52. ULUSLARARASI KİMYA OLİMPİYATI ÖDÜL TÖRENİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilimin yeni tip...

2 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
52. ULUSLARARASI KİMYA OLİMPİYATI ÖDÜL TÖRENİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilimin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede tek silah olduğunu belirterek, "Kimya ise sahip olduğumuz en güçlü araçtır." dedi.

  1. Uluslararası Kimya Olimpiyatı (IChO 2020) Ödül Töreni, Türkiye'nin ev sahipliğinde ve TÜBİTAK'ın organizasyonunda ilk kez dijital platformlarda çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Bakan Varank, TÜBİTAK'ın sosyal medya hesaplarından yayımlanan törende, Türkiye'nin söz konusu olimpiyata 2011'den sonra ikinci kez ev sahipliği yaptığını ve tüm katılımcıları İstanbul'da ağırlamak isterken, küresel salgın sebebiyle olimpiyatı dijital platformda organize etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Varank, küresel salgından dolayı yaşanan olumsuzluğa rağmen   organizasyonun ruhunu korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, "Mart ayından bu yana gördük ki Kovid-19 küresel salgınına karşı bilim, bu savaşta tek silahımız. Kimya ise sahip olduğumuz en güçlü araçtır. Umarım, heyecanlı, sıkı çalışma ve uykusuz gecelerle dolu son 6 günün tadını çıkarmışsınızdır. Çabalarınız için minnettarız." diye konuştu.

"BİLİM VE TEKNOLOJİDE BÜYÜME KATLANARAK ARTIYOR"

Varank, organizasyona 60 ülkeden katılan 235 lise öğrencisini kutlayarak, "Dünyayı bilim ışığında daha iyi bir yer haline getirme sorumluluğunu üstlenen herkesi tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Bakan Varank, ailelerin ve öğretmenlerin öğrencilerle gurur duyduklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"Bilim söz konusu olduğunda işin sonuna kadar gidin. Sınırlarınız gerçekten gökyüzünün de ötesinde. Bilim ve teknolojide katlanarak artan bir büyüme olduğunu söylemeye gerek dahi yok. Bu büyümenin sonuçlarını hiç kimse bugünden tahmin edemez. Kesin olarak bildiğimiz şey ise bilim, hayatımızı bugün olduğundan çok daha fazla değiştirecek. Kimya, fizik, biyoloji ve matematik gibi temel bilimler de büyümeye devam edecektir. Gözlerinizi bu yolda daima açık tutun ve tutkunuzu takip edin ve elbette kendinizi hem bilimsel hem de sosyal olarak eğitin."

60 ÜLKEDEN 235 YETENEKLİ GENÇ BİLİM İNSANI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yeni tip koronavirüs (Kovid 19) salgınının gıda tedarik güvenliği ile biyogüvenliğin öncelikler arasına alınması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Etkinlik kapsamında 60 ülkeden 235 yetenekli genç bilim insanını ve 8 gözlemci ülkeyi ağırladıklarını belirten Mandal, kimya biliminin diğer bilimlerin yanı sıra biyoteknoloji, moleküler biyoloji, eczacılık, çevre ve malzeme bilimlerine de katkı sağladığına dikkati çekti.

2 TÜRK ÖĞRENCİ ALTIN MADALYA ALDI

Olimpiyat oyunlarında dereceye giren 164 öğrenciden 26'sı altın madalyayla ödüllendirildi. ABD'den Alex Zihan Li birinci, Güney Kore'den Mugyeom Jeon ikinci, Çin'den Yuntian Gu üçüncü oldu. Türkiye'den katılan Şebnem Gül yedinci, Deniz Güner de onsekizinci olarak altın madalya almaya hak kazandılar.

AA

Görüntü için ftp adresi :  ftp://212.174.38.248/