15 fiyat avantajını, teknoloji seviyesi yüksek ürünlerde etkin şekilde uygulayın. Yatırımları uzun vadeli planlama ve yerli ürünlerle hayata geçirme konusunda Bakanlığımız ile sanayi iş birliği projelerinde beraber çalışabilir, teknik danışmanlığımızdan en üst seviyede yararlanabilirsiniz." diye konuştu.

YERLİLİK VE MİLLİLİK OLMAZSA OLMAZ

Varank, ihale şartnamelerinde yerli malını dışlayan uygulamalara müsaade edilmemesi uyarısında bulunarak, "Yaptığınız yatırımların aciliyeti olabilir ancak bu durum sizi yerli malı temininden asla uzaklaştırmamalı. Topyekun kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak hep beraber kabul etmeliyiz. Bu iradeyi ortaya koyabilirsek, savunmadaki başarımızı pek çok alanda hayata geçirmemizin önünde hiçbir engel kalmayacak." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ İÇİN ŞARJ İSTASYONLARI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da, 81 ilin valiliğine Akıllı Şehirler Strateji Belgesinin gönderildiğini kaydederek, valilikler, belediyelerle birlikte tüm akıllı şehir uygulamalarını belirlenen öncelik sırasına göre en hızlı şekilde yapılacağını ifade etti. Türkiye’nin Otomobili için şarj istasyonlarının altyapılarının inşa edileceğini belirten Bakan Kurum, yeni yapılacak binalara bu istasyonların entegre edileceğini kaydetti.

ÇEVREYE DUYARLI ŞEHİRCİLİK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Şahin, şehirlerin "akıllı şehir" olmasının bir strateji dahilinde olduğunu belirterek, akıllı şehirlerin liderlik, vizyon, bütçe, vatandaş odaklı çalışma, teknoloji, kültür gibi bileşenlerden oluştuğunu dile getirdi.

AKILLI ŞEHİR MAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Bakanlar Varank ve Kurum, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a akıllı şehirler maketi takdim etti. Erdoğan, daha sonra programa katılan belediye başkanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesinde Akıllı Şehirler ve Belediyeler Sergisi'ni açtı. Açılışa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile belediye başkanları da katıldı.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/