AFYONKARAHİSAR'DA SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ekonomiye olan güvenin arttığını belirterek, "Üçüncü çeyrekte ekonomimiz tekrar büyüme eğilimine girdi. Canlanma bu sene de güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla bu koşullar altında yatırıma, üretime ve istihdama yönelen kazanır." dedi....

5 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
AFYONKARAHİSAR'DA SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ekonomiye olan güvenin arttığını belirterek, "Üçüncü çeyrekte ekonomimiz tekrar büyüme eğilimine girdi. Canlanma bu sene de güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla bu koşullar altında yatırıma, üretime ve istihdama yönelen kazanır." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar'da sanayici ve iş insanlarıyla istişare toplantısında bir araya geldi. Bakan Varank, konuşmasında şunları kaydetti:

RİSK VE FIRSATLAR MASADA: Sanayicilerimizin karşılaştığı risk ve fırsatları masaya yatırıp, yapıcı çözümler getirmek her zaman Bakanlığımızın en temel önceliği oldu. Yatırımlar öncülüğünde katma değerli üretimle büyümek adına imkânlarımızı seferber ettik. Fikirden ürüne, üründen pazara varıncaya dek her aşamada farklı desteklerimiz var. Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde güçlü bir küresel oyuncu yapmanın peşindeyiz.

YATIRIMA YÖNELEN KAZANIR: 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıkladık. Kendimize iddialı hedefler koyduk. Bu hedeflere; Yüksek Teknoloji, Dijital Dönüşüm, Girişimcilik, Beşeri Sermaye ve Altyapı alanlarında atacağımız somut adımlarla ulaşacağız. Tabi bu süreçte başarı için, sizlerin desteği ve işbirliği oldukça önemli. Kaynaklarınızı yeni yatırımlara ve üretime yönlendirmek için çok uygun bir konjonktürdeyiz. Finansman maliyetleri düşüyor, iç talep canlanıyor. Ekonomiye olan güven artıyor. Üçüncü çeyrekte ekonomimiz tekrar büyüme eğilimine girdi. Canlanma bu sene de güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla bu koşullar altında yatırıma, üretime ve istihdama yönelen kazanır.

ÜRETİME TEŞVİK: Sizleri üretime teşvik etmek için daha önce uygulanmamış politikalar geliştiriyoruz. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı bunlardan bir tanesi. Programla yerlileşmeyi merkeze alarak, öncelikli sektörlerdeki ürünleri ülkemizde üreteceğiz. Bu kapsamda ürünlerin; ithalat düzeylerini, cari açık etkilerini, küresel piyasa paylarını ve üretimde mevcut kabiliyetlerimizi detaylı şekilde çalıştık. Öncelikli ürün listeleri oluşturduk.

YENİ ÇAĞRILAR: Makine sektöründe çıktığımız ilk çağrının değerlendirme süreci hala devam ediyor. Önümüzdeki aylarda kimya, ilaç-tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda çağrılara çıkmayı planlıyoruz. Lütfen siz de bu çağrıları yakından takip edin ve programın bir parçası olun. Biz bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor; tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkanı getiriyoruz.

SERMAYE DESTEĞİ: Bir diğer vizyoner politikamız da yeni kurulan Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile Bölgesel Kalkınma Fonu. Bu fonlarla 750 milyon liralık kaynağı teknolojiye, sanayiye, yeniliğe ve inovasyona mobilize edeceğiz. Böylece işletmelere uzun vadeli sermaye desteği sunarken onların faiz yükü altında ezilmelerine engel olacağız. Bahsettiğim bu fonlar KOBİ’lere, yenilikçi işletmelere ve iş kurmak isteyenlere açık. Dolayısıyla fikrim var, ama sermayem yok diyenlere…Buyurun size sermaye diyoruz.

İHRACAT RAKAMLARI: 2019 yılı ihracat rakamları açıklandı. İhracatımız 180 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Ben Afyonkarahisar’ı gelmeden önce inceledim. Türkiye genelinde ihracat 2018’e göre ortalama yüzde 2 artarken, Afyonkarahisar’da bu oran yüzde 6’nın üzerinde gerçekleşmiş. Çelik, çimento-cam, otomotiv, iklimlendirme ve tekstil sektörlerinde ciddi sıçramalar görüyoruz. Artan sektörel çeşitlilik; şehrin sanayi öncülüğünde kalkınması ve istihdam olanaklarının artması açısından son derece sevindirici. Bugüne kadar ilimizde 5.9 milyar liralık sabit yatırımı teşvik ederek, 10 bin vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık.

