50 MİLYON LİRA BÜTÇELİ YENİ DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ettiklerini belirterek, “Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finans...

3 dakikada okunur
Tarafından YapısalNet Editör
50 MİLYON LİRA BÜTÇELİ YENİ DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ettiklerini belirterek, “Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız.” dedi.

Bakan Varank, Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği için geldiği Diyarbakır’da kurdele keserek Karacadağ Kalkınma Ajansının yeni hizmet binasının resmi açılışını gerçekleştirdi. Binanın Nisan 2020’de tamamlandığını ancak salgın döneminde verimli bir şekilde devreye alınamadığını anımsatan Varank, “İnşallah bundan sonra Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır’ımızın potansiyelini ortaya çıkaracak çok önemli projelere imza atacağız.” ifadelerine yer verdi.

İŞİNİZE ODAKLANIN

Bakan Varank, daha sonra Karacadağ Kalkınma Ajansı Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteği Tanıtım Programı’nda yaptığı konuşmada, ülkeye değer katan her yatırımcının destekçisi olduklarını vurgulayarak, “Yeter ki işinize odaklanın Ar-Ge yapın, üretin. Biz size gereken ortamı ve kolaylığı her zaman sağladık, sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

DİJİTAL VE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM ODAKLI PROJELER

Varank, Karacadağ Kalkınma Ajansının yeni binasının açılışını gerçekleştirdiklerini ve Ajansın, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki imalat sanayisi işletmelerinin kullanımına sunduğu yeni finansman desteğini açıkladıklarını dile getiren Varank, “Dijital ve teknolojik dönüşüm odaklı projelerde kullanılacak bu kaynakla işletmelerin ve ilin ekonomisinin büyümesini hızlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

562 PROJEYE 198 MİLYON LİRA KAYNAK

Karacadağ Kalkınma Ajansının bugüne kadar Diyarbakır’da kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından gelen 562 projeye 198 milyon lira kaynak aktardığının bilgisini veren Varank, “Bugün de geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ediyoruz. Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız. Vakıf Katılım AŞ ve Ajansımız iş birliğinde uygulanacak bu program sayesinde, işletmelerimizin üzerinden finansman yükünü kaldıracak ve daha fazla kaynağı yatırıma yönlendireceğiz. Bu sayede ciddi bir kredi hacmi oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

EKONOMİ REFORM PROGRAMI

Bakan Varank, “Ekonomi Reform Programı kapsamında 5’inci ve 6’ncı Bölge yatırımlarına yeni bir finansman modeli de çalışıyoruz, yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte ilan edeceğiz. Şartları sağlayan tüm sanayicilerimizi bu programdan faydalanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2 PROJEYE DAHA DESTEK

Karacadağ Kalkınma Ajansının şu ana kadar SOGEP kapsamında Diyarbakır’dan 6 projeye 8,6 milyon lira destek sağladığını söyleyen Varank, “Bu yıl 2 yeni projenin daha desteklenmeye hak kazandığı müjdesini sizlerle paylaşmak isterim. Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizin Özel Gereksinimli Bireyler için Mola Evi Projesi ile Ergani Belediyesinin Kadın Külliyesi Projelerini destekleyeceğiz. Bu iki projenin toplam bütçesi yaklaşık 4 milyon lira.” dedi.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

İlin lojistik sektöründeki potansiyelini ileri taşıyacak Diyarbakır Lojistik Merkezi projesinden bahsederek, “Tüm süreçleri Karacadağ Kalkınma Ajansımız tarafından koordine edilen bu projede de tüm hazırlıklar tamamlandı. Diyarbakır'ı bölgenin dağıtım üssü yapacak yaklaşık 1,2 milyar liralık bu proje tamamlandığında 5 bin 400 kişiye istihdam oluşturacağını öngörüyoruz. Türkiye’nin en büyük Lojistik Merkezi olacak şekilde planlanan bu projenin ihalesi 15 Ekim’de yapılacak. Lojistik sektöründe tecrübeli yatırımcılarımızı bu ihaleye katılmaya ve Diyarbakır’ın hayali olan bu projeye omuz vermeye davet ediyorum.” diye konuştu.

PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteği programına başvurusu uygun bulunan yatırımcılara kredi tahsisi için Vakıf Katılım AŞ ile Karacadağ Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalandı.

KİMLER KATILDI?

Tanıtım programına Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Vakıf Katılım AŞ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ve Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan da katıldı.

FTP adresi :  ftp://212.174.38.248/

Haberin videosu için: youtu.be/Lsq8Hrd9aAQ