KOSGEB DESTEKLERİ: 3 bin KOBİ; girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda KOSGEB’ten faydalanıyor. Başvurusu açık olan KOBİ Finansman Destek Programına kısaca değinmek istiyorum. KOBİ’ler için bankalarla oldukça düşük faizli kredi anlaşmaları yaptık. Bu kapsamda KOSGEB; işletme kredilerine 18 aya kadar ve yatırım kredilerine de 36 aya kadar finansman desteği sağlıyor. Bildiğiniz gibi kredi faizlerinde düşüş eğilimi devam ediyor. KOSGEB de bankalarla yaptığı protokolleri yeniledi. Finansman maliyetlerinin tamamını KOSGEB karşılamaya başladı. Yani işletmelerimiz, bu program kapsamında herhangi bir faiz veya kar payı ödemesi yapmaksızın bankalardan kredi kullanabilecekler. Bu destek programımız sürekli başvuruya açık, başvurularınızı bekliyoruz.

YENİ OSB: İlimizde üretim altyapılarına da yatırımlarımız devam etti. 7 OSB’nin altyapılarını tamamladık. Merkez II OSB'nin kamulaştırma aşaması devam ediyor. Ancak; Merkez OSB’nin dışında kalan sanayi bölgelerimizde doluluk oranları maalesef istediğimiz seviyede değil. Merkeze yeni bir OSB kurmak istiyorsunuz, bunu elbette anlıyoruz. Mevcut sanayi bölgelerinden yeterince yararlanmadan, yeni bir OSB kurmak bütçeye ciddi bir mali yük getirecek. Talebinizi aldım, ilgili Genel Müdürüm fizibilitesini çalışacak.

YENİLİĞE YATIRIM: Bir başka talep de Sağlık Endüstri Bölgesi kurulmasına ilişkin. Şunu açık yüreklilikle ifade edeyim. İşin içinde sanayi üretimi ve Ar-Ge çalışmalarının öncü rol oynadığı bir plan varsa, biz Bakanlık olarak desteğimizi sunarız, bundan kuşkunuz olmasın. Afyonkarahisar inovasyon liderliğinde büyüsün diye, şehrimize bir teknopark da kazandırdık. Şundan herkesin emin olması lazım. Yeniliğe yapılan yatırım, orta ve uzun vadede misliyle size geri dönüyor.

NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI: TÜBİTAK Sanayi-Doktora Programının başvuru sonuçlarını açıkladık. İlk defa geçen sene uygulamaya başladığımız bu Programla bir taraftan sanayide ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştiriyoruz. Diğer taraftan da işgücü piyasalarıyla bağlantıyı kuruyoruz. Doktora öğrencilerine aylık 4 bin 500 lira burs veriyoruz. Mezun olduktan sonra da istihdam garantisi sağlıyoruz. Böylece yetişmiş insan gücümüz hiç ara vermeksizin çalışma hayatına atılıyor. İşte bu program ikinci çağrısında rekor talep aldı. Başvuran firma sayısı bir önceki seneye göre yüzde 147 arttı.

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ: Dünyada otomotiv endüstrisi hızla değişirken, Türkiye'nin otomobili projesi ülkemize büyük fırsatlar sunacak. İşte biz de bunun gibi sanayi ve teknoloji projelerini destekleme devam edeceğiz. Savunma sanayinde elde ettiğimiz başarıyı, sanayinin tümüne yayacağız. Bakanlık olarak; gerek Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesiyle, gerekse KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerimizle her zaman yanındayız. Sizlerin bu fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğine inancım tam.  2020 yılı, ekonomide büyüme, istihdam ve başarıların yılı olacak. Hep birlikte Türkiye’yi daha ileriye, hak ettiği yerlere taşıyacağız.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Bakan Varank’a geçen hafta ön gösterim araçları tanıtılan Türkiye’nin Otomobilinin kara kalem çiziminin yer aldığı mermer hediye etti.

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248